Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • tudoran_ioan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am un corsa de 1l din 2001 si acum doua saptamini am observat ca atunci cind iau viraje stinga-dreapta usoare in viteza ,nu cu rotire maxima a volanului se aude un fluierat la rotile din fata. Am cerut parerea unui mecanic deoarece nu pot momentan sa merg cu ea in service,si mi-a spus sa verific nivelul uleiului la pompa servo ,dar cit m-am uitat sub capota nu am dat de acel rezervor de ulei ptr servodirectie. Va rog sa ma ajutati cei care stiti sau ati mai avut asemenea probleme .Va multumesc .
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fluieratul la rotile din fata n-are de-a face cu uleiul din pompa de servo....daca este corect diagnosticul fluierat la roti fata cand iei curbe sant unghiurile,verifica sa nu fi aparut deja uzura pe lateralele suprafetei de rulare la cauciucuri ala e semnul ca sigur de acolo e problema.
  • tudoran_ioan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
fluieratul la rotile din fata este similar cu cel produs de frecatul a doua piese de metal sau a unui rulment gipat ,ori rotile nu au joc iar ungiul de fuga este perfect ,cauciucurile sau uzat perfect doar pe suprafata de rulare ,nu este acel fluierat datorat pierderii de aderenta al rotilor si cind am verificat daca cumva nu sau incalzit discurile de la vreun rulment gripat ,discurile erau reci .Nu am jocuri in roti ,am verificat asta saptamina trecuta la un service cand am dus-o ptr o diagnosticare la caseta de directie unde am un mic si insesizabil joc.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Scuturile de caldura ale discurilor...tablele alea care protejeaza dinspre interior se mai deformeaza cand se umbla pe la placute,pivoti,bucsi.Raman atunci rulmentii uzati ,daca sant ei vor face si joc in timp inceputul asa e cu scartaieli in viraje.
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ce cauciucuri ai pe fata? Sunt de vara? Nu de alta dar a cam venit caldura si cele de iarna se inmoaie Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR