Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o intrebare la care sper ca cineva poate sa ma ajute, ca eu chiar nu inteleg.
Vineri am fost la un service si am schimbat uleiul si filtrul. Am pus Castrol Magnatec 10W40, deja de 40000 km numai acest ulei il pun ( adika la fiecare 10000 km). Dupa ce am schimbat uleiul am mai mers cu ea putin si am ajuns acasa, sambata a stat nemiscata. Duminica am plecat la un prieten, dupa ce am rezolvat treaba cu el si m-am intors la masina in parcare am observat o pata de ulei sub masina, foarte mica. Am verificat uleiul la joja, totul ok. Pentru ca aveam ulei si era duminika nu am mai mers la nici un mecanic sa verific. M-am mai plimbat prin oras si de fiecare data cand ma intorceam la masina in parcare am verificat sub maisna, curge.... dar foarte incet. Am lasat-o pe noapte, azi dimineata cand am verifcat sub masina la fel este pata de ulei.. deci curge mai departe, faza e ca timp de 12 ore au curs cred ca intre 25-75 ml, poate si mai putin, oricum e o pata de dimensiuni mici si e clar ca picura foarte incet. Iar am verificat la joja si totul ok. Deci ulei am, dar faza e ca se scurge pe undeva foarte incet... si nu inteleg de ce? Ca inainte sa schimb uleiul nu am vazut nici o scurgere. Dupa ce la schimbat a aparut.... Poate sa fie ca mecanicul nu a strans bine surubul de scurgere a uleiului, sau nu a strans bine filtrul? Pentru ca eu cand ma uit sub masina , am impresia ca curge dinspre filtru....
Sau poate a turnat prea mult ulei si acum excesul il arunca afara? Este posibil asa ceva?
Si apropo nu am atins masina de nici macar o petricica mica. Adica nu are cum sa fie crapata baia sau ceva de genul.
Multumesc pentru ajutor aniticipat!
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa mai stangi filtrul. Eu am patit cu un filtru care curgea pe la imbinarea din fabrica. L-am schimbat si totul a revenit la normal.
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mersi, ai dreptate, trebuia de strans, dar nu filtrul ci surubul de scurgere Smile
Mecanicul nu la inchis bine:) S-a rezolvat
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si pe viitor cumpara de la magazin saiba speciala de cupru, ce are un ring de cauciuc in interior si se muleaza perfect la strangere intre surub si baia de ulei....
  • verjic

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
o sa am in vedere, Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR