Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Reprezentante
  • netstorm

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Va rog spuneti-mi voi ce intamplari ati avut cu Erebus, pentru ca eu incep sa regret din ce in ce mai mult ca mi-am comandat masina de la ei. Am vazut ca pe forum s-au vorbit mai mult bune despre ei asa ca am decis sa fac o comanda pt un Astra H la Erebus, se pare insa ca nu poti sa ai parte de ceva bun in tara asta. Sa incep cu inceputul si cu lucrurile mici pe care am incercat sa le trec cu vederea:

- in primul rand dealerul ar trebui sa incerce sa imi vanda mie produsul, nu sa trag eu de el pentru informatii.. cand am fost sa fac configuratia nu mi s-a explicat despre toate ofertele lor (pachetul N'joy).. nu mi-au spus despre afisajul computerului de bord ca este de mai multe feluri, pe urma am aflat ca ceea ce mi-am cumparat este un afisaj pe 3 linii si nu unul cu pixeli pentru care as fi dat niste bani in plus daca stiam.

- in al doilea rand.. tot cand am fost sa imi fac configuratia, am ajuns la subiectul Alarma. Am intrebat daca alarma nu pot sa ii pun dupa ce vine masina si mi s-a raspuns sec "da" asa ca am trecut mai departe. La o luna dupa sa aflu ca pot sa pun alarma dupa ce vine masina... aceeasi alarma care in plus e si mai scumpa acum pentru ca trebuie sa le platesc manopera. Iar daca vreau sa imi pun alta alarma (chiar daca e autorizata, chiar daca vin la ei sa o instaleze), imi "pierd garantia". Sa nu mai spun ca de fapt alarma pe care ei o ofera valoreaza aprox 1,5mil iar ei "mi-o pun la dispozitie" pentru aprox 14mil... o alarma simpla cu 2 butoane, fara senzor de soc, fara senzor de deplasare, pager, etc...

- in al treilea rand in mijlocul asteptarii mele de 10 saptamani ca sa imi vina masina... m-am decis sa merg la Erebus sa ii intreb ce accesorii se mai pot pune aftersale. Am fost informat ca nu exista accesorii aftersale gen cotiera, suport de ochelari, etc.. chiar daca am vazut pe aici pe forum, iar la Dibas mi-au dat o lista cu preturi pentru accesoriile pe care le aveau.

- si in al patrulea rand,ca sa termin cu lucrurile minore... nu am primit un telefon de la Erebus in tot timpul asta, iar de cate ori am sunat sau m-am dus acolo... nimeni nu stia nimic de masina mea.

Si acum ce m-a determinat sa scriu postul asta, in loc sa scriu unul la sectiunea "Ai un Opel ? Sa-l vedem !" este faptul ca cele 10 saptamani de asteptare, scrise in contract, s-au terminat pe data de 30 noiembrie, iar astazi 20 decembrie, am fost informat ca nu este nicio sansa ca masina sa mai vina anul asta. "Probleme cu transportul" mi-au zis.. si astfel masina intarzie cel putin o luna, mie nu mi se pare normal tot ce au facut, cand pana la urma eu le dau lor o gramada de bani degeaba. In Romania se poate intampla orice... Sarbatori fericite! Sad
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ho ho, moshule , ce tanar esti Smile

pai eu cred ca e plin forumul de pareri "excelente" despre erebus..numai eu ce-am scris vreo 3 patzanii de-ale prietenilor, de la primit astra classic cu roata de rezerva uzata si janta stramba, tinut vectra B2 in service 3 luni pt un debitmetru, in garantie, refuzul de a accepta plata cu cardul pt ca nu aveau priza libera pt POS etc.

eu zic sa iti rezervi mai mult timp si sa cauti pe club mai adanc, ca nu are rost sa deschizi inca un topic Smile

relaxeaza-te...erebus are grija de tine...pe bune, nu te ambala prea tare ca iti faci nervi degeaba si ei tot bine o duc..vezi ca mai sunt si alti patitit cu masina nevenita, mai e si un topic : TIMP DE LIVRARE or smth...cam cu aceeasi tema.

Bafta!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Le-ai dat ceva avans? mergi cu protectia consumatorului peste ei, recupereaza-ti banii si du-te la un dealer mai serios.
  • netstorm

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
da, ms. am cautat alte posturi pe tema erebus inainte sa postez dar nu am gasit nimic legat de ce urma sa scriu aici. avans le-am dat.. 50%, m-as duce cu protectia consumatorului numai pentru cum s-au purtat, dar daca imi iau banii inapoi si ma duc la altii ce am rezolvat? stau iar 3 luni...
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eh nu stai 3 luni...uite eu am luat astra-ul la finalul lui octombrie, de la GTT, trebuia sa vina pana in 20 nov, ma rog, a venit pe 2 dec...dar macar a venit...plus ca mi-au dat din partea casei alarma OEM, scut si pachet beauty si discount 50% la vopseaua metalizata, pe langa oferta generala cu electropack.
nu sunt straluciti, ce-i drept m-am dus la un agent de vanzari pe care il cunosteam dar oferta era aceeasi.

initial am vrut sa iau de la victoria BV, sa nu am treaba cu dealerii bucuresteni, dar respectivii, mai penali, ma puneau sa vin tocmai la tg mures sa ridic masina, ca de-acolo se ridica cele prin prog Remat. O aberatie, dupa ce ca veneam de la Bucuresti nici macar nu s-au oferit sa imi dea un odorizant din partea casei sau macar amaratul ala de pachet beauty de 40 euro.
  • netstorm

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mie nu mi-au oferit nimic din partea dealerului, nici macar dupa ce au vazut ca ma intarzie cu o luna si ceva... o sa vad cand imi vine masina, desi ma indoiesc ca o sa vad ceva de la ei.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@netstorm, tu crezi ca or sa te sune aia sa iti zica "ne scuzati, masina dumneavoasta intarzie, ca sa compensam inconvenientul va oferim...." ? Nu te supara, dar asa ceva e o utopie. daca tu taci, de ce sa scoata ei bani din buzunar din proprie initiativa? Nu, du-te peste ei, fa scandal, ameniinta-i ca ii dai in judecata, ca iti retragi comanda si ca le ceri banii inapoi cu dobanda si etc, cere sa vorbesti cu seful.... poatre asa or sa sara cu ceva la interval
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu vrei sa le ceri tu, (nu ai tupeul necesar)... dute si cere-le banii inapoi pentru ca nu au respectat comanda.
Normal ca o sa zica ca nu se poate ca ei au platit deja masina, bla, bla, bla.
In momentul respectiv tu pronunti cuvantul OPC (sau ANPC sau cum ii spune).
La auzirea acestui cuvant vor incepe sa sara singuri cu oferte de discounturi, si alte daruri.
Trebui sa stii cand sa te opresti. Si bineinteles exista riscul ca ei sa nu vrea sa iti dea nici un discount sau altceva (cu toate ca nu prea imi vine sa cred) si sa iti dea banii inapoi.
Dar dupa ce ai scris in primul post, ca ai fi preferat cu MID (afisajul) si cu alarma, si posibilitatea de a pune optionale si dupa, plus ca ti-au zis ca o sa mai dureze inca 1 luna si ceva.... poate ca nu e nici un risc pentru tine, si chiar iti fac un bine daca iti dau banii inapoi, si te duci la un alt dealer care sa fie mai serios.
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa imi spun si eu povestea :
Am dat comanda acum 11 saptamani jumatate pentru o New Corsa.Pe contract s-a specificat termen de livrare aproximativ 10 saptamani desi reprezentantul de vanzari m-a asigurat ca vine in 8 maxim 10 saptamani.Acum 3 saptamani dau telefon si sunt informat ca masina a fost fabricata si ca va intarzia 1sapt jumate peste cele 10 saptamani,zic ok si trec mai departe.Alaltaieri dau telefon si reprezentantul de vanzari ma informeaza ca peste intarzierea de o saptamana jumatate se adauga cel putin 2 saptamani si ca masina este in tranzit la Gyor si ca vina apartine GENERAL MOTORS nu EREBUS.
Deci in total dupa ce am asteptat 10 saptamani pentru o Corsa(parca as fi comandat avion)mi se intarzie comanda cu aproximativ o luna fara nici un fel de compensatie din partea lor si nici macar sa imi puna o masina la dispozitie pe timpul cat intarzie nu s-au simtit .
RUSINE EREBUS!!!
si RUSINE GENERAL MOTORS/OPEL ROMANIA ca tolerati astfel de dealeri!!!
P.s.Pe domnii de la Erebus ii asteapta din partea mea (asta in cazul in care nu se dau pe brazda pana vineri cand probabil voi fi cu hartia la tribunal ):
o actiune in instanta,o sesizare la OPC si cu putin noroc si un articol in presa care sa cuprinda si celelalte magarii pe care le fac.

POTENTIALI CUMPARTORI DE OPEL FERITI_VA DE EREBUS!!!
  • netstorm

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
da.. se pare ca se pricep la a da vina pe altii. mie mi-au zis ca e vina transportatorului si nu a lor. de parca eu aveam contract cu transportatorul. chiar daca este adevarat, sunt sigur ca transportatorul/producatorul va avea de platit la erebus pentru nerespectarea contractului. erebus de ce nu ar plati pt nerespectarea contractului lor? ei probabil se gandesc ca deja mi-au luat banii si ca nu mai au nimik de castigat daca s-ar purta civilizat cu mine. tzeapa lor e ca de o luna de cand am avut conflictul cu ei, am indrumat alte 3 persoane care vroiau sa cumpere opel catre alti dealeri decat erebus... si o sa mai fie. nu stiu cum sunt alti dealeri, poate sunt la fel, dar mai rau clar nu se poate.


Ultima modificare facuta de netstorm la Joi 01 Feb, 2007 5:11 pm
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai idee cumva cine ii patroneaza pe cei de la erebus din afara?
Asa vrea sa ii reclam si peste granita la bosii lor.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incearca si cu o scrisoare catre Opel Romania si vezi ce ti se raspunde
Skip ads

  • erwinrommel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Desi vad ca nu prea s-a mai scris "de bine" despre EREBUS, astazi la o saptamana de la expirarea termenului de livrare din contract (cele 8 saptamani) dupa o asteptare precedenta de alte 5 saptamani (mi-au adus o masina care nu corespundea cu ce era scris in contract) nici un fel de telefon din partea consultantului de vanzari. Sunt cumplit de nervos si de mahnit in alegerea dealer-ului ales. Dupa ce 11500 euro ai mei stau la ei avans de 2 luni tare mi-e ca fundu lu nenea de la vanzari o sa aiba de suferit, sau poate dintii.
  • 27WRC

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2.0 Turbo 170cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
in afara de faptul ca mi-au luat 6,4 mil pt o revizie (ulei si filtre) si mi-au tinut masina de la 9 dimineata pana la 15:30,receptionerul care mi-a luat masina in primire, nu stia sa-mi raspunda nici la cele mai elementare intrebari cu privire la masina.
Am plecat plin de draci si acolo nu mai calc in viata mea...
Aaaaa....si 4 ore de manopera pe factura Oare? Oare?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Resuscitez subiectul, cu scuzele de rigoare.

Taman ce am schimbat CD30 MP3 (6 butoane) de pe Corsa mea, la ei. Masina tot de la ei a fost cumparata, iar pe garantie nu a fost schimbat absolut nimic in afara de CD (acum)...
Ei bine, problema cunoscuta, receptia FM. Mi-au schimbat unitatea tot cu una cu 6 butoane. Parca s-a mai atenuat o idee, dar uneori tot pierde din inalte.
Cel cu 9 butoane, spun ei, nu se poate monta pe masina mea (interfata?). Eu am si controale audio pe volan.
Problema e ca tocmai acum cateva zile mi-a expirat garantia, deci, raman la rusinica goala. Nu stiu ce sa fac. Macar daca as sti ca mi-au oferit 'pe bune' scuza de a nu monta pe cel cu 9 butoane (am inteles ca nu are problema asta).

Acum stau si ma gandesc sa caut un amplificator FM, sau ceva de genul. Nu e atat de grava problema, dar uneori e deranjanta. Am vazut ca sunt baieti care cunosc 'fenomenul' CD30 MP3.

Ce ma sfatuiti? Sa apelez la Opel direct in ideea ca primesc un raspuns plauzibil? Oricum, din garantie a iesit. Doar sa ma iau cu ei la lupte seculare, daca Opel imi infirma spusele lor si ma sustin pe baza cererii din perioada de garantie. Multumesc. Smile
  • omu'rau

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
scoate RDS-ul si o sa ai un FM minunat,iar cu 9 butoane nu avea cum sa-ti puna pentru ca tu ai 6,ii respingea piesa cei de la GARANTII
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e a doua oara cand ajung la erebus cu masina.
Ce pot spune, supermultumit, amabili si profesionisti. Prima oara am schimbat distributia si alte mici defectiuni, rezultatul masina mere perfect.
Acum o scurta verificare si totul a fost super Shocked
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acuma nu stiu ce sa zic... eu sunt uimit ce spuneti voi acolo.. e drept ca eu nu am cumparat nicio masina noua de la EREBUS, dar din 1998 tot acolo am facut service. de la lucruri mai mari, la becuri (care si alea s-au dovedit a fi mult mai bune ca orice alt Philips de 7 stele cumparat din comert sau echivalent).

Parerea mea, creata intre anii 1998 - 2011 e Foarte Buna !
  • coachd

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Din 2008 si pana in 2011 am plimbat o Corsa pe la Erebus cu varii probleme, de la revizie pana la o bara indoita. Acum astept o Insignia, termen in 4 saptamani. Chiar nu am avut probleme, incepand de la acte si alte chestii de genul asta si pana la promptitudine la mailuri in perioada negocierilor dar si dupa aceea.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
cu toate ca nu am luat masina de la ei ,am fost primit cu amabilitate pentru prima revizie intermediara,un schimb de ulei si filtre.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Reprezentante

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR