Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Astept pareri si idei despre care ar fi "buba" la un vectra A c18nz. Sunt mai multe toane care le are incerc sa ma explic cat mai concis , se ineaca cand bag picioru in ea dar nu se opreste sau ceva de genu ,te bruscheaza putin si apoi isi revine , depinde 1 ,2 de 3 ori ,la drum lung isi mai da drumu, mai mult in unele depasiri se bruscheaza 1 sec 2 si isi revine. M-as gandii ca ar fi de la bujii nu le-am scos sa le curat si nici rateu nu da , filtru de benzina si pompa de benzina nu au nimic , nimic le-am verificat ,de asemena si pe furtune am bagat presiune cu pompa si nu a "scuipat" niciun gunoi. Sper ca m-am exprimat cat de cat clar si coerent . Va multumesc daca v-a aruncati un ochi si 2 3 litere pe aici,multa stima!
Skip ads

  • tery

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
verifica si delcoul
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ce anume la el sa verific , lam sters asa pe canturile lui am sters si mufa aia mica de face contact , dar ce anume sa verific mai precis? mersi mult
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
scuze de intrebare , eu eram cu gandul la carburator de aceea am dat explicatia aia , la delcou la ce sa ma uit? multa stima
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Fa un test cu agrafa si vezi ce erori iti da
Verifica sonda lambda
Se aprinde becul gablen check engine cand accelerezi brusc sau cand da in nas?
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu se aprinde nimic si nu e de la lambada , o sa-i schimb fisiele si bujiile cat de curand . stima
  • tery

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cam aceleasi simptome avea si a mea.Se pare ca delcoul nu mai da scinteie de intesitate.Cred ca din cauza modulului de aprindere .Am tot cautat pe net cum se verifica acest modul dar nu am gasit . Im fine ,l-am schimbat cu unul de cielo sh si merge f bine .100roni.Bafta.
  • tery

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cam aceleasi simptome avea si a mea.Se pare ca delcoul nu mai da scinteie de intesitate.Cred ca din cauza modulului de aprindere .Am tot cautat pe net cum se verifica acest modul dar nu am gasit . Im fine ,l-am schimbat cu unul de cielo sh si merge f bine .100roni.Bafta.
Skip ads

  • ciprian2009s

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
modulul de aprindere
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dak te bruscheaza in felul in care descri tu at ii foarte mare posibilitatea sa ai probleme cu buji\fise, inlocuiestele ca nui o avere,
io am c16nz si la fel facea, am schimbat filtru de benz, nimik, filtru de aer niik, am luat un set de buji si dupa o luna si un set de fise si sa schimbat mersul fara bruscari fara tremuraturi.
nu te baga la delcou, respectiv la modulul de aprindere, ala cand moare nul mai "resusciteaza"nici CIOMU.ïo am avut si cu modulul si pot sa-ti explic ce simtome are, cand moare dar iti zic sigur ca nui de la el.
bafta. eventual poti sa ne spui si noua ce ai rezolvat.
  • girbatavi

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
gabone09jmk a scris:Astept pareri si idei despre care ar fi "buba" la un vectra A c18nz. Sunt mai multe toane care le are incerc sa ma explic cat mai concis , se ineaca cand bag picioru in ea dar nu se opreste sau ceva de genu ,te bruscheaza putin si apoi isi revine , depinde 1 ,2 de 3 ori ,la drum lung isi mai da drumu, mai mult in unele depasiri se bruscheaza 1 sec 2 si isi revine. M-as gandii ca ar fi de la bujii nu le-am scos sa le curat si nici rateu nu da , filtru de benzina si pompa de benzina nu au nimic , nimic le-am verificat ,de asemena si pe furtune am bagat presiune cu pompa si nu a "scuipat" niciun gunoi. Sper ca m-am exprimat cat de cat clar si coerent . Va multumesc daca v-a aruncati un ochi si 2 3 litere pe aici,multa stima!



Mie imi dadea in nas cand vroiam sa o calc mai tare...si disperam mai ales in depasiri si problma s-a rezolvat schimband fisele .chiar saptamana trecuta le-am schi,mbat cu unele noi care m-au costat 120 de ron
  • adalion11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o problema cu masina mea Opel corsa B 1.4/16 V, MOTOR X14XE ,merge bine pana la 75-80 km/ora, daca depasesc 80 km/ora incepe sa trepideze (inainte -inapoi) si se opreste motorul dupa 15-20 sec.Mi s-a spus sa incerc sa schimb filtru de benzina .Puteti sa ma ajutati,ce parere aveti .Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
adalion11 a scris:Salut,am si eu o problema cu masina mea Opel corsa B 1.4/16 V, MOTOR X14XE ,merge bine pana la 75-80 km/ora, daca depasesc 80 km/ora incepe sa trepideze (inainte -inapoi) si se opreste motorul dupa 15-20 sec.Mi s-a spus sa incerc sa schimb filtru de benzina .Puteti sa ma ajutati,ce parere aveti .Va multumesc anticipat!

io zic intai sa cauti date despre problema ta sunt sigur ca sa mai disc> bafta
  • adalion11

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc voi cauta.....
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Scuze ca nu am mai lasat raspuns , problema remediata bujii bosh + fise noi , multumesc mult celor care m-au ajutat, si app "girbatavi" aceeasi problema cu depasirea o aveam si mi-ai dat de gandit ca de acolo e sigur. Multumesc la toti!
  • girbatavi

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am putut fi de folos,la cati mai multi km fara probleme!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR