Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • porfyrus

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 OPC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

am un vectra benzina 1,6 16 valve 2001, si mi a picat compresorul de aer deci trebuie schimbat, are cineva idee unde gasesc de incredere si cam cat m ar costa? In plus masina kombi am adus o din germania cu folii pe ea. Ideea e ca atunci cand am inmatriculat o am ramas cu actele nemtesti de omologare la mine iar cei de la rar nu mi au trecut nimic in talon si nici in carte masinii. Iar pe cele doua documente nemtesti nu scrie nimic, nici nr de sasiu sau mai stiu eu ce, doar la ce fel de masini se aplica. si acum mi e teama ca daca ma opreste garcea nu am sa i arat decat cele 2 documente in germana. Sfaturi? Mersi anticipat!
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cum ai foile? doar pe spate? daca ai doar pe spate, intra pe site-ul rar si cauta pe acolo, ca scrie ca pe spate nu conteaza (chiar daca garcea zice ca da). Conform rar si ITP, poti sa-ti pui si tabla pe spate, atat timp cat ai oglinda pe partea stanga. Asa mi-au zis cei de la rar.
Mie mi-a luat garcea talonul prin 2007 in Bucuresti (regie), eu aveam doar pe spate, si m-am luat tare la cearta cu el, mi-a aratat legea, l-am intrebat ala cu camioneta de marfa cu poate sa circule cu tabla pe spate si eu nu cu folii, a dat-o la balbaita, apoi mi-a zis ca nu am sticker de omologare, i-am ridicat haionu si i-am aratat omologarea nemteasca (de fapt era sticker de conformitate, ca asa e pe afara), apoi a dat-o la invartire, si a trebuit sa sui sun sefu ca sa ma lase, dar tot nu s-a lasat pana nu mi-a luat talonul. Mi-a dat dovada de o luna, dar certificatul a ajuns la Focsani dupa 1,5luni. M-am dus la RAR, le-am dat 60 de lei si mi-au pus pe procesul verbal un sticker cu Geamuri spate OK. mi-am facut copie dupa el (originalul l-am lasat la politie pentru talon) si de atunci, ma mai opresc cate 1-2 prosti pe an (in general in alte judete, in speranta ca face de-o spaga) si le arat aia si le zic ca-i dau in judecata daca imi ia talonu iar.
Eu zic sa faci o vizita la rar, sa-ti dea foaie ca sunt geamurile ok, sau pastreaza foile din germania, si daca se ia garcea de tine, il pui sa scrie in procesul verbal ca ai omologare germana pentru ele, altfel nu semnezi. In felul asta poti contesta in instanta PV, si chiar ii poti da in judecata, caci omologarea trebuie facuta de organele abilitate, dar nu specifica daca romane sau europene si atat timp cat rar te-a lasat cu ele....
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sau mai bine pentru 250 lei pui una omologata de ROMANIA si scapi de orice bataie de cap. Parerea mea! bafta!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Sau mai bine pentru 250 lei pui una omologata de ROMANIA si scapi de orice bataie de cap. Parerea mea! bafta!

Nu sunt de acord ca altul sa pape de 250 ron din buzunarul meu...
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
florin, daca ai folii si pe fata, nu ti le omologheaza rar, poate doar sa scapi cu omologarea germana, dar pe certificat trebuie sa fie trecut ceva ce sa il lege de masina, sau sa poti lega folia de certificat printr-o descriere, nume, etc, altfel nu scapi.
daca e pe spate, da-i pace. ti-am zis cum sa faci.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cine are multe cumostinte despre subiect, il rog sa imi arate unde este scris ca este permis sa circuli cu folii pe orice geam.
Eu am citit o discutie intre politisti si reiese ca e interzis :
http://www.politisti.ro/top...-la-autovehicule/

Dar la o cautare mai atenta, am aflat ca este permis :
http://www.ratb.ro/docpdf/oug_63_2006.pdf
Art 102/35


PS
Subiectul folii a fost dezbatut pe larg aici :
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:
pustiu_pst a scris:Sau mai bine pentru 250 lei pui una omologata de ROMANIA si scapi de orice bataie de cap. Parerea mea! bafta!

Nu sunt de acord ca altul sa pape de 250 ron din buzunarul meu...

Si atunci ce preferi? sa ramai fara talon mereu ? Smile) 250 lei in cazuri bune, o folie pe spate de calitate ajunge si la 1000 lei;), tuningul nu este ieftin , ca daca ar fi toti ar avea si care ar mai fi farmecul...
Eu spun din proprie experienta ca omologarea de afara nu este buna aici, motivul foarte simplu, politistul poate sa iti spuna, nustiu germana/engleza/chineza sau in ce limba este ea. si oficial nu ai ce sa faci, decat sa predai talonul, de aceea mai nou se recomanda si traducerea actelor de bulgaria in cazul inmatricularilor.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cine isi cumpara masina, ar face bine sa verifice sa le aiba toate in regula. Daca nu, sa scoata banul. Cand cumperi o masina de afara poti cere sa iti dea TUV pentru folie, si iti vor da daca aceasta este conform legislatiei. Este permis sa ai folie pe geamurile din fata, dar acestea nu trebuie sa depaseasca un anumit grad de transparenta. Cat % este acel grad, nu stiu.
Si nu va mai lasati atata la politisti. Unii dintre ei profita chiar bine de pe urma necunostintei soferilor, asa ca le merge bine. Cand stii ca ai dreptate, trebuie sa fii decis sa mergi pana la capat.
Si politistul ala daca nu stie sa se uite in actele tale scrise in germana/engleza/italiana si iti ia talonul iar tu ii faci un proces, iti spun eu ca nu o sa ii cada bine Wink . Au ei cat de cat habar ca foliile ar fi in regula, deoarece foliile in regula au un fel de timbru cam cum pun cei de la Llumar sau alte firme acreditate de RAR, si doar profita de faptul ca multi dintre noi nu stiu asta, si pun botu'.
Daca am folii care sunt in regula afara, de ce sa dau eu nu-stiu-cui 250 ron?
Nu m-as mira sa aflu ca se iau si de geamurile heliomate domnii de la militie. Laughing Ca pe unii dintre ei doar atat ii duce mintea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR