Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Exista mai multe variante de a avea manere cromate, la Astra J. Prima varianta, si cea mai economica, capace cromate manere, productie Omsa Line. Se aplica pe maner, au banda adeziva 3M, nu necesita demontarea vreunui element. A doua varianta, mai putin economica, capace cromate manere Steinmetz - avantajul consta in faptul ca se aplica direct pe maner, nu necesita demontare fata usa. Atreia varianta, un pic mai costisitoare- manere din plastic cromat, de origine Opel, model Insignia, Antara, Meriva, necesita demontare fata de usa, eventual si alte adaptari, din cate am inteles. Ce parere aveti, spre ce sa optam ?


Ultima modificare facuta de irmscher O1 la Lun 18 Apr, 2011 11:02 pm, modificat de 7 ori in total
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Oricat de bine ar fi facute, tot nu vor arata ca cele originale. Imi place totusi ideea de prezentare in paralel cu topicul de vanzare
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=83816
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mi se par o mare tziganeala....alta e acel contur cromat la geamuri din fabrica sau ornamentul cromat de pe grila frontala, si alta sunt capacele cromate pentru manere, oglinzi, hayon sau maner hayon...sincer...masina e frumoasa asa cum e, iar toate aceste accesorii cromate de prost gust o strica. Asta pe langa faptul ca in zilele insorite lumina reflecatata de aceste "accesorii" este foarte deranjanta pentru ceilalti participanti la trafic.
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acord ca sunt tiganeala, daca ar fi fost, nu ar fi existat acest tip de manere in varianta full cromata, la Antara si la Insignia.
Nu sunt de acord nici cu faptul ca stralucesc orbitor in soare, ha, ha, ce exagerare... Asa, dupa acest rationament, probabil ca nu am fi avut niciun fel de crom pe masini, toate elementele ar fi fost negru, si mat neaparat. Laughing

Editat ( Edwin )


Ultima modificare facuta de irmscher O1 la Mie 06 Apr, 2011 8:38 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Apar aceste manere si pe Meriva, pe Antara sau pe Insignia...
Sau Astra Steinmetz...
La modelele de fabrica, manerele sunt din plastic cromat, nu stiu la cele Steinmetz, cred ca tot din metal.

Editat ( Edwin )
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
din cele pe negru a-si fi si eu interesat Very Happy
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Spray cu vopsea negru mat - aproximativ 25 lei flaconul, si ti-ai rezolvat toate cromurile... Laughing Laughing
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Manere cromate integral, tip Insignia, Antara, la reprezentanta costa 235 lei/1buc. maner (format din doua parti).
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu precizari:
- manere de Antara nu se pot monta la Astra J, difera prizele interioare si configuratia elementelor interioare ale manerului.
- se pot monta doar manere de Insignia, care nu sunt integral cromate, ca acelea de Antara, ci au doar o bentita cromata, la exterior, iar restul este vopsit in culoarea caroseriei.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
iesi mai ieftin cu cele de la Steinmetz la 99E
http://www.bruno-prad.fr/pr...hp?id_product=747
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum au cele de la Steinmetz nuanta cromului, dar cele de la Omsa, nu au aceeasi nuanta cu cromurile de la geamuri.
Rama de la geamuri e mai deschisa, iar capacele turcesti sunt vizibil de o nuanta mai inchisa. Potrivire exacta din acest punct de vedere, este la manerele originale de Insignia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR