Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • andleip

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 AHBD11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
buna, as avea nevoie de un ajutor..as vrea sa stiu ce anume trebuie sa desfac pentru a schimba maneta din dreapta volanului, a fost rupta si fostul proprietar a avut bunavointa sa o lipeasca, am cumparat alta si am incercat sa desfac dar ma cam incurca volanul..ce anume trebuie sa desfac, va multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa desfaci consola de plastic din jurul volanului. Rotesti volanul 90 grade spre dreapta si in partea stanga vei vedea locul unui surub mascat de un mic dop de plastic...scoti dopul cu o suruberlinta si desfaci surubul. Apoi invarti volanul 90 grade spre stanga si desfaci si surubul din partea dreapta. Apoi desfaci si suruburile din partea de jos a consolei. Lasi volanul jos la maxim si tragi incet de partea de sus a consolei spre tine...partea de la ceasuri este prinsa in mici cleme de plastic ( 2 buc ), de acea trebuie sa tragi putin mai tare. Dupa ce inlaturi si partea de jos vei vedea cum este prinsa maneta. Desfaci maneta veche si o inlocuiesti cu cea noua. La final montezi totul la loc in ordine inversa. Succes.
  • andleip

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 AHBD11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
multumesc..o sa incerc in weekend sa fac asa..am desfacut bordul..surubul de dedesupt..si cele doua suruburi care aveau plastice peste am ridicat partea de deasupra volanului insa nu mi-am dat seama cum se scoate maneta, asta am facut sambata, acuma o sa ma uit si dupa cleme si sper sa reusesc, multumesc mult, revin cu post
  • andleip

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 AHBD11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am desfacut tot asa cum mi-ai zis..ca sa scot maneta imi trebuie ceva surubelnita in stea mica, ei bine nu am asa mica, oricum maneta ca e acuma e lipita cu ceva lipici tare si din cate am vazut e posibil sa fie ceva rupt si inauntru:( maneta se scoate doar daca defac surubul mic din dreapta si cele 2 mari de sus nu?, multumesc mult pt ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR