Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • [DATES_DACIAN]

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut prieteni!Am un opel astra g caravan diesel motor y dti.va rog mult sa-mi spuneti si mie care sunt pasii de inlocuire a distributiei la acest tip de motor.nu de alta dar stau prost cu finantele.mecanici cer bani multi.ma simt in stare sa fac acest lucru.de aceea apelez si eu la voi prieteni poate ma ajutati.este necesar sa se inlocuiasca si pompa de apa odata cu distributia.repet: astra g motorina 2003 motor isuzu 1.7.mii de multumiri!
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze nu te pot ajuta, dar iti doresc succes. Oricum cauta mai bine pe forum ca sigur gasesti. Este un forum plin de informatii si oameni de ajutor... Eu la opel am pe lant, la celelalte masini pe curea si toti de pe alte forumuri.. ba e complicat, nu te baga.. ba pur si simplu nimeni nu stie nimic.. Mult succes
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=461
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cu distributia nu e de joaca. Daca nu ai facut niciodata operatiunea asta, te sfatuiesc nici sa nu te apuci singur de asa ceva. Daca nu ai bani, foloseste cu incredere RATB-ul si pune banii la ciorap ceva timp. Sau cauta pe cineva cunoscut (repet cunoscut) care a mai facut operatiunea si apeleaza la el. Nu cu sfaturi de pe forumuri se schimba o distributie.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Off-topic: forbidden27 vad in avatarul tau ceva ce am si eu in semnatura...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am schimbat nu e greu numai ca mi pare frau ca nu am facut poze sa imi aduc aminte si sa ti pot arata si tie. oricum daca nu le ai cu mecanica nu te baga!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Cu distributia nu e de joaca. Daca nu ai facut niciodata operatiunea asta, te sfatuiesc nici sa nu te apuci singur de asa ceva. Daca nu ai bani, foloseste cu incredere RATB-ul si pune banii la ciorap ceva timp. Sau cauta pe cineva cunoscut (repet cunoscut) care a mai facut operatiunea si apeleaza la el. Nu cu sfaturi de pe forumuri se schimba o distributie.


Deci nu.. Te rog nu fi ca unu din aia zecile care dau sfaturi de astea si ei habar nu ai cum sa tina o cheie in mana. (nu ma iau de tine daca stii sau nu sa tii o cheie in mana)..Omul a zis ca se simte in stare... CE este asa complicat? Aia care schimba sunt extraterestri? au 3 maini in loc de 2? La urma urmei e ca schimbatul curelei de accesorii dar cu mai multa grija si mai multa bagare de seama. Si da diferenta intre un mecanic si un amator este timpul de lucru.
@Dacian spor la lucru iti spun din nou
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai nici eu nu am spus altceva, greu asa nu este dar daca nu ai facut-o niciodata e mai bine sa apelezi la cineva care a mai facut-o. Sigur aici pe forum o sa gaseasca pe cineva care stie si e important sa apelezi la acel cineva care doar sa stea langa tine sa iti spuna ce trebuie sa faci in timp ce bea o bere si tu dai din cheie.
@djtaotao: si eu o am si o iubesc mai mult decat pe aia mare. Bijuterie.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie inceput de undeva, dar cum a zis un coleg, daca nu ai habar cat de cat de mecanica, stai frumos. Dar, daca totusi stii cate ceva, faci rost de o schema cu distributia ta, cauti semnele unde trebuie sa pozitionezi axul cu came si vibrochenul ( asta inseamna sa aduci motorul la punctul mort superior), blochezi cu ceva axul cu came, si te apuci de desfacut. Prima data desfaci capacul de pe distributie, apoi cauti punctele alea (vibrochenul are pe el un semn ca varfulet care ar trebui oprit la alt semn de pe blocul motor), apoi desfaci intinzatorul, si e gata, jos.
E mai usor sa inveti pe un motor d-asta, decat pe unul cu 2 axe cu came.
ATENTIE la pozitiile in care ai lasat axele! Cand pui cureaua cea noua sus, trebuie sa fii ff atent sa nu se miste intr-o parte sau alta (asta in cazul in care nu le blochezi cu un bolt).
Se poate si fara nu stiu cata experienta. Trebuie doar rabdare si vointa. Toti mecanicii au inceput de undeva.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La masina ta nu e mare lucru de schimbat distributia. Ai primit careva sfaturi bune, si mai este si un topic pe undeva. Cauta pe forum.

P.S. Pompa de apa nu este pe distributie, este antrenata de cureaua de acesorii. Daca vrei o schimbi, daca nu o schimbi cand moare.
Bafta.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bbmt ce ai vrut sa spui cu .. o schimbi cand moare.. adica cand se rupe? gandeste te la consecinte!
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, poate am exagerat putin cand am spus "moare" Smile
Mai exact, cand incepe sa zdrangane ca o legatura de chei, sau pierde apa, trebuie schimbata.
Skip ads

  • florindavid78

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2011

  • Mesaj Privat
a schimbat cineva la un opel vivaro distributia
  • florindavid78

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2011

  • Mesaj Privat
a fost schimbata la 120000 in germania si acum am 230000 si vreau sa o schimb am schimbat la alte masin distributi dar nu la opel 19DTI asi avea nevoie de ceva indicati
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
my 2 cents: manopera pentru schimbatul distributiei e 200 ron... alt motor in caz ca ceva merge prost dupa ce ia pus-o .... 500 euro. Decizia e a ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR