Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
normal asa resetezi cam tot ce inseamna electronica pe masina... s-ar putea sa mearga dar, daca are vr-eo problema mai serioasa trebuie cercetat mai amanuntit
Skip ads

  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa fac. Sa desconectez bornele, si daca nu merge nici asa, sa nu mai creez alta problema Smile)
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca nu merge nici asa
eu zic sa cauti problema la modul cum am explicat si mai sus. in cel mai rau caz dai vre-o 200 de roni pe un modul nou eventual cu tot cu alarma si gata:P telecomenzi noi, modul nou...nervi vechi:)
  • Gabi 1.8 16v

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am crezut ca daca scoti bornele o sa iti mearga sigur, si de aceea am intrebat. Multumesc pentru ca te-ai deranjat sa imi raspunzi, dar nu prea ma omor cu inchiderea centralizata. O seara buna in continuare
Skip ads

  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mersi si un somn usor amandorura
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutare!
si eu am o problema ciudata...se deschide si se inchide cand vrea ea din telecomanda( de obicei nu se inchide...deschisul merge)
am incercat sa sincronizez cheia sau cum se zice(sa o bag in contact si sa tin apasat), au fost scoase bornele de la baterie..dar degeaba
ma puteti ajuta?
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
asa patesc si eu. cand apesi pe inchis se aprinde led-ul rosu scurt, lung, sau nu se aprinde deloc? problema asta e de obicei de la contactele de pe bateria din telecomanda
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
chiar nu stiu ce sa-i mai fac
si am observat(poate gresit) de obicei merge cand e mai cald afara:))
cand e frig nicio sansa
Skip ads

  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu va simtiti singurii ghinionisti, va anunt ca si eu am aceeasi problema. Am reusit sa imi repar inchiderea centralizata pe usa dreapta spate si pe cea stanga fata, insa telecomanda merge cand vrea ea.
Uneori cred ca as putea sa ma joc pana se termina bateria si ea ar continua sa functioneze, iar alteori "nici nu apa sfintita" nu vrea. Si eu am observat acelasi lucru: deschid din telecomanda (pot sa si inchid apoi), merg cu masina si apoi nu ma lasa sa inchid decat din cheie. Partea ciudata e ca uneori dupa ce inchid din cheie ma lasa sa o deschid, dar de inchis iar nu mai merge.

P.S. Cand mi-am pus geamuri electrice pe fata, in spatele torpedoului cred ca am vazut modulul ce se ocupa cu inchiderea centralizata, insa nu am putut sa il desfac sa ma uit mai atent la el. Stie cineva daca acesta este capsat sau se poate desface? Postul referitor la condensatori chiar pare credibil.
  • kamikazee

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 x16xle 1.6 16v 74 Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ala nu e modulul. am impresia ca acolo e compu de bord. dupa cum ziceam modulul ela nivelul piciorului pe stalpul drept de sub bord:)
  • aurelu4u

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Eu sunt mai nou pe aici. In fine problema mea e ca telecomanda nu funcioneaza da asta nu ma deranjeaza k o pot inchide si din cheie in schimb mie mi se inchid doar cand au chef usa din dreapta fata si stanga spate in rest usa soferului,dreapta spate,portbagaju si clapeta de la rezervor merg perfect. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Va multumesc astept un rasp. mentionez k am un vectra b 1.6 16v. Cu respect!
  • Ramelo

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu inchiderea, totul merge perfect in afara de usa soferului care nu raspunde la comenzile facute din telecomanda (mentionez ca telecomanda e pe cheie, inchiderea si cheia originale),cand actionez cheia in portiera se deschid si inchid toate (merge bine) nu inteleg de ce nu merge si din telecomanda ?
am incercat cu resetarea...nu stiu ce ar trebui sa faca sau sa se auda. ca sa stiu ca s-a efectuat reseetul. caci am tinut apasat degeaba, nu s-a intamplat nimic..am tinut cheia si la I si la II poate o lamurire mai explicita va rog
Skip ads

  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ramelo a scris:am si eu o problema cu inchiderea, totul merge perfect in afara de usa soferului care nu raspunde la comenzile facute din telecomanda (mentionez ca telecomanda e pe cheie, inchiderea si cheia originale),cand actionez cheia in portiera se deschid si inchid toate (merge bine) nu inteleg de ce nu merge si din telecomanda ?
am incercat cu resetarea...nu stiu ce ar trebui sa faca sau sa se auda. ca sa stiu ca s-a efectuat reseetul. caci am tinut apasat degeaba, nu s-a intamplat nimic..am tinut cheia si la I si la II poate o lamurire mai explicita va rog


Probabil este datorita unui fir intrerupt. Din cheie merge deoarece o inchizi mecanic. Cand inchizi din cheie, trimiti semnal de comanda catre modulul de inchidere si el actioneaza asupra celorlalte incuietori, usa soferului fiind actionata mecanic. Cand dai comanda din telecomanda, modulul trimite curent catre actuatoare, daca e vreun fir sau contact intrerupt, incuietoarea respectiva nu va functiona.
Pentru resetare, se pune contactul (se roteste cheia pana se aprind indicatoarele in bord) si apoi se tine apasat butonul de inchidere al telecomenzii pana cand usile se inchid si se deschid.
Daca nu e datorita firelor(verificat tensiune 12 V), atunci e din yala. Eu am reusit sa le repar pe cea de la usa soferului si pe cea de pe dreapta spate, dar asta impune ceva simt practic si rabdare. La srot mi se cerea 50 ron pt cea de pe spate, principala cred ca e mai scumpa.

P.S. Problema cu inchiderea persista... O deschid fara pb din telecomanda iar de inchis merge doar cand vrea ea, niciodata imediat dupa ce opresc motorul...
  • Ramelo

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
"Pentru resetare, se pune contactul (se roteste cheia pana se aprind indicatoarele in bord) si apoi se tine apasat butonul de inchidere al telecomenzii pana cand usile se inchid si se deschid."

e am facut lucrul asta si nu s-au deschis si inchis usile, pur si simplu nu a facut nimic, ma gandeam ca scap fara drum la service ...
  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am reusit sa rezolv problema postata anterior. Daca ati schimbat radioul cu vreun mp3 sau altceva care nu este "recunoscut" de OPEL, exista posibilitatea ca desi sa se potriveasca mufele(2 din ele) si mp3-ul sa para ca functioneaza normal, sa aveti probleme cu inchiderea Shocked ... deci, faceti rost de datasheet-ul mp3-ului, harta pinilor mufelor de la masina cu semnificatiile respective si aveti grija ca acestea sa se potriveasca.

Concluzia: Modulul de inchidere centralizata foloseste amplificatorul de semnal de la radiouri (gandire germana!). De obicei radiourile auto sunt primesc +12V prin 2 fire, unul care alimenteaza doar atunci cand este pus contactul si unul care alimenteaza tot timpul si este raspunzator de mentinerea memoriei si se pare a acelui amplificator de semnal. La mine cele 2 erau interschimbate... Sincer, nu inteleg de ce doar inchiderea era afectata iar deschiderea nu, cert e ca acum totul e in regula! Very Happy
  • mac23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tot in legatura cu inchiderea va supun si eu atentiei o problema mai ciudata! Am un vecin cu un Opel Vectra 1997 si se plangea ca nu ii merge telecomanda doar cand si cand.Am schimbat butoanele din interiorul telecomenzilor ca erau praf, baterii noi Varta si ce credeti, merge fix 14 actionari (inchis/deschis/inchis... de 14 ori) si a 15-a oara nu mai vrea defel.Daca scot siguranta care alimenteaza inchiderea merge din nou de 14 ori si apoi la fel.Daca o las un timp fara sa scot siguranta isi revine. Ce mama saraciei poate avea, eu sunt electronist de meserie dar pe cuvant ca nu pot sa imi explic ce si cum.Se poate programa din vreun tester ca la un anumit nr de actionari sa se opreasca de tot modulul?
  • albasete

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Opel vectra B, 1996, motor X20XEV. Toate usile se inchid/deschid din telecomanda, numai usa de la sofer se inchide/deschide cand vrea. In stanga fata este mufa care alimenteaza actuatorul si motorasul geamului ,acolo vreau sa vad daca am tensiune, dar nu stiu care sunt firele. Are cineva o schema electrica ? Emilg85, daca spui ca la tine firele erau puse invers, cum mai ramaneau posturile radio in memorie ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR