Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
...nu trecem cu anii pe la ei si vrem sa fim tratati ... normal ... parerea mea...
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
motanel_cristi a scris:
Nicolae Dumitru a scris:Eu am Zafira 2,2DTI din 2003 si am fost la GTT Opel, au verificat VIN-ul in baza de date si mi-au spus ca si masina mea este cuprinsa in acest program. Vineri sunt programat (fiindca sunt eu liber) la verificari. Spe sa mi-l schimbe deoarece am vazut ca este ruginit. Daca il schimba imi pun scut metalic la MAIANDREI (este cel mai ieftin si baietii sunt de nota 10). Va tin la curent cu operatiunea.

misto...in primul post se spune ca se schimba la cele pana in 2002.bafta si "sa ne ti la curent"

Si mai misto este ca si a mea se afla pe acea lista de verificare .Si vorbim tot de anul 2003 motor Z17DTL.Am fost cu ea la GTT la verificare ,dar nu este nici o problema la mine .
  • ady762

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o intrebare, cei carora doar le-a fost vopsit cadrul... ma rog tratat antirugina... au primit vreo hartie, ceva, care sa mentioneze ca nu este necesara inlocuirea cadrului si ca este suficient tratamentul aplicat?
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
se pare ca reprezentantelor opel din bucuresti nu prea le plac sa schimbe....doar sa trateze
@ady762.....buna intrebare...si eu sunt curios
eu inca nu am ajuns dar din cate am vz cred ca este o pierdere de timp "TRAIM IN ROMANIA"
Skip ads

  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am fost, l-au vopsit si n-am primit nici o hartie, dar m-au lasat sa stau langa ei si am vazut ca era foarte putin ruginit deci a fost ok.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ieri am fost si eu la constatare, la Radacini Ferdinand, s-au uitat de 2 ori (la solicitarea mea) si mi-au spus ca nu sunt probleme. Le-am cerut o dovada a verificarii si ne-am luat la revedere.
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ridick a scris:Ieri am fost si eu la constatare, la Radacini Ferdinand, s-au uitat de 2 ori (la solicitarea mea) si mi-au spus ca nu sunt probleme. Le-am cerut o dovada a verificarii si ne-am luat la revedere.

"deci"...pierdere de timp
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din ce m-am uitat si eu pare a fi in regula, oricum increderea mea este limitata, asa ca o sa stau cu ochii pe el ori de cate ori masina va fi pe elevator. Cei de la service au fost destul de "saritori", nu mi s-a parut ca s-ar eschiva de ceva, dar poate e doar o impresie.
Skip ads

  • opel_astrag

  • Mesaje scrise: 568
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am completat si eu fomularul, dar nu m-a contactat nimeni. de regula cat dureaza?
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pe mine m-au sunat a doua zi, am bifat ca doresc sa fiu contactat seara, si seara m -au sunat.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat uleiul si bucsele la bara stabilizatoare si am vazut si eu cum arata cadrul la mine. Situatia nu e prea roz...

Cadrul este foarte ruginit mai ales pe la suduri, si destul de rau se prezinta in zona in care sunt sudurile pentru basculele de la roti.
Este mult mai nasol fata de ce stiam eu acum 1-2 ani cand m-am uitat ultima data la el.

Trebuie neaparat sa rezolv problema, sper sa ma inteleg cu cei de la Gold & Platin, daca nu, voi incerca in alt oras. Ce e nasol e ca aproape toata Moldova e dominata de cei de la Gold & Platin.

Cauzele ruginirii cadrului sunt destul de clare: scutul la diesel are o pasla pe burta, probabil pentru izolatie termica. In romanica noastra pitoreasca fiind foarte curat, scutul ala se imbiba cu timpul de noroi, apa, nisip. Acest nisip tine umezeala si la vibratii freaca pe cadrul motorului, sabland incet incet vopseaua si grundul pana se ajunge la metal. Dupa care incepe sa-si faca rugina de cap.

Eu am ramas socat de ce era in scutul meu, Iasiul fiind un oras extrem de curat, a trebuit sa-l spal la turbojet ca sa dau jos pamantul din el.

Asadar, nu va bazati ca scutul e gros si tine o viata. Rugina lucreaza mai repede decat va imaginati. Eu probabil daca mai merg cu el asa, in maxim 2 ani risc sa imi cada motorul sau sa mi se rupa basculele la roti din sudurile alea afectate. Imaginati-va ca se intampla asta la drum lung la 100-130km/h. Nu e de joaca.

Opel nu degeaba a dat aceasta ordonanta.

Momentan vad ca astia de la opel.ro au probleme cu siteul si nu le merg deloc formularele de contact.
O sa sun luni la nr ala sa vad ce zice tipa.
  • ady762

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
opel_astrag a scris:am completat si eu fomularul, dar nu m-a contactat nimeni. de regula cat dureaza?


de ce formular e vorba? puteti delatia va rog?
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ady762 a scris:
opel_astrag a scris:am completat si eu fomularul, dar nu m-a contactat nimeni. de regula cat dureaza?


de ce formular e vorba? puteti delatia va rog?

daca citesti cateva post-uri de la inceput....probabil o sa te lamuresti....nu mi-o lua in nume de rau dar e cam greu de explicat..bafta
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Ieri am schimbat uleiul si bucsele la bara stabilizatoare si am vazut si eu cum arata cadrul la mine. Situatia nu e prea roz...

Cadrul este foarte ruginit mai ales pe la suduri, si destul de rau se prezinta in zona in care sunt sudurile pentru basculele de la roti.
Este mult mai nasol fata de ce stiam eu acum 1-2 ani cand m-am uitat ultima data la el.

Trebuie neaparat sa rezolv problema, sper sa ma inteleg cu cei de la Gold & Platin, daca nu, voi incerca in alt oras. Ce e nasol e ca aproape toata Moldova e dominata de cei de la Gold & Platin.

Cauzele ruginirii cadrului sunt destul de clare: scutul la diesel are o pasla pe burta, probabil pentru izolatie termica. In romanica noastra pitoreasca fiind foarte curat, scutul ala se imbiba cu timpul de noroi, apa, nisip. Acest nisip tine umezeala si la vibratii freaca pe cadrul motorului, sabland incet incet vopseaua si grundul pana se ajunge la metal. Dupa care incepe sa-si faca rugina de cap.

Eu am ramas socat de ce era in scutul meu, Iasiul fiind un oras extrem de curat, a trebuit sa-l spal la turbojet ca sa dau jos pamantul din el.

Asadar, nu va bazati ca scutul e gros si tine o viata. Rugina lucreaza mai repede decat va imaginati. Eu probabil daca mai merg cu el asa, in maxim 2 ani risc sa imi cada motorul sau sa mi se rupa basculele la roti din sudurile alea afectate. Imaginati-va ca se intampla asta la drum lung la 100-130km/h. Nu e de joaca.

Opel nu degeaba a dat aceasta ordonanta.

Momentan vad ca astia de la opel.ro au probleme cu siteul si nu le merg deloc formularele de contact.
O sa sun luni la nr ala sa vad ce zice tipa.


Eu m-am hotarat sa dau jos toata pasla aceea de pe scut....cu prima ocazie cand mai ajung la mecanic.
  • ady762

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
motanel_cristi a scris:
ady762 a scris:
opel_astrag a scris:am completat si eu fomularul, dar nu m-a contactat nimeni. de regula cat dureaza?


de ce formular e vorba? puteti delatia va rog?

daca citesti cateva post-uri de la inceput....probabil o sa te lamuresti....nu mi-o lua in nume de rau dar e cam greu de explicat..bafta


no problem, formularul de contact de pe opel.ro l-am completat acu 2 sapt, cred. si nimic. credeam ca e vreunul dedicat. pe de alta parte, am dat mail la gtt - imediat ce am aflat de la baietii lui maiandrei de program si mi s-a raspuns, destul de promnt. doar ca vroiam sa stiu mai mult; acu, tre sa-mi fac timp sa ma programez si sa ma duc la constatare... si-om mai vedea.
  • sabin_84

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

azi am fost la AutoGlobus pentru constatare, prima data mi-au spus ca masinile care au venit pana acum la ei cu problema asta au fost doar tratate antirugina si revopsite, dar apoi, cand au dat jos scutul si au analizat atent problema au ajuns la concluzia ca trebuie schimbat jugul.
Am pus mai jos cateva poze facute la fata locului, intr-una din poze se vede si o gaura pe care au dat-o ei cu bormasina sa verifice cat din grosimea metalului era mancat de rugina. Mi-au aratat si documentul respectiv emis de Opel, in care se specifica cum trebuie investigata masina si ce masuri trebuie luate in functie de cat de grav e ruginit, daca aveti dubii in privinta constatarii sa cereti documentul respectiv.

Mi-au comandat piesele si cand ajung o sa merg sa schimbe tot jugul.
Au fost foarte amabili si binevoitori baietii de la servie, tot respectul.



Bafta sa aveti!
Sabin
  • tomytagabi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Astazi am aflat si eu despre acest subiect si am completat formularul de la dealerul local DIBas. In max 10 min m-au sunat, mi-au cerut seria sasiu si apoi mi-au confirmat ca ma incadrez in acest "program". M-am programat maine de la 8 pt verificare.
Acum sa vedem daca este de schimbat sau "lustruit".
Multumirii celui care a avut initiativa acestui post.
Va tin la curent cu evenimentele.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@sabin 84 ce bine era daca erai inspirat sa ceri acel document sa-l postezi si la noi pe topic. Poate pe viitor va fi cineva inspirat sa o faca...

In mai am sa ma programenz si eu la o costatare desi din cate imi aduc aminte nu era ruginit nimic pe dedesubt...
  • sabin_84

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
JAC2.00tdi a scris:@sabin 84 ce bine era daca erai inspirat sa ceri acel document sa-l postezi si la noi pe topic. Poate pe viitor va fi cineva inspirat sa o faca...

In mai am sa ma programenz si eu la o costatare desi din cate imi aduc aminte nu era ruginit nimic pe dedesubt...


Salut,
l-am cerut, raspunsul lor: "Va pot arata ce scrie in el dar nu-l puteti lua acasa."
Spor!
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
.... un telefon cu o camera foto isi facea treaba... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR