Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Problema intervine in momentul in care apas pe ea sa se incinga ! Bricheta ar trebui sa ramana inauntru din cate stiu eu ! Ei bine nu ramane ! Nu sunt fumator dar ma deranjeaza problema asta !! Dc vreau s-o folosesc tre sa tin 15-20 de sec degetu' pe ea si astfel am o mana blocata aiurea !! Very Happy Pai NU ? Help !!????????? anyone ?
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine merge la fel...
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Iti multumesc dar asta nu imi rezolva problema !!!
DAR ESTI FUNNY !!! Very Happy
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine la fel Laughing
Nu's fumator deci n-am probleme ..... chiar te deranjeaza faza asta , avand in vedere ca nu fumezi ? Shocked
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Lipeste niste banda scotch pe exterior, peste gulerul ce o tine in interior. Creste frecarea si nu mai sare afara din locas. Atentie insa la grosimea acesteia, sa nu-ti ramana blocata; daca nu te deranjeaza prea tare, mai bine las-o asa.
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asculta sfatul unui fumator: Baga degetul si apropie cele doua lamele din bi-metal din interiorul brichetei. Cand sunt reci, ele tin bricheta apasata. Cand se incalzesc, se departeaza si sare bricheta. SIMPLU. Daca nu intra degetul, incearca cu un bat sau ceva din PVC. Atentie - nu folositi nimic metalic, face SIGUR scurt si e pacat de siguranta voastra fuzibila ... si asa se schimba greu... Succes!
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Merci Corneliu !! Sorted !!!
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
emmanuel a scris:Merci Corneliu !! Sorted !!!

VA salut! Am Astra G din 2006, benzina si nu se incarca bricheta, nu sunt fumator dar o folosesc la GPS, detector si alte alea....Am verificat sigurantele, era un arsa, am schimbat-o dar nimic. Este prima oaracand umblu la tablou.....Are si sigurante care in locurile libere?......Nu a umblat nimeni la tablou... Multumesc!
Skip ads

  • KingBushido

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut.am si eu o nelamurire.bricheta masinii functioneaza.adica o apas si dupa ceva timp imi sare cum e si normal de altfel.Dar daca incerc sa bag gps sau un modulator nu il alimenteaza.care sa fie cauza.m`am uitat in interior si acolo un fel de protectie , nu stiu din ce material probabil pentru a stopa caldura brichetei.e posibil ca acea chestie sa fie cauza?Unde am intrebat majoritatea mi`au zis ca trebuie scoasa...acum nu stiu ce sa fac.
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
KingBushido principiul de functionare alimentarii de la bricheta este simplu, peretii gaurii reprezinta -(minus) iar in fundul gaurii +(plus) este o clema care are de obicei in mijloc un nit din cupru, daca tie iti face contact pe minus si respectiv pe plus trebuie sa functioneze tot alimentezi acolo, se mai intampla ca nitul de cupru sa se oxideze din cauza mizeriei de pe bricheta si sa nu mai faca contact atunci cand introduci un gps de exemplu poti curata cu ceva acolo dar ai grija sa nu fie de metal ca poti face scurt si iti arzi siguranta la bricheta.Bafta

  • KingBushido

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intr`un final am reusit;) dupa o munca migaloasa de vreo 3 ore..m`am dus am luat un alimentator separat cu vreo 3 alimentari care nu mi`a folosit la nimic:)) ...am ars si siguranta.pana am gasit`o ma apucasera dracii:)) Oricum mersi pentru raspunsuri:D
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da care este siguranta responsabila de bricheta la astra g?
Skip ads

  • KingBushido

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pfff...acum daca ma pui sa ma uit iar...trebuie sa le iau pe toate..ca la opel nu scrie care anume.e si de unde..Neutral le iei prin eliminare..Neutral imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult.
  • DANY Alex

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
eeeeeee oricum mersi, la mine merg toate sigurantele, da nu merge bricheta, am dat cu smirghel fundul ala da degeaba, am tras si clemele alea, kiar nu mai stiu ce sai fac, am demontat si toate pe acolo firele sunt k...
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:Lipeste niste banda scotch pe exterior, peste gulerul ce o tine in interior. Creste frecarea si nu mai sare afara din locas. Atentie insa la grosimea acesteia, sa nu-ti ramana blocata; daca nu te deranjeaza prea tare, mai bine las-o asa.


Ar fi de preferat ca pe viitor sa NU mai gasim astfel de sfaturi pe forum. Se poate nuni oricum dar numai reparatie nu.
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot s-a discutat de bricheta aici, am si eu o mica problema ciudata, la masina din semndatura. Mai exact, cred ca la mine este mai larga decat ar tebui sa fie, in sensul ca orice pun (incarcator telefon, incarcator GPS) nu sta nici unul. Toate sar de la loc si de la cea mai mica miscare se intrerupe contactul. Cand bag orice dispozitiv nu simt ca opune o minima rezistenta sa stranga contactele incarcatorului, plus ca trebuie sa le gasesc o posizitie perpendiculara in locas ca sa faca contact, niciodata nu am reusit sa le pun drepte ca sa functioneze.
Vreo sugestie? Am vazut ceva lamele in interior mici in interior pe care ma gandesc sa le apropiu putin, a mai incercat cineva?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
le poti apropia/strange DAR sa nu folosesti metale,gen surubelnita,cuie,sarme ca arzi siguranta de la bricheta,poti folosi un plastic mai tare
sau cel mai bine scoti borna de minus de pe baterie si atunci poti folosii orice metal fara teama ca arzi vreo siguranta
  • Dmarius414

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o problema la astra g/2002am schimbat becul ars de la bricheta am pus led, mi s-a aprins, dupa ce am luat borna m-am apucat sa montez consola, am pus iar borna si nu mi se mai aprinde, am mai luat vreo 3 becuri led, degeaba,dar bricheta functioneaza
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Presupun ca stii ca acel bec se aprinde doar cand ai luminile de pozitie, aprinse. Deci, celelalte becuri de la bord si butoane, sunt aprinse?
Becurile cu LED au polaritate (sens de alimentare), deci sa nu le montezi invers.
Cred ca acolo ai tensiune reglabila, pentru reglarea intensitatii luminilor din bord si butoane. Poate ai reglata tensiunea prea mica si cu tot cu rezistenta de limitare ... sa nu se mai amorseze acel LED.

Eu, cam la asta ma gandesc ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR