Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Folosesti aditivi de motorina pe perioada iernii?
Daca da, ati observat vreo diferenta fata de atunci cand nu foloseati?
Si poate ne recomandati si o marca anume...
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu folosesc pt ca:
1. In manualul masinii scrie ca nu este necesara utilizarea aditivilor de iarna suplimentari celor din motorina deja inclusi de la statiile peco.
2. Peco-urile OMV, MOL, etc. se lauda ca au motorina special aditivata pt. iarna, dar si la Petrom si Luckoil zic angajatii ca acuma au primit alt tip de motorina, ca sa tina la -25 grade.
3. Nu stiu nici un prieten care sa fi avut recent (de 1-2-3 ani) probleme din cauza motorinei inghetate, sau alte chestii dinastea, si in acelasi timp nu am nici un prieten care sa utilizeze aditivi suplimentari.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cei care o sa voteze da sa spuna si tipul aditivului.
se pare ca face bine aditivul.... asigura o ungere mai buna a pompei de injectie.

off topic
- ce parere/auzit de Dura Lube ? (ca rol preventiv)


Ultima modificare facuta de chiciuc la Mie 05 Jan, 2005 12:20 pm
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:cei care o sa voteze da sa spune si tipul aditivului.
se pare ca face bine aditivul.... asigura o ungere mai buna a pompei de injectie.

off topic
- ce parere/auzit de Dura Lube ? (ca rol preventiv)

*
Da, avocatii din unele tari isi freaca mainile din cauza lor... Wink
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Eu nu folosesc pt ca:
2. Peco-urile OMV, MOL, etc. se lauda ca au motorina special aditivata pt. iarna, dar si la Petrom si Luckoil zic angajatii ca acuma au primit alt tip de motorina, ca sa tina la -25 grade.

Am vazut ca Alpine Diesel+ de la OMV are un aditiv numit Coldex, care te face sa uiti de griji, cica. Smile
Chiar imi pare rau ca nu a dat un -20 grade sa vad si eu care e treaba cu aditivii astia...
  • ady_ckj

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2004

  • Mesaj Privat
folosesc motorina doar de la omv,euro4.o perioada am folosit euro 3 ca ase e si motorul(vectra 2.0dti din 2001)iar de cateva luni pun doar e4 si se simte diferenta.ca aditivi nu cred ca este nevoie pt. ca e4 e deja aditivata.cand am schimbat uleiul am folosit si un flacon de DURA LUBE.Pe cutia flaconului e scrisa o lista intreaga de imbunatatiri pe care le aduce:ca scade consumul,zgomotul motorului,noxele,mareste durata de viata a masinii.din cate am vazut consumul a ramas cam la fel insa a scazut zgomotul la turatii mici.pe cutie scrie ca ajunge pt 80 000km.cred ca dura lube e de ajutor doar daca ramai fara ulei pt.ca motorul poate functiona la fel pana cand ajungi la service.Am facut deja 10 000km cu dara lube si pot spune ca sunt multumit dar nu in mod special de calitatile acestui produs cat de comportamentul motorului
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ady_ckj a scris:pe cutie scrie ca ajunge pt 80 000km.

Nu prea inteleg Confused , Cum adica ajunge pt 80k km? Pai nu se toarna tot flaconul la un sch de ulei? Asta inseamna ca tine 80k daca ii faci cu acelasi ulei (fara sa il schimbi) sau cum?
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:off topic
- ce parere/auzit de Dura Lube ? (ca rol preventiv)


Parca topicul se referea la motorina si nu la ulei de motor Sad Chiar ca e off topic ...

VectraDTI - nu are treaba cu schimbul de ulei, se refera la cam catzi km se mentine pelicula de Dura Lube (teoretic) formata in motor.

Sunt inca in faza de documentare pentru folosirea unui aditiv pentru motorina - curatzirea injectoarelor, dar care nu are legatura cu iarna.

Oricum, multe din produsele de pe piatza au un efect placebo Smile , asigura confortul intelectual ca i-am dat masinii si aia, si aia ... Producatorii tocmai pe asta conteaza Wink
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...eu folosesc Metabond (megasell) atat vara cat si iarna.Cu un flacon tratezi aprox 1000 litri.
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Da, 2+2, am bagat motorina de la Petrom si s-a intamplat intr-o iarna sa inghete conducta de tur, ca de, si baietii si fetele de la Petrom trebuie sa traiasca si mai boteaza si ei, motorina.
Am mai bagat si alcool de 80 de grade, dar toate astea la dieselul meu vechi, nu recomand la cei care au masini noi sa faca asa ceva.
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
[quote="clawoodiu"]
chiciuc a scris:off topic
Oricum, multe din produsele de pe piatza au un efect placebo Smile , asigura confortul intelectual ca i-am dat masinii si aia, si aia ... Producatorii tocmai pe asta conteaza Wink


cam asa e. eu am incercat cam toate tipurile de aditivi si nici o schimbare. era un aditiv castrol, niste bidoane foarte tuguiate, nu mai tin minte cum se numeste, dar cica ar fi fost foarte bun. eu am pus o singura data si mi s-a parut ca a scazut consumul ( posibil sa fi fost chiar acest efect placebo Very Happy ), oricum costa cam 300k un bidon asa ca nu prea se simte diferenta de pret intre consum mai mic si un plin cu aditiv.

cat despre aditivi pentru iarna sunt bineveniti daca puneti motorina din statii fantoma. in cele 5 ierni de cand am masina nu am folosit mereu aditivi si nici nu am patit nimic (masina)
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu am metabond gold cu metabond speed in masina iar la motorina metabond megasel.
daca tot am dat o gramada de bani pe ele o sa astept pana se termina perioada de schimb, intre timp (7000 km) am capatat putin fum la esapament
, turbina mi-a crapat (asta e o poveste mai lunga) iar imbunatatirile oricum nu ai cum sa le vezi.
Din punctul meu de vedere e un alt produs placebo si chiar ma intreb cum am putut fi atat de idiot, parca e un produs special creat pentru idiotii romani, mult tam tam, in prospect este exact ce vrei sa vezi, ca sa nu spun de povestile cu armata sua si rachetele nasa iar daca faci un search pt americani este un noname, poate nici nu exista pe piata lor.


http://www.carbibles.com/snakeoil.html


In Conclusion

The major oil companies are some of the richest, most powerful and aggressive corporations in world. They own multi-million dollar research facilities manned by some of the best chemical engineers money can hire. It is probably safe to say that any one of them has the capabilities and resources at hand in marketing, distribution, advertising, research and product development equal to 20 times that of any of the independent additive companies. It therefore stands to reason that if any of these additive products were actually capable of improving the capabilities of engine lubricants, the major oil companies would have been able to determine that and to find some way to cash in on it.


scuze, abia acum am vazut ca se discuta de motorina
P.S. a ba da, uite ca numele metabond este asociat le ei cu un fel de ciment in tehnica dentara =))
Skip ads

  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Placebo? Eu am scapat de fumul negru(oricare turatie) cu un aditiv de 20 de lei. Cum explicati asta?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu ii dau numai Alto55 si-s super multumit fara nici un aditiv.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da' tu n-ai scapat de fumu' negru. Laughing
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu ...
adica nu aditiv separat ... doar cei care sun in motorina ... daca sunt ...
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu pana acum nu am folosit aditiv pentru motorina.

P.S. Nu dati banii pe prostii, luati shaorma la copii Laughing .
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Votez ca/cu Cipiotul!
Colegi, nu zice si Ministrul ca nu sunt buni aditivii?Ministrul de la Sanatate!
Eu las motorina cum o da cel de sus (seful pompei) si, dupa 1 an de Rompetrol (varianta ieftina, nu alto) am numai cuvinte de lauda.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Da' tu n-ai scapat de fumu' negru. Laughing


Nici nu cred ca as scapa cu vreun aditiv...cat timp nu renunt la remap Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Folosesc aditiv :
Da 30%
Nu 69%
189 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR