Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Taxe de circulation auto en Belgique valable jusqu'au 31/12/2006
(Taxe à payer chaque année).

Daca te uiti atent, taxele sunt taxe anuale, nu taxe la prima inmatriculare a unui vehicul. Deci nu au treaba una cu alta...plus ca valorile sunt mult mai mici: pentru a mea as da 61 de EURO pe an


aia e taxa de circulatie ...uita-te la taxa de "La taxe de mise en circulation auto" sau TMC
http://www.mon-assurance-au...ion-belgique.html

citez

La taxe de mise en circulation ou TMC est exigée une seule fois, en général dans le courant du mois qui suit l'immatriculation : vous recevrez un avis de paiement de l'Administration des Contributions Directes lorsque votre demande d'immatriculation aura été enregistrée
Elle s'applique aux véhicules neufs et d'occasion. La taxe de mise en circulation n'est pas liée au type de carburant mais varie selon l'âge du véhicule:


Ce taxa indici tu e alta.... Smile in plus si anuala
Twisted Evil
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Dar taxa "mea" era mai mica... Smile chiar daca era anuala...
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
taxa speciala la prima imatriculare se plateste la trezoreria de sector si este echivalentul vami de pana acum adica nu se mai plateste vama dar se plateste taxa speciala adica tot aia este
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pentru masinile cu norma de poluare EURO 4 taxa de prima inmatriculare e mai mica decit fosta taxa vamala. Lam masinile Euro 3 e cam echivalenta cu fosta taxa vamala.
http://www.autovit.ro/taxainm.php
Uite de ex fa comparatie intre :
- Opel Astra 1.7 DTI /2003 ...care e Euro 3 ( asa stiu eu cel putin ) ...taxa = 1595 euro
- Opel Astra 1.7 CDTI / 2004 ...care e Euro 4 ( asa stiu eu cel putin ) ...taxa = 931 euro
- Opel Astra 1.6 16V / 2004 ...care e Euro 4 ( asa stiu eu cel putin ) ...taxa = 375 euro

- Opel Corsa 1.7 DTI /2003 ...care e Euro 3 ( asa stiu eu cel putin ) ...taxa = 1595 euro
- Opel Corsa 1.3 CDTI / 2004 ...care e Euro 4 ( asa stiu eu cel putin ) ...taxa = 305 euro
- Opel Corsa 1.2 benzina /2003 ...care e Euro 4 ( asa stiu eu cel putin ) ...taxa = 282 euro
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ceea ce frumos e faptul ca doar fraierii , simplii platitori de taxe si impozite , trebuie sa plateasca "taxa de inmatriculare".Politia , Salvarea , Pompierii , pompele funebre , companiile de transport public , armata , serviciile speciale sau secrete etc. sunt exceptate sau obtin derogari de la plata acesteia.

Se pare insa ca "taxa de inmatriculare" va avea viata scurta : http://www.curentul.ro/cure...104&art=47958
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ziarul Curentul ...e cam mincator de . biiip.......de multe ori.
Polonia a avut o problema pentru ca impunea taxe doe pentru masini second hand....in Romania taxele sunt pentru orice prima inmatriculate indiferent daca sunt noi sau second hand , achizitionate din romania sau alte tari UE Smile

itez..de prin normele de aplicare cod fiscal
"Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci cand sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate."

unde ai vazut pompe funebre ???/ Very Happy
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
orinoco a scris: asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate."


...daaa, mai tineti minte fazele "inscrisa pe fundatie", "numai 12 B" etc...Ca sa parafrazez o zicere, "nu te pune cu romanul ca are mintea odihnita".
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai solutia este tot fundatia...iar o sa apara miliarde de fundatii cu obiect de activitate...inscrierea de masini...
Si ciar, nu am vazut sa apara pe undeva: daca o fundatie isi aduce niste masini si dupa 1 luna le vinde, este vreo problema??
Prima inmatriculare este deja facuta, nu stiu sa fie vreo interdictie...
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca se plateste vreo taxa de prima inmatriculare pt auto aduse dupa 1 ian 2007 in caz de inmatriculare pe societate nonprofit?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca s-a inceput o discutie pe aceasta tema aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11343
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ok mersi mult , am vazut , puteti inchide topicul
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Uite ce am mai gasit interesant :

http://www.business.ro/stir...inmatriculare.htm

Sursa: Business.ro
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
orinoco a scris:...unde ai vazut pompe funebre ???/ Very Happy

Pai nu am vazut in lege , am vazut insa destule care mortuare de prin anii 80 si 90 inmatriculate definitiv in ultimii ani ceea ce ma face sa ma gandesc ca derogarea se obtinea de la minister mult mai usor in cazul acestora. Wink


Ultima modificare facuta de Senator la Vin 11 Mai, 2007 10:47 pm
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Solutia de evitare a taxei este achizitionarea autoturismului prin donatie: "Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci cand sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate."
Simplu, nu?
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Tot nu sunt in clar cu TVA-ul. Daca iei masina de la o firma(handler) de afara, e ok. Iti elibereaza factura cu care poti face dovada ca ai platit tva-ul acolo.
Dar daca iei masina de la persoana fizica? In mod normal se face un contract de vanzare-cumparare, urmand sa platesti TVA-ul in Ro? Pai atunci pers fizice de afara care vor sa-si vanda masina trebuie sa o dea cu cel putin 19% mai ieftin decat un handler ca pentru clientul roman sa fie rentabil sa ia de la el.
Pe de alta parte, cum sa platesti tva-ul intr-o tranzactie intre 2 pers fizice? Ma poate lamuri cineva?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca o iei de la o persoana fizica, acea persoana a platit TVA-ul cand a cumparat-o, deci nu mai este nevoie sa mai platesti tu din nou TVA-ul.
Simplu: daca o cumperi din tara, de la samsari, iti cere cineva dovada ca ai platit vreun TVA?
Fiind acum si noi in marea piata comuna care se numeste UE, nu mai trebe sa platim din nou TVA-ul. Dar nici nu-l mai recuperam de afara...
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai, tineti-ma si pe mine la curet, va rog, cei care aveti de-a face cu legislatia, cu evolutia taxei asteia. Nu ma astept la telefoane personale ci doar sa continuati sa scrieti pe subiectul asta. Multumesc.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stiu doar ca pt leasing nu se plateste aceasta taxa, daca aveti leasing facut inainte de 1-jan-07 (ca tot spunea cineva ca sa se spele leasing-ul pe cap cu masina, la terminarea ratelor...)
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit asta la comentariile de pe Hotnews Ar putea cineva sa confirme ca Ungaria a fost obligata la returnarea taxei pe prima inmatriculare?
hotnews a scris:
Un caz recent, privind situatia taxelor legate de prima inmatriculare, este Ungaria, unde sunt politicieni "destepti si smecheri", ca la Bucuresti, care si ei dupa '90, bateau toba, ca noi nu ne vindem tara si tot soiul de asemenea baliverne.

Ungaria a introdus taxa pe prima inmatriculare acum, un an jumate, cu ocazia intrarii in UE. Taxa maxima propusa de guvern si aplicata, pana mai ieri a fost in jur de 4000 Euro.

O taxa care a fost initial propusa si in Romania. Taxa a fost insa repede "regandita" de iubitii nostri guvernanti, asa ca "la a doua strigare" s-a ajuns rapid la cele 8000 de Euro (taxa maxima), perceputa actualmente.

Si pentru ca Bucuretiul, este departe de Europa (sau asa cred Ei) si romanul e mai usor (se pare), de prostit si tras in piept, nu a fost urmarita, (sau nu s-a vrut?), evolutia acestei taxe, in tarile care tocmai "exersau" practica, de a ïnlocui accizele vamale cu taxa pe prima inmatriculare, care tipic politicienilor romani, au dublat daca nu intreit, fostele accize vamale.

Dar !!!, in toamna asta Ungaria fost avertizata si amendata Comisia Europeana, ca practica este ilegala si este o forma MASCATA a fostelor accize vamale, obligand Ungaria si actualul guvern sa RESTITUE !!! cetatenilor sumele incasate ilegal.

Un exemplu se gaseste pe site M.Finantelor din Ungaria:
- in loc sa se incaseseze o taxa de inmatriculare de 2-300 de euro, Ungaria incasa in medie, de zeca ori mai mult, pentru un tip de vehicul.

Comisia Europeana obliga astazi guvernul sa restitue sumele incasate, care se pare ca au ajuns la sume asa de mari, incat guvernul maghiar, a cerut un ragaz de cativa ani pentru a plati esalonat aceaste sume. Si bugetul lor este la pamant.

Nu m-ar mira, ca in calculul ascuns al guvernantilor de la Bucuresti,care au dublat practic aceste taxe, sa se regaseasca urmatorul rationament:

ïncasam acum banii, ca apoi om vedea..., ce ne aduce viitorul", ca si bugetul nostru este la pamanat....

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Salut,
Solutia de evitare a taxei este achizitionarea autoturismului prin donatie: "Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci cand sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate."
Simplu, nu?


- adica donatiile trebuie facute de de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate
- adica donatiile trebuie primite de catre...asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica...adica nu orice asociatie non profit
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR