Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • atoporan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am masina din semnatura, am fost acum cateva zile (mai precis joi pe 24 martie) la service sa-mi schimb placutele si uleiul la cutia de viteze, cand a ridicat-o pe elevator mi-a zis ca era ulei scurs pe sub motor, a curatat-o si a zis s-o urmarim. In weekend am facut cam 400 km si acum iar vad ca are ulei scurs, apare inclusiv pe masca din fata in stanga cum te uiti sub numar. In urma cu 2 luni i-am schimbat distributia si cureaua de accesorii si atunci era curata. Am verificat uleiul la motor si e in limitele normale. Masina are 124 000 km (reali dupa cum zic toti care au testat-o/ uitat la ea. Pe computerul de bord nu indifica nicio eroare, nici cand e pusa pe tester. Am vorbit cu mecanicu azi si a zis sa ma duc iar maine sa se mai uite la ea dar nu stie inca ce are. Asa ca intrebarea mea evidenta este: de unde poate sa se scurga, daca mecanicul la care merg eu de regula nu ii da de cap, aveti vreo sugestie unde as putea sa ma duc cu masina, preferabil nu la Opel ca nu ma dau banii afara din casa.

Am adaugat si 3 poze, sunt facute cu telefonu deci calitatea nu-i cea mai buna dar se vad urmele de ulei.
Am 3000 km facuti de la ultima revizie.
Nu mai stiu ce alte informatii sa mai adaug, daca mai e nevoie de ceva cu cea mai mare placere, problema e ca nu sunt foarte priceput in ale masinii.


  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca am vazut eu bine cred ca este vorba de furtunul de la turbo, toate au aceeasi problema, scapa o cantitate infirma de ulei pe la colier.... nu-ti fa griji, eu am facut cu o astra G de 1.7 90.000km si nu a patit nimic!
Iar in legatura cu reprezentanta Opel, eu unul am ajuns la concluzia ca ajungi mai ieftin la ei decat la mecanicii de prin spatele blocului. Cei de la Opel iti pot spune macar despre ce este vorba, cel din spatele blocului iti spune: Ar fi asta! tu de tuci si cumperi si dupa ce montezi iti zice ca poate e din cauza la altceva!
Parerea mea, daca nu dispui de bani multi, du-te la ei macar sa-ti depisteze problema si pe urma iei o decizie, o verificare la ei nu te ajunge mai mult de 100ron.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sigur este ulei? nu ar prea avea cum sa ajunga ulei pana pe exteriorul grilei incat sa se vada scurs cum este la tine. nu este cumva freon? acolo este si radiatorul de la clima.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR