Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pune de 2 K, aia de 1k se va incalzi prea tare.
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Andrei WPX a scris:Mai curios sunt cum a pus leduri la liniutele de pe rotita de ventilatie


Uite cum a luminat acele liniute....
http://www.youtube.com/watch?v=6IxTd9a56zk
Acelasi proiect il am eu in desfasurare...am facut sabloul din plastic mi`am luat leduri si rezistente mai ramane sa le montez...Sper luni sa termin....Am facut poze in timpul prelucrarii si am sa le postez aici la final...Desi tot procedeul e acelasi ca cel din filmulet.
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cu toate ca voi fii off-topic intreb aici...cum se scoate becul de pozitie la o vectra b ....prin rasucire si are o pozitie de iesire....ca m-am chinuit si nimic!
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Hades a scris:cu toate ca voi fii off-topic intreb aici...cum se scoate becul de pozitie la o vectra b ....prin rasucire si are o pozitie de iesire....ca m-am chinuit si nimic!


Trage sus jos stanga dreapta pan la urma o sa iasa Very Happy
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare ! As vrea sa modific si eu putin ceasurile si am nevoie de un sfat .Ceasurile mele sunt VDO si au filtru galben ,nu vreau sa ma apuc sa stric filtrul prea mult ca sa-i schimb culoarea .Vreau sa inlocuiesc becurile clasice cu leduri cu soclu ,de aici ar rezulta culoarea verde , cea pe care eu o vreau ,insa vreau si leduri la ace si aici le vreau rosii ,nu am gasit nimic concret despre cea mai simpla modalitate de a face acele rosii ,indiferent ca e sau nu filtru acolo .Deci concret ce trebuie sa fac sa schimb lumina doar la ace ?
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Salutare ! As vrea sa modific si eu putin ceasurile si am nevoie de un sfat .Ceasurile mele sunt VDO si au filtru galben ,nu vreau sa ma apuc sa stric filtrul prea mult ca sa-i schimb culoarea .Vreau sa inlocuiesc becurile clasice cu leduri cu soclu ,de aici ar rezulta culoarea verde , cea pe care eu o vreau ,insa vreau si leduri la ace si aici le vreau rosii ,nu am gasit nimic concret despre cea mai simpla modalitate de a face acele rosii ,indiferent ca e sau nu filtru acolo .Deci concret ce trebuie sa fac sa schimb lumina doar la ace ?


Cand ai putin timp liber rasfoieste toate cele 122 pagini al acestui topic si o sa fii surprins de cate lucruri interesante si de ajutor o sa gasesti...Si daca o sa urmezi sfaturile o sa iti iasa o lucrare de nota 10...Bafta la rasfoit...
  • sleepwalker

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Eu am inlocuit lumina din tot bordul si consola centrala (ceasurile albe si restul albastru) si m-am impotmolit la casetofonul original care are aceeasi tenta galbuie.
Ma poate ajuta cineva?Am incercar sa ii desfac fata, a iesi din clipsuri dar se tinea in butonul de volum si intr-o mufa dinauntru.

Va multumesc
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si noi cum ghicim ce model de masina ai?
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:
alexx1402 a scris:Imi spune si mie cineva ce tip de leduri se potrivesc pentru CD70 Navi?

asta e tipul de leduri
http://www.bluecars.net/index.php?cPath=30_57

nu sunt leduri SMD 1206 pentru CD70 Navi.La navi Se folosesc leduri 805 SMD.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intr-adevar nu sunt leduri 1206, sunt leduri
Mini TopLed


1206 sunt cu 1mm mai mari si din cauza asta sunt ceva mai greu de lipit in locul celor originale. Pana la urma eu am pus 1206, m-am chinuit putin dar am reusit.
1206 se potrivesc la fix pentru CD30(mp3)

  • sleepwalker

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Si noi cum ghicim ce model de masina ai?


Scuze, Astra G '99 si este vorba despre PLAYER CU CASETA, cel Blaupunkt original.
Ideea e ca nu sunt un electronist sralucit si nu vreau sa fac experimente.
Sa zicem ca daca ajung la placa aia cu leduri, gasesc eu la cine sa o duc sa mi l-e inlocuiasca, dar pana acolo mi-e sa nu stric ceva.
E cineva care se pricepe sa faca treaba asta si se ofera sa ma ajute?contra cost bineinteles.
Casetofonul e desfacut din bord.
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
alex_paval a scris:
casper_1707 a scris:
bazare a scris:1. fludor de aluminiu sau scoti picioarele la led pe partea cealalata.

Nu am reusit sa gasesc nicaieri fludor de aluminiu in Bacau. Cei de prin magazinele de aici nici nu stiu sa existe.
De unde l-ai luat tu?


Ai incercat in Adal la etaju' 1 , casa modei , sau dioda pe 9 mai ?


Am incercat la Adal si casa modei si mi-au spus ca nu exista. O sa incerc la dioda.
Skip ads

  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
imi spune si mie cineva care schimbat ledurile la casetofon pe un astra g model 2001, modelul din imagine. vreau sa stiu cate leduri SMD imi trebuie si de care (SMD 0805 sau SMD 1206). nu vreau sal desfac de 10 ori, dau comanda si pe urma il dau jos. ms mult

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Din propria experienta iti spun ca e o treaba desul de migaloasa, deoarece sunt leduri smd foarte mici ...Fiecare buton are ledul lui.... Eu dupa o prima incercare am renuntat sa ii mai pun leduri la al meu...
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cetin a scris:Din propria experienta iti spun ca e o treaba desul de migaloasa, deoarece sunt leduri smd foarte mici ...Fiecare buton are ledul lui.... Eu dupa o prima incercare am renuntat sa ii mai pun leduri la al meu...

nui chiar asa greu. am schimbat la panoul ala detasabil si inca am pus si leduri cu 1 mm mai lungi decat alea originale si am reusit sa le lipesc cu un letcon cu varful subtire le rezolvi. de care SMD-ri merg sa pun (805 sau 1206)? la panoul detasabil am pus SMD TOP dar sunt mai mari. ms
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Imi poate da cineva specificatiile la SMD-urile originale de la ceasuri astra H ? ca sa pot cumpara dupa specificatiile lor.

am lista urmatoare : Farnell SMD

Oare primu de 2mm x 2,7 mm s-ar potrivi ? ca e singurul Cool White.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La ceasuri ai nevoie de leduri PLCC2, care se mai numesc si 3528. Daca distanta dintre pini iti permite poti pune cam orice led smd. 1850MCD e FOARTE luminos, eu am pus rosii de 250 mcd si e mai mult decat suficient. Oricum , daca nu schimbi si rezistentele vei mai pierde din stralucire, cele originale au o tensiune de alimentare de 1.8V iar cele albe care le vrei tu functioneaza la 3.2V
Astea zic eu ca sunt numai bune: http://ro.farnell.com/avago...-white/dp/1058410

Eu am facut operatiunea singur. Daca vrei detalii cauta-ma pe mess sau pm.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva din Bacau cu niste informatii legate de procurarea "Textolitului placat cu cupru" si a "Clorurii ferice" ?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La casa modei, la etajul 1 e un magazin cu componenete electronice, acolo sigur gasesti.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ok , multam fain
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR