Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • yoh01

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
astazi am patit sa mi se blocheze etrierul stanga fata ..... .Ce pot sa ii fac ..... am incercat sa il impinc eu cu un levier si se duce inapoi .. problema ar fi ca atunci cand pui frana .. pistonasul nu mai revine la loc
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Culisele pe care se misca ansambul etrier/piston se deformeaza in timp se umplu cu mizerie sau rugina si nu mai merge usor etrierul demonteaza si verifica-le se gasesc separat la set pe roata si nu folosi vaselina normala la montaj,alt motiv mai este si uzura excesiva a discului obligand etrierul sa ajunga la cap de cursa pe culise ,apoi nu se mai poate intoarce usor,sau culise blocate,disc uzat,placute terminate...oricum atentie la montaj acele culise sau culisante se curata foarte bine de mizerie ...daca tot umbli acolo e bine sa vezi ce are si setul de garnituri pistonas ori daca si acesta este ruginit pe interior datorita neschimbarii lichidului de frana ori a calitatii proaste a acestuia....
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cu problema asata m-am luptat si eu ceva timp, intr-un an jumate m-au lasat 2 etriere unul l-am schimbat, altul l-am curatat si l-am pus inapoi.
Mi s-au incins jantele de cateva ori, odata a iesit si fum de la un disc( pe dreapta)
cumpara un kit de reparatie, scoti pistonul il cureti il montezi pui garniturile noi si va merege ca nou.
  • budara

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Culisele pe care se misca ansambul etrier/piston se deformeaza in timp se umplu cu mizerie sau rugina si nu mai merge usor etrierul demonteaza si verifica-le se gasesc separat la set pe roata si nu folosi vaselina normala la montaj,alt motiv mai este si uzura excesiva a discului obligand etrierul sa ajunga la cap de cursa pe culise ,apoi nu se mai poate intoarce usor,sau culise blocate,disc uzat,placute terminate...oricum atentie la montaj acele culise sau culisante se curata foarte bine de mizerie ...daca tot umbli acolo e bine sa vezi ce are si setul de garnituri pistonas ori daca si acesta este ruginit pe interior datorita neschimbarii lichidului de frana ori a calitatii proaste a acestuia....


Pistonasele la tipul acesta de opel sunt dintr-un teflon si nu pot rugini.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu personal pot doar ,,sa-ti recomand calduros,, sa iei in serios ce ti-a scris colegul @mecaNIK mai sus, daca ai facut ce ti s-a sugerat si totusi problema persista atunci poti reveni oricand aici in topic sa ne spui care sunt noile simptome dupa interventie (daca sunt).

Stima.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ideea e sa vizualizezi un tutorial inițial. Tb sa verifici si starea cilindrilor-piston sa nu prezinte urme de blocaje, de frecare cu etrierul, pt ca daca l-ai împins strâmb cu levierele s-a cam depreciat. Si inca ceva, nu curata cu smirghel acest cilindru. ÃŽncearcã cu lemn de esența tare si eventual pasta de rubin. Sunt de acord cu afirmațiile colegilor. E clar ca iți tb kit de reparație, sau in cel mai rau caz, etrier.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR