Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele cu care vine ASTRA G din fabrica?
Nu de alta, dar nu vreau sa desfac inca fetele usilor... doar pentru a sti dimensiunea.
La dealer am intrebat trei persoane si unul mi-a zis ca-s de 12, unul de 10 si al treilea a fost sincer: habar n-am Very Happy
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"4 usi" 16.5 pe fata, 13 pe spate
"2 usi" 4 x 16.5 cm.
Plus tweeterele, care au forma specifica "Opel"
Datele sunt sigure, am schimbat difuzoarele si eu si un prieten care are un "4 usi".
Trebuie cumparate niste plasticuri de adaptare, dar sunt ieftine (5-6 Euro perechea) sau se pot eventual pune niste distantiere din placa de placaj "nautic" de circa 20 mm, noi nu am facut-o din comoditate dar am vazut poze pe net...
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sorin666, multzam fain!

Admin, you can close this. Thanks.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se pot monta de 16.5 pe spate la modelul cu 4 usi?
Skip ads

  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Chiar acum am venit de la un magazin tare in scule audio - la opel astra g 5 usi, mi-a spus ca trebuiesc boxe de 17 cm si in fata si in spate. Am luat deja distantierele pentru o pereche de boxe, acum caut innebunit difuzoare. Ce sa-mi cumpar, dar la pret bun, astfel incat sa se auda asa cum trebuie?!? Am un CDR500.
  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am auzit ca boxele Magnat ar merita banii. Cauta si tu ca nu stiu ce preturi mai au. Eu am mers cu cineva (Dacia Nova) si se auzeau destul de bine.
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
M-am tot uitat pe net (dupa difuri d-astea mai populare, nu super-scule) si am vazut ca SONY are si de 13 si de 16,5 si de 17. Cele de 16.5 pe doua cai (si nici nu cred ca e nevoie de mai mult in usi, dat fiind ca ai si tweetere) erau cam 1,1 milioane.
Pe fosta masina am avut Philips si se auzeau beton, dar vad ca Philips nu prea mai au astia la vanzare.
  • Tudor

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Signum 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2004

  • Mesaj Privat
MALEX!
Iti cumpar eu boxele vechi daca vrei sa le vinzi.Imi spui cat si le trimiti prin CARGUS cu plate ramburs.Astept raspuns.
Skip ads

  • dizy

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: BACAU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
dar pentru Astra G Caravan stie cineva? si apropo astea din fabrica cat scot?
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

nu stie nimeni? Question
Rolling Eyes
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa schimb difuzoarele din portiere spate, puneti si voi o poza ceva, cei care ati confectionat acele distantiere, si ceilalti care le-au cumparat, spuneti de unde, sau cum se pot pune difuzoare mai mari pe spate.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Vreau si eu sa schimb difuzoarele din portiere spate, puneti si voi o poza ceva, cei care ati confectionat acele distantiere, si ceilalti care le-au cumparat, spuneti de unde, sau cum se pot pune difuzoare mai mari pe spate.

*
Nu cred ca vei reusi sa pui mai MARI, ci eventual mai BUNE Crying or Very sad ca nu prea este loc...
Pentru distantier nu am poza, dar imagineaza-ti un cerc taiat din placaj gros de 20, cu diam interior de aprox 110 mm si exterior de circa 150, cu 4_gauri "oarbe" pe un diam un pic mai mare decat cel interior, (unde prinzi difuzorul de lemn cu holz-suruburi) si 3_gauri strapunse pe un diam. apropiat de cel exterior, unde prinzi ansamblul de tabla, cu 3_suruburi "de matal" cu pas adaptat de circa 30 mm lungime.
Daca ai ceva scule (sau un tamplar priceput...) faci asta singur
Singura precautie care trebuie s-o iei este sa folosesti un placaj "marin" si odata ce ai dat celor 2 piese forma finala sa le vopsesti bine cu 2-3 straturi de lac...
Atentie la "jocul" necesar cu "dublura" usii dinspre interior, locul este relativ stramt (spre deosebire de Astra F...) si la "profunzimea" intregii constructii, sa nu loveasca magnetul in geam (cu geamul in pozitia de jos, evident...) asta am patit-o eu la "vechea" masina, utilizeaza deci difuzoare cu o profunzime rezonabila...
Daca gaesc vreo poza pe undeva, voi posta...
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Din cate m-am uitat asa, in mare la difuzorul din spate, pare relativ bine construit, si deci nu cred ca rezolv mare lucru daca il schimb cu altul de aceeasi dimensiune, eu voiam sa pun unele mai mari putin, insa daca zici ca nu incape, ma las, si raman cu ce este, noroc de cele de pe fata, se aude aceptabil pe un amplificator bun.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
De ce nu confectionezio noua placa cu difuzoare eliptice de 6 x 9 " in spate? Facute dintr-un "sandwich" umplut cu spuma expandabila si acoperite cu mocheta acustica (sa nu atraga cleptomanii...) este de departe solutia cea mai buna... La fel de bine poti pune si niste 200 mm. in 2 sau 3 cai...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Adica sa le pun in spate, pe placa de la portbagaj?
Asta e solutia ideala dpvd al sunetului, aveam pe vectra veche asa ceva, o pereche de 6x9" sony explode cele mai puternice pe 3 cai cu 4 difuzoare, se auzea incredibil de bine ca putere, dar parca se aude mai frumos cand sunetul vine din lateral si nu din spate, si nici nu vrea sa ma chinui sa scot semnal din portiere sa-l duc in spate, etc.
Ma gandeam doar sa imbunatatesc putin sistemul de boxe, fara modificari prea mari legate de pozitie, daca nu se poate, le las asa.
La vectra nu am avut probleme cu hotii, si am avut difuzoare ochioase, care se vedeau f. usor prin luneta, unele erau Alpine, albastre, si apoi Sony rosii, se vedeau de la o posta, si in 3 ani nu mi-au furat decat oglinzile.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu PE PLACA ci IN LOCUL PLACII, pe una confectionata special din ceva mai tare (nu pe rahatul ala de carton...) , cu difuzoarele "ingropate" si acoperite cu o "mocheta acustica" lipita, care imita aproape la perfectie originalul "fara difuzoare"...
Ansamblul suna bine si nu atrage hotii (difuzoarele sunt invizibile)...
La noi acest tip de constructii se gasesc relativ ieftin la magazinele de tuning, cel putin pentru masinile vandute in numar mai mare (Astra, Golf, etc...) Sunt din Medium de 150mm ("material de boxe Hi-Fi") mie mi se par cam grele si asi preconiza un sandwich de circa 25 de mm grosime din sipci de 20x30 si placaj de 5 mm, cu spatiul interior umplut cu spuma expandabila, am vazut asa ceva si e mult mai usoara pentru o calitate acustica cvasi-identica...
  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Yo am pus doua difuzoare pe placa din spate ceea originala si stau foarte bine, nu vibreaza, nu s-a lasat doar cand deschid haionu nu se mai ridica placa pana sus pentru ca atele alea sunt elastice si sau intins la maxim
  • ssblackened

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2005

  • Mesaj Privat
io nu inteleg de ce vrei sa le schimbi doar se aude super bine..
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ssblackened a scris:io nu inteleg de ce vrei sa le schimbi doar se aude super bine..

*
Depinde de pretentiile fiecaruia... Cool
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am pus 2 ovale mari pe placa din spate si abia acum se aude super bine.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR