Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Opel Insignia OPC Unlimited. Acum fara limitare de viteza

Opel a ajuns la concluzia ca s-ar impune o versiune speciala a celei mai sportive Insignia, si anume varianta OPC. Nemtii ofera acum versiunea “Unlimited”, care difera de modelul normal prin faptul ca s-a renuntat la restrictia electronica pentru viteza maxima. Adica, in loc de 250 km/h, Insignia OPC atinge acum 270 km/h, fara a vizita vreun tuner.

Bine… ma intreb acum care este ideea. Evident una de marketing, pentru ca, sincer, nu-mi imaginez vreaun posesor de Insignia OPC care sa vrea… 20 km/h in plus la viteza maxima. Pentru ca, chiar si in Germania, nu ai ocazia foarte des sa conduci cu peste 250 km/h. Nu cand esti intr-o berlina de familie.

Opel Insignia OPC Unlimited

Oricum, ca are sau nu rost, un fapt ramane – Opel Insignia OPC Unlimited este cel mai rapid model din istoria marcii.

In rest, partea tehnica este aceeasi. Motor V6, de 2,8 litri, turbo, care produce 325 CP si tractiune integrala, standard. Se poate alege fie cutie manuala cu 6 trepte, fie automata cu 6 trepte.

Performantele sunt foarte bune, acceleratia 0 – 100 km/h in 6 secunde, consum mediu de 10,6 litri/100 km, dar e normal sa fie asa, pentru ca aceasta versiune, Unlimited, costa incepand cu 48.605 euro, in Germania.


Skip ads

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
completez cele spuse de colegu cangri cu stirea aparuta pe 4 tuning,oricum este un model care pe strazile din romania nu prea avem ce sa facem cu el,si are un pret pe masura,cel putin in germania.....

http://www.4tuning.ro/masin...70-km-h-8997.html
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
unlimited poate sa fie mai mult decat acei 20km/h in plus (declarati de producator) si mai mult real s-ar putea sa ajungi la viteza mai mare (eu cu astra mea G cu motor de 2l diesel am mers cu 215 km/h desi declarat in carte viteza maxima este de 185 km/h). E posibil ca ei sa mai fi umblat si la stabilitate putin si alte elemente ce tin de siguranta la viteza aia... Wink
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
iei masina si iti ofera si un tranning pe pista...ca deh mai mult e adresata celor din vest,la noi e inq in vis frumos
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cand vom avea si noi autostrada... poate la Pastile Cailor Very Happy Wink
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ mikyboy : de la 185 la 215 e cale lunga ! poate te mai gandesti
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu am mers in Germania cu un Astra 1.7 dti cu 200 pe ceas, mai mult nu mai putea saraca

215 cu un 2.0 DTI mi se pare plauzibil
  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
inca de acum un an vedeam pe net filmulete in care insignia depasea 250 km/h mai precis 270 si 280 ,iar vectra cu niste caluti in minus atingea relativ nefortat 290 km/h ,deci eu cred ca opc-ul cu motorull stock si fara limitari poate depasi 280-290 km/h insa nu stiu daca il tine cutia si asa slaba din cauza careia nu are un timp 0-100 mai bun.parerea mea.

http://www.youtube.com/watc...p;feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=gTCMyqomel0
Skip ads

  • liviu71_opel

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca totusi este limitata 276km/h and warning

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu a iesit pe piata OPC Unlimited .
Asta e OPC simplu.
  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Inca nu a iesit pe piata OPC Unlimited .
Asta e OPC simplu.



pai filmuletul ala ne arata ca nu e nici o jmecherie la unlimited pentru ca se poate sa o "unlimitezi" si pe aia normala deci .... mai interesant mi s-ar fi parut sa puna o cutie de viteze pe masura motorului atat pe manuala cat si automata. dsg-ul de la vw(pe care nu ii suport dar trebuie sa recunosc) e o minune a tehnicii la acest nivel sub 50 de mii de euro. un 0-100 in 5.6 sau macar 5.8 (desi nu conteaza mai deloc in viata reala) ar pune-o intr-o lumina mai buna un pic.am vazut ca insignia vxr poate.Insignia Opc de ce nu o putea oare ?
  • mipa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
GTS-MAN Insignia se poate compara eventual cu faetonul de la ww. |Daca faci un test 1 la 1 pe sosea s-ar putea sa ai surpriza ca vectra de 2l sa bata passatul de 1,9 (soferi de acceasi clasa), iar insignia sa faca fata bmwului. la un motor de peste 150cp, 200km/h e floare la ureche.
Skip ads

  • GTS-MAN

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mipa a scris:GTS-MAN Insignia se poate compara eventual cu faetonul de la ww. |Daca faci un test 1 la 1 pe sosea s-ar putea sa ai surpriza ca vectra de 2l sa bata passatul de 1,9 (soferi de acceasi clasa), iar insignia sa faca fata bmwului. la un motor de peste 150cp, 200km/h e floare la ureche.



imi pare rau sa te contrazic ,dar insignia este intr-o clasa diferita cu passat sau daca vrei passat cc ,mazda 6 si mondeo etc. iar faetonul este de fapt phaeton-ul Smile care a fost gandit pentru a concura cu seria 7,s-classe si a-8.ca nu se ridica la nivelul lor,asta e altceva iar atunci este o alternativa viabila la seria 5 si e classe. acum referitor la vectra de 2 l bate passat-ul de 1.9.da se poate ,ca nu-i mare "scula de bascula" passat-ul .eu ma refeream la cu totul altceva si anume ca insignia opc este cam tot aceeasi cu insignia opc unlimited prin prisma faptului ca amandoua pot ajunge la 270 km/h ,una fiind setata din fabrica sa atinga 270,iar cealalta limitata la 250 insa se poate foarte usor scoate limitatorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR