Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • NicK_88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara am si eu nevoie de putin ajutor de 5 luni am si eu prima masina Smile merge ff bine dar am o mica problema am in bord acel martor galben e un patrat presupun ca la motor se refera si in mijloc are semnul acela de fulger (lightning) cand e frig afara nu se aprinde cand e cald se aprinde sau cand turez masina se aprinde rog daca se poate sa imi spuneti ce semnificatie are? o seara placuta. Surprised
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
"Cauta" - sunt atatea topicuri despre "check engine" ... motive pentru care se aprinde sunt destule, asa ca apucate de cautat.
  • Matrixu'

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Fa un test cu agrafa...asa e cel mai usor de depistat ce inseamna. In plus este recomandat sa afli cat mai repede, pt ca acel semn inseamna ca ai ceva probleme la motor pe parte electrica...deci exista riscul sa se strice ceva cat de curand. Cauta pe forum "test cu agrafa" si vei gasi cum sa-l faci. Acest test i-ti zice in proportie de 99% ce are masina ta. Rezultatele le vei afla sub forma de coduri de eroare, care le gasesti tot aici pe forum. Daca ai ceva neclaritati ma gasesti pe mess : dorin_suciu2004
  • NicK_88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ms de raspuns Smile ideea e urmatoarea eu am masina de la inceputul anului si becul sa aprins aproape din prima zi...totusi au trecut 4 luni si am mers cu ea si la mecanic sa uitat la motor...nu am avut probleme cu ea cand se aprinde nu se intampla nimic daca e vorba de partea electrica la masina si nu la motor pot fii multe inchiderea centralizata un geam etc etc o sa vad marti sau miercuri o sa merg cu ea la cineva care stie ce sai faca Smile Va urez un paste fericit. Smile
Skip ads

  • Matrixu'

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
NicK_88 a scris:ms de raspuns Smile ideea e urmatoarea eu am masina de la inceputul anului si becul sa aprins aproape din prima zi...totusi au trecut 4 luni si am mers cu ea si la mecanic sa uitat la motor...nu am avut probleme cu ea cand se aprinde nu se intampla nimic daca e vorba de partea electrica la masina si nu la motor pot fii multe inchiderea centralizata un geam etc etc o sa vad marti sau miercuri o sa merg cu ea la cineva care stie ce sai faca Smile Va urez un paste fericit. Smile


Aici ai inteles putin gresit...nu e vorba despre toata instalatia electrica a masinii, ci doar partea electrica a motorului. Acel bec aprins pentru asta e : problema la motor pe partea electrica. Si degeaba se uita la ea mecanicul ca daca nu face un test cu agrafa sau o diagnoza, atunci nu are de unde sti ce problema ai la motor. Poate fi sonda lamda dusa, poate fi EGR, pot fi multe. Deci ca sa ma intelegi mai bine, acel bec se refera strict la partea electrica a motorului. ATAT. Nicidecum alte circuite electrice ale masinii. Acel bec este conectat la ECU (Engine Control Unit), adica modulul, sau calculatorul care controleaza motorul si toti senzorii de pe el. Acest ECU a sesizat ca undeva la motor ai o problema, adica un senzor nu raspunde, da informatii eronate fata de ce stie ECU ca ar trebui sa fie normal, sau ceva care nu functioneaza normal. Eu pot sa te ajut dar trebuie sa specifici ce tip de motor ai ca sa stiu sa te indrum cum sa i-ti faci tu diagnoza, adica cum sa i-ti citesti erorile din ECU. Dupa ce ai codurile de eroare e floare la ureche sa afli care piesa e defectuoasa. Sarbatori fericite si tie.
  • vali.stop

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cauta un mecanic sa-i faci o diagnoza cu OP-COM pt a afla ce erori a stocat calculatorul . Poti face singurel testul cu agrafa cum ti s-a spus si afli acelasi lucru . Dupa cum ai banuit si tu nu este ceva grav pt. ca ai asta de cand ai luat masina si totusi merge . Insa , daca vrei sa elimini problema ai aflat ce tb. facut .
  • NicK_88

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
deci masina e din 92-93 opel 2.0 i opel C2ONE motor 2000 daca e din 92-93 pot sa ii fac testul OP-COM ? stima tuturor Smile
  • vali.stop

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da , se poate daca ai cablu adaptor OBD la mufa cu 10 pini .
  • folten2003

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
vezi mufa asta din poza..nu stiu cum ii zice

[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2011-05/28023_haxupitp.jpg]
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[quote="NicK_88"]Buna seara am si eu nevoie de putin ajutor de 5 luni am si eu prima masina Smile merge ff bine dar am o mica problema am in bord acel martor galben e un patrat presupun ca la motor se refera si in mijloc are semnul acela de fulger (lightning) cand e frig afara nu se aprinde cand e cald se aprinde sau cand turez masina se aprinde rog daca se poate sa imi spuneti ce semnificatie are? o seara placuta. Surprised[/quote sonda lamnda am avut si eu aceeas problema
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR