Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La modelele dotate cu CID ( color info display ) se poate face acest "upgrade". Drept rezultat: se pot vizualiza direct pe display-ul original videoclipuri, filme, poze, etc, sau chiar obstacolele din spatele masinii, prin conectarea unei camere video.
Pentru cei interesati - si nu numai - iata cum am realizat eu acest "upgrade" la Zafira B. Procedeul este foarte asemenator - cu mici exceptii - si la Astra H.
In primul rand trebuie sa aveti interfata dedicata CID Opel AstraH/ Zafira B. In pachet gasiti toate cele necesare: cabluri, mufe RCA, buton pentru comutare intre canale.

1. Incepem cu demontarea CID-ului. Pentru asta trebuie sa demontam - in acesta ordine - unitatea CD70, ( sau alta unitate existenta ), modulul de comanda clima, consola de pe partea de sus a bordului ( doar la Zafira B ) consola centrala, si CID-ul.

Dupa cum se vede in imagini, modulul de comanda clima are 2 cleme in partea de sus, care trebuie ridicate, iar consola centrala este prinsa cu 4 surube ( torx 20 ): 2 sunt in partea de jos, iar doua sunt mascate de consola de pe bord. CID-ul este prins to cu 2 surube torx 20 care se afla la baza CID-ului.
2. Dupa demontarea CID-ului se poate monta interfata. Gasiti toate istructiunile in pachet. Trebuie desfacute cele patru surube ( torx 10 ), se inlatura capacul si se monteaza interfata cu mufele aferente ( sunt in pachet ).

3. Pentru a avea si sunet la derularea unui videoclip este nevoie ca unitatea CD70 sa aiba o intrare AUX IN. In cazul in care nu aveti, se poate monta ( detalii gasiti pe forum ). Pentru a fi functional se adauga cei 3 pini ai cablului AUx In, in mufa de la CD70navi.
Configuratia este urmatoarea: cele doua fire pentru canalele stanga/dreapta merg la pinii 24, respectiv 25, iar firul al treilea la pinul 18.
Se trage usor cu o surubelnita mica de clema ( de culoare mov ) de pe mufa dupa care se pot introduce pinii la locul lor.

4. Urmeaza pregatirea accesoriilor:
4a. Montarea camerei de marsarier: eu am optat pentru o camera dedicata, care potriveste perfect in locul lampii de iluminare a placutei de inmatriculare. Se scoate lampa din partea stanga si se introduce camera. Pentru a "trage" cablul AV si cel de alimentare trebuie demontat ornamentul cromatde pe haion. Pentru asta demontam capitonajul din plastic care acopera haionul pe interior: Sunt 2 surube pe centru si 3 la manerul de deschidere, in rest doar clipsuri de plastic...de acea se trage mai energic. Dupa inlaturarea capitonajului de plastic se pot desface piulitele ( cu o cheie de 10 ) care sustin ornamentul, si se introduc firele in interiorul masinii.

Firul AV de la camera trebuie sa ajunga in fata la bord, iar cel de alimentare in zona REC-ului pentru a fi alimentat de la firul care merge la becul de mers inapoi. Pentru asta am demontat ornamentele de plastic de pe latura stanga si de pe capitonaj ( se trage putin mai energic, sunt doar clipsuri de plastic ) am introdus firele prin burduful de cauciuc care face legatura intre haion si "pavilion" dupa care am izolat firele cu banda speciala pentru a inlatura eventiualele zgomote.

Pentru a pacali CC-ul am apelat la un mini releu de 12V, care este alimentat de la firul de marsarier, si furnizeaza +12V pentru camera de marsarier precum si pentru interfata AV ( pentru schimbarea automata ) direct de la +-ul permanent din REC. Totodata am folosit si un filtru de deparazitare ( l-am demontat dintr-o orga mai veche ) pentru a avea o imagine clara. Cele 2 piese le-am montat intr-o carcasa de plastic pe care l-am lipit cu banda adeziva in zona REC-ului, pentru a fi usor de conectat la "sistem".

Firul de +12v si firul de semnal AV de la camera le-am "tras" pe sub capitonajul "pavilionului". Pentru asta am desfacut manerele de plastic de deasupra usilor, parasolarul de pe partea pasagerului si ornamentele de plastic din zona centurilor de siguranta.
4b. Pregatirea si montarea player-ului. De la bun inceput m-am gandit sa montez un player dedicat masinii. Am vrut sa evit folosirea unui telefon care trebuie demontat la fiecare coborare din masina, plus ca firele pentru AV si sunet nu pot fi mascate la folosirea unui telefon. De acea am optat pentru un mini player care poate fi usor "mascat" si nu necesita demontarea la fiecare oprire. Pentru a putea da comenzi playerului am demontat senzorul pentru telecomanda si l-am montat langa plafoniera. Am folosit un suport pentru LED-uri de 5 mm pe care l-am taiat si l-am lipit de ornametul de langa plafoniera. Pentru alimentarea player-ului am folosit un "reductor" de tensiune de la 12V la 5 V ( se gasesc in comert ) pe care l-am alimentat de la plafoniera ( alimentarea se " taie" automat la cateva minute dupa inchiderea masinii ).

Pentru montarea player-ului am demontat torpedoul ( 4 surube torx 20 ) pentru a putea "trage" firele spre interfata. Am montat "reductorul" de tensiune si am tras firele de la senzorul pentru telecomanda. ( pe sub ornamentul de la parbriz ( partea dreapta ). La inceput am crezut ca trebuie sa gauresc torpedoul, dar exista loc destul pentru a scoate firele, nu trebuie gaurit.

5. Montarea butonului pentru schimbarea canalelor. Eu am decis sa montez acest buton langa plafoniera ( langa diplay-ul statiei CB ). Pentru asta am realizat locul ( 12x10 mm) cu ajutorul pistolului de lipit si cu o pila mica, dupa care am montat butonul.

6. Finalizare. La final facem legaturile intre interfata si player. Am folosit banda izolatoare cu burete, pentru a evita eventualele "zgomote". Firele le-am tras pe tubul de sustinere din bord pana in zona torpedoului, unde le-am introdus in torpedou. Am montat la loc torpedoul si plafoniera dupa care am facut proba. Cu acesta ocazie se poate regla luminozitatea, culorile, contrastul display-ului din cele trei potemtiometre aflate pe interfata. Daca totul este ok, se monteaza totul la loc in ordine inversa: CID, consola centrala, modul comanda clima, CD70, si consola de partea superioara a bordului. Se monteaza si ornamentul cromat pe haion, ornamentele de plastic, totul asa cu am fost la inceput.
In final am lipit player-ul pe torpedou, cu ajutorul unei benzi dublu adezve, pentru a evita zgomotele.

Si acum rezultatul final:

Cam asta ar fi in mare "procedura" Wink Celor care se decid sa-si monteze un astfel de "sistem" le doresc mult succes. Sper sa-i ajute tot cea ce am postat aici Wink
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
10 cu felicitari Edwin pentru lucrare si tutorial! Eu personal eram nerabdator sa vad ce ai realizat intrebandu- ma de la ultima noastra discutie pe ce vei vizualiza imaginile transmise de camera de marsarier.
Spor in toate in continuare si...numai bine!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru aprecieri Wink Da, la asta m-am gandit cand am mai discutat..la o interfata care sa nu modifice aspectul interioar al masinii...de fapt totul este ca inainte de upgrade.
Dupa montaj am facut niste poze - special pentru tine Wink Sa vezi diferenta intre pozele cu camera murdara..si camera curata..o diferenta minora zic eu. Am sa caut pozele si le postez in topicul dedicat Smile
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ce pot sa spun decat WOW.Adevar fan OPEL.Bravo si felicitari pentru tutorial.
Sa ne traiesti coane @Edwin .
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Excelent Edwin. Cum e cu ruleta ? ca vad ca tu ai alt fel de gradatii fata de cum am eu desi par cam acelasi tip de camere !

CristianTM.
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Excelent tutorial Edwin, felicitari! Acum chiar ca m-ai pus pe ganduri. Ca si intrebare la topicul ta, care m-a entuziasmat enorm, care e costul unui asemenea upgrade, eventual daca nu te deranjeaza, poti sa faci o lista cu toate componentele folosite si pretul lor?

Apropo, care e rezolutia CID-ului, stie cineva?
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Frumos tutorial. Bravo Edwin!
  • alex_mihalciuc

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nota 10+. Ma-nclin!

Chiar, cu rezolutia cum e? Pe viu cum se vede? Ma tenteaza foarte tare de ceva timp treaba asta... Bine, poze am tot vazut, dar oricum la poze ies pixelii in evidenta. Ma intereseaza cum se vede un clip, o imagine real.

Interfata de unde ai cumparat-o si cat a facut?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok, am revenit si incerc sa raspund la intrebari Wink
@Stefan BC, multumesc frumos pentru aprecieri si pentru urare. Sper sa ne intalnim la Slanic...chiar daca numai sambata pot ramane. Eventual te sun cand ajung in zona Wink
@CristianTM, multumesc. Intr-adevar camera pare identica cu a ta, dar gradatiile sunt doar pana la 40 cm. Ruleta indica 49cm. Acceptabil, zic eu. Impreuna cu senzorii de parcare cred ca totul va fi ok.
@tomde, iti multumesc si tie pentru aprecieri. Incerc sa fac o lista cu preturi.
1. Interfata AV -500 ron
2. Camera marsarier - 223 Ron
3. Media player - 179 Ron
4. Aux in - 50 euro ( cei care au deja scapa de o cheltuiala ..eu nu am avut )
5. Accesorii ( releu, banda, mufe, etc )..la astea nu pot da pret pentru ca le-am avut acasa..dar banuiec ca nu sare de 20 Ron.
Eu am cumparat toate aceste lucruri pe rand...iar cand totul a fost pregatit am realizat montajul.
@Mr. Opel, e o onoare sa primesc aprecieri de la tine. Multumesc Wink
@Alex, nu stiu cum sa-ti expli sa intelegi: inchipuie-ti ca te uiti la un televizor mai mic. Imaginea este clara 100%, parca te-ai uita la Digi TV. Eu pot sa fac si un film dar nu am cont pe youtube sa-l postez.. Eventual incarc filmul pe un site de gazduiere si postez linkul. Daca esti interesat, lasa-mi un mesaj.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da edwin eu voi fi de vineri acolo.Suna-ma cand ai ajuns si bem o ciocolata calda .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Edwin, ca de obicei ne lasi cu gura cascata Shocked . Nici nu mai am ce sa zic.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
super tare felicitari @Edwin
e bestial de frumos ,o sa imi fac si eu dar mai intai imi trebuie ecran color Sad
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel, @StefanTolos, @pmstelian va multumesc mult pentru aprecieri. Imi pare bine ca va place Wink
@pmstelian, da iti trebuie un CID pentru a putea realiza acest "proiect". Din pacare pretul pentru un CID este destul de mare.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari! Ai facut o treaba ca la carte!Toata treaba ai facut-o singur sau ai mai avut ceva ajutoare?Mi-ar place sa pot sa-mi fac si eu atatea modificari,dar pare cam costisitor,inca odata felicitari!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@da, @cuculica, toata treaba am facut-o singur, fara ajutoare..dar crede-ma, a meritat efortul. Si sa fiu sincer: am facut totul din placere, imi place foarte mult sa experimentez lucruri "noi" respectand 2 reguli: cea ce fac sa fie frumos ( estetic vorbind ), dar in acelasi timp si folositor. Intr-adevar, pare putin costisitor, dar daca procuri "treptat" cele necesare poti sa-ti permiti. Eu am stat 2 luni cu "AUX IN" la CD70navi fara sa-l folosesc, pana ce am procurat toate cele necesare pentru montaj. ( n-am vrut sa lucrez de 2 ori Smile ). Asadar daca vrei cu adevarat...se gasesc solutii. Iti multumesc pentru aprecieri si iti doresc si tie succes Wink
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Maestre, esti tare! Exact asa cum as face si eu ai facut tu. Am o rugaminte totusi Smile Trimite-mi si mie de unde ai luat camera, playerul si converterul 12->5V. Eu am varianta cu iphone conectat si nu imi place deloc...

merci,

Foca
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@foca montana, multulmesc mult pentru aprecieri Wink Imi pare bine ca-ti place si tie. Ti-am trimis un PM cu toate detaliile cerute. Succes Wink

L.E. da, nici mie nu mi-a placut idea cu iphone, ipode..etc, de acea m-am gandit de la inceput la o sulutie mult mai "eleganta". Mi-a dat mai multe batai de cap..dar pana la urma rezultatul conteaza Wink
  • die007

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Se pastreaza toate functionalitatile meniului original? Nu prea ma pricep dar ma incanta ideea (desi nu cred ca as avea curaj sa o fac singur). Oricum nu pot sa nu-mi exprim admiratia pentru ce ai facut si pentru curaj.
Apropo, camera de unde ai achizitionat-o ca eu am gasit una pe net (care seamna) dar cu aproximativ 1 mil mai mult.
Ms mult.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@die007, se pastreaza totul in meniuri. In pozele postate de mine vezi ca am montat un Switch langa plafoniera. La simpla apasare a butonului se trece automat pe modul Video iar la urmatoarea apasare se revine in meniul obisnuit al masinii ( radio, BC, Navi etc ). Modul camera de marsarier intra automat la cuplarea vitezei de mers inapoi. Ti-am trimis un PM cu detalii despre camera.
Iti multumesc si tie pentru aprecieri. Imi pare bine ca-ti place Wink
Daca vrei sa-ti montezi interfata AV, si ai intrebari nu ezita sa foloseti topicul sau sa ma contactezi. Succes Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR