Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut, se pare ca masinuta asta imi mananca zilele.

Ieri am observat o mica balta de ulei sub masina, am zis ca este de la garnitura de la baia de ulei. Azi, facui un drum de 100 km si cand ma uitai la masina, imi aruncase ceva ulei si pe planetara dreapta.

Stiti cumva de la ce poate fi ? Cineva mi-a zis ca ar fi un semering de la cutia de viteze sau ceva de genul asta.

Revin si cu o poza.
Skip ads

  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poze:




  • mihaiDklax

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut, din cate observ eu directia cursurii de ulei cred cu siguranta ca e semeringul de la arborele cotit. ar trebui sa verifici daca-ti scade nivelul de ulei din motor dupa care sa dai cu un mester cutia de viteze jos sa verifici si chiar cred ca din spatele volantei este scurgerea. bafta multa
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da, scade uleiul din motor. Am observat ieri problema asta...

Maine ma duc la mecanic sa vedem exact ce are.

Partea cea mai nasoala e ca nu bagi o gramada de bani in masina, ci in mana de lucru. Masina mananca mai putin decat mananca mecanicii.

Azi intrebai pe un tip care se parea ca e mecanic cat m-ar costa manopera, si-mi zise ca fara 250 RON nici nu se baga in conditiile in care simeringul e 17 RON http://autoa.ro/index.php?p...15&catpb=1668
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca este de la semering ar trebui sa patineze ambreiajul si in acelasi timp sa se simta miros de ulei ars la debraiere puternica.
  • mihaiDklax

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
sunt situatii in care patineaza ambreiajul dar rare si asta in cazul in care scurgerea e destul de mare dar in majoritatea cazurilor nu patineaza (asta spun din experienta proprie). parerea mea e ca 250 LEI pe manopera e chiar mult. numai bine.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am fost azi la mecanicul la care ma duc de obicei si-mi zise ca e garnitura de la baia de ulei. Am sa schimb garnitura, sper sa fie de acolo. Multumesc mult pentru raspunsurile date precum si pentru faptul ca v-ati facut timp sa cititi mesajul meu. In cazul in care mai doriti sa va dati cu parerea, sunteti invitatii mei pentru ca eu unul nu prea ma pricep la mecanica asa bine
  • @WSV
  • *
  • 5 mesaje
  • din 30 Apr 2011
  • Astra 1995 X16XEL
  • Bucuresti
  • @WSV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pãnã la urmã a fost garnitura de la baia de ulei ?, Eu am aceeași problemã, imi curge ulei ca la tine în poze, doar cã nu așa mult, nu curge jos sã facã baltã. Am schimbat deja un semering, și ceva cu fulie dar nu s-a rezolvat, trebuie sã merg iar la service
  • alb3rtt0_20

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2002 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
sal si yo am aceeiasi problema cu uleiul numa k la mine se scurge pe partea dreapta.si imi scade si nivelul in baie.cand am schimbat distibutia am schimbat si simeringul de la axul cu came pt ca pe cureaua de distributie avem ulei.sa fie de la simeringul arborelui?
  • mihai drg

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1994 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
saut la toti opelisti,revin si eu dupa o mare perioada de pauza cu o "mica" problema;am observat ca de la un timp imi apare o pata de ulei de directie undeva sub caseta,la volan nu se simte nimic dar totusi merg cu frica;ce as putea sa fac,avand in vedere ca de la un timp simnt din ce in ce mai rau criza;mult noroc la drum fara evenimente!javascript:emoticon('Rolling Eyes')
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La mine am observat ca e de la garnitura. Cand am schimbat baia de ulei, mecanicu nu mi-a strans uniform suruburile alea si intr-o zi m-a mancat undeva sa o calc, 165km/h si ... probabil din presiune a dat pe unde era mai putin strans. Am mai strans eu suruburile dar degeaba, tot mai picura, cel mai probabil din cauza faptului ca odata curs, tot se prelinge p'acolo. Trebuie sa schimb garnitura, o am in masina, m-am dus pe o rampa sa o schimb dar nu am reusit sa desfac surubul de la baia de ulei Razz a strans-o tipu cand am facut schimbu destul de bine, dar nici nu m-am chinuit.

WSV, alberto - uitati-va sa nu dea pe la garnitura ca in cazul meu Exclamation

mihai drg : la tine e posibil sa curga din caseta de directie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR