Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Am si eu o nedumerire cu cutia mea de viteza de pe o vectra c 2.2 dth.Problema consta in faptul ca in viteza a patra cand fac frana de motor se aude ca un fluierat si nu stiu care ar putea fi cauza.mentionez ca acest fluierat se aude doar in viteza a patra,in celelalte trepte nu se aude nimik.Ce poate fi si care ar fi rezolvarea?
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E zgomot produs de pinioane, grupul conic, zgomot care se auzea frecvent la Daciile mai vechi. Zgomotul respectiv nu reprezinta o problema, dar nici ceva normal. E posibil sa ai si un furtun crapat care sa faca asa in deccelerare, si eu am avut un astfel de fluierat in frana de motor si facea de la furtunul mare turbo(asta separat de problema cutiei)
  • Omega

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dany_ionutz a scris:Salutare tuturor.Am si eu o nedumerire cu cutia mea de viteza de pe o vectra c 2.2 dth.Problema consta in faptul ca in viteza a patra cand fac frana de motor se aude ca un fluierat si nu stiu care ar putea fi cauza.mentionez ca acest fluierat se aude doar in viteza a patra,in celelalte trepte nu se aude nimik.Ce poate fi si care ar fi rezolvarea?


Mare atentie fluieratul survine in momentul in care nu se face ungerea corespunzator in cutie. Doar in frana de motor face sau si in acceleratie? Cate trepte are 6+1? Care este modelul de cutie? Posibil sa agate furcile sau vreun sincron sa aiba probleme. S-a umblat in cutie?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Dar uleiul in cutie nu-l mai schimbam si noi? Sau ala e pe viata?
Cati km are masina ta?

Adi G.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR