Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • alexx_sucar

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,sunt nou pe acest site ,deoarce tocmai mi-am achizitonat un Opel frontera si am ceva probleme cu el.Imi puteti spune si mie va rog care sunt posibilitatiile da intrerupe motorul?Cel de la care am cumparato mi-a zis ca are nu stiu ce senzori la motor si ca de la aia ar fi,si el a scos o mufa de acolo,eu as vrea sa o pun la loc dar nu gasesc cealalta mulfa in care vine imbinata.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bine ai venit printre noi,si ar fi bine sa dai mai multe detalii,gen an,motor,cand se intrerupe(rece,cald,noapte,toamna..)
  • alexx_sucar

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Opel frontera an '96 motor 2.2 ecotec 5 usi si are aceasta problema tot timpul,nu pot spune ca at cand e rece calda sau altceva.Am obs ca daca ii scot furtunul acela care vine din motor si intra in furtunul acela mare care vine de la filtrul de aer la carburator,motorul merge mai bine.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
poate intrerupe din fise, bujii.... i-ao cu binisoru... din cum explici, pe nevazute, pot fi multe cauze...
Skip ads

  • alexx_sucar

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok.Multumesc,m-ar mai interesa daca stie cineva unde se afla acel senzor ca sa pun mufa la loc,sensorul acela din motor.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu poti sa-l intrebi pe cel de la care ai cumparat-o? Motorul e plin de senzori ...
In primul rand trebuie sa verifici ca tot sistemul de admisie sa fie etans. Ce spui tu pare a fi o problema de aprindere (buji, fise, bobina), dar poate si si o eroare datorata unui senzor (sau mai multi).
  • alexx_sucar

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos,dar nu mai am nr lui ca mi-am pierdut tel cu tot cu nr.Ce am inteles de la el,cand mi-a explicat,sunt niste senzori de turatie.Pur si simplu am cautat peste tot dar nu il gasesc.Acea mufa care tr sa o conectez e in partea dreapta pe langa baterie.Mai mult de atat nu va pot explicat.Daca nu ma poate ajuta cineva cred ca o sa o bag in service la Opel.Multumesc anticipat
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema la al meu Opel Frontera x20 se. Mi sa aprins azi martorul cu motorul si fulgerul. Se aprinde, se stinge cand vrea si tot asa. Am fugit direct la service, iar pe tester imi da doar eroare '' senzor detonatie circuit 1 '' nu imi da si un cod... Are cineva idee de acest senzor unde ar putea sa fie ? Mecanicii nu au avut timp sa se uite la ea, iar la reprezentanta am programare abia joia viitoare. E frustrant... Orice idee e bine venita. Multumesc
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aproximativ:
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Iti multumesc frumos. Un raspuns promt si foarte elocvent. Luni o sa merg direct la magazin sa-l cumpar. Am sa va scriu cat a costat si cat este de greu de schimbat...
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Abia astazi am comandat senzorul. Este doar pe original (comanda in maxim 14 zile ) si costa destul de mult, 520 lei . Sunt si alternative pe forma universala care costa mult mai putin... Simptome nu sunt la masina, dar este aprins amrtorul cu motorul si fulgerul si cred ca imi consuma cu 1-2 litri benzina mai mult. A mai schimbat cineva senzorul asta ?
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
verifica si aprinderea
Skip ads

  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ce as putea sa verific ne avand simtome la motor ? As putea sa-i propun mecanicului sa se uite. Tot ce stiu este ce a iesit de pe tester...
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cauta un mecanic bun care stie sa verifice aprinderea cu stroboscopu, eu am avut aceeiasi problema.
  • emy72

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 1998 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
alexx_sucar a scris:Salut,sunt nou pe acest site ,deoarce tocmai mi-am achizitonat un Opel frontera si am ceva probleme cu el.Imi puteti spune si mie va rog care sunt posibilitatiile da intrerupe motorul?Cel de la care am cumparato mi-a zis ca are nu stiu ce senzori la motor si ca de la aia ar fi,si el a scos o mufa de acolo,eu as vrea sa o pun la loc dar nu gasesc cealalta mulfa in care vine imbinata.


Aceiasi problema am si eu cu o frontera 2.2 benzina din 98, se accelereaza singura la relanti pana la 2-2500 ture, nu trage, ma disperat masina asta. Am schimbat debitmetru, am verificat aprinderea nu stiu ce sa-i mai fac... la tester a iesit ok nu am nici un bec aprins la bord. Ma ajuta vreun coleg cu niste sfaturi? ms anticipat
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se tureaza singura la 2500 si pe tester a iesit O.K.?!?!
Si mie mi-au spus la service ca e O.K. si de atunci n-am mai trecut pe la ei. Mi s-a recomandat un service la 200 km de Targoviste si am rezolvat acolo. Initial si ei mi-au spus ca e O.K., dar le-am zis ca pt. O.K. mergeam 2 km nu 200km. Apoi au facut teste dinamice si au gasit problema.
Problema cu testele e ca in majoritatea cazurilor sunt facute de unii care habar n-au de mecanica, de principiul de functionare al motorului si nu stiu sa interpreteze datele (cam la fel cum e cu analizele medicale: stii sa le citesti, dar nu sa le interpretezi si sa pui un diagnostic).
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Exact! Mare dreptate ai Stelea. Si aparatele astea numite tester sunt pentru testare daca stii ce sa testezi. Eu cand am cate o erare la masina fug repde la un prieten care are service iau tester-ul si-l pun pe masina si fac ce stiu adica apas butonul de arata erori. De multe ori ECU nu Zice nimic, dar cand vine Mecanicul si-l trage de limba spune tot! Eu unul daca as avea o problema cu masina si m-as duce la tester - implicit la mecanic, inseamna ca am o problema, iar daca ala zice ca nu are nimic, nici un ban nu ar vedea de la mine ! Iar daca imi indica vreo piese defecta, ok cumparam dar daca nu e aia iarasi nimic bani de la mine ...
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu o schema unde este contactul electric de la frana de mana, care aprinde martorul in bord. La mine de ceva timp cand ploua imi ramane aprins martorul de la frana de mana. Multumesc !
  • cristian73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Frontera 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
radu 16b,verifica-ti nivelul lichidului de frana din borcanas(sa nu-ti fie sub nivel),acel martor aprins de la frana de mana este legat pe acelasi circuit,eu am patit-o!
elimini o cauza,daca nu este acel contact de care spui tu
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am observat ca nu mai "umbla" pe aici nimeni, dar poate ma ajuta cineva. O rugaminte(cu 3 subpuncte Very Happy), daca ma puteti ajuta: La Frontera 2.3 Turbo intercooler (parca), '93 (al fratelui meu, vb in numele lui):
1) Nu stie unde se afla releul de semnalizare;
2) I se aprinde in bord atentionarea de frana de mana chiar daca este coborata frana de mana;
3) Nu suiera nimic cand accelerezi, turbina e tacuta.
Mentionez ca am cautat in cartea service f mult si ori am trecut de ele, ori nu am vazut nu gasesc (in special locul releului de semnalizare). La demaraj nu pare sa aiba probleme, ma gandesc ca si la motorul acela ( eu obisnuit cu vectra mea x16xel) poate nu simt eu, el nu a mai avut alt opel, dar de auzit, clar nu se aude nimic suieraturi. La motor apare acea chestie, in stanga(cu fata spre masina) cum salti capota, pare sa fie acea turbina, dar daca e degeaba, nush. Aaa si era sa uit, masina e inscrisa pe Franta, si in acte nu prea iti dai seama, de putere, sau tipul motorului, poate ma ajutati voi, postez o copie dupa act.
Astept raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR