Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit un pic despre "ritualurile" de schimbare a distributiei am ajuns la niste discutii in care unii ziceau ca nu e neaparat nevoie sa schimbi pompa de apa odata cu distributia. Urmeaza sa merg la service pentru schimbat si as vrea sa stiu voi ce parere aveti? Sa schimb si pompa de apa sau nu (cu motivare, evident)? Eventual daca poate cineva sa dea si niste recomandari de marca si pret ar fi perfect. In acelasi regim intreb daca sa schimb si cureaua de accesorii sau sa o las asa? Am cumparat deja kitul de la Febi-Bilstein compus din curea si role. In principiu stiu la ce service o sa merg, dar nu ar strica si niste sfaturi referitoare la un service care sa efectueze schimbarea cu acordarea de GARANTIE.

Mentionez ca masina e o Astra G Z17DTL la care se schimba distributia pt prima data (150.000 km)

Toate bune,
Dan P.
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Parrerea mea este sa inlocuiesti si pompa de apa.Am inlocuit distributia anul trecut si acum am schimbat si pompa de apa ca incepuse sa curga .Am facut maxim 15000km .
In legatura cu garantia la lucrare e cam delicat cand vii cu piesele de acasa ,depinde de service .
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Schimba si pompa de apa .
Am citit pe undeva ca durata de viata a pompelor de apa ar fi 140-150 000 km .
A mea ce-i drept m-a lasat la 172 000 .
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu la service garantia se acorda pe lucrare si nu pe piese.Garantia pe piesa este acordata de firma producatoare/vanzator DOAR DACA ACESTEA SUNT MONTATE INTR-UN SERVICE AUTORIZAT.Cei de la service iti garanteaza ca au facut manopera ca la carte si nu vei avea probleme in viitor,dar nu garanteaza ca piesa este rezistenta sau nu este produsa cu un defect sau mai stiu eu ce.Cunosc un caz tare intortochiat cu o pompa de apa , dar sa nu poluez topicul degeaba , ca si rezultat s-a ajuns la chemarea in instanta atat a firmei care a fabricat pompa de apa cat si service-ul unde s-a montat.

Ps: pentru 200 de lei sau cat e o pompa de apa nu are are farmec sa te complici degeaba.
Skip ads

  • z22se

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
scimba si pompa de apa. daca se rupe cureaua din cauza pompei de apa , motorul va fi afectat destul de grav si nu merita
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am masina de 4 ani si ceva...si niciodata n-am schimbat pompa de apa...desi am schimbat vreo 3 kit-uri distributie ! Am 210 k km cu ea si nu simte ca ar pica pompa,dar sa fiu mai sigur o voi schimba la urmatoarea distributie !
  • marius.h

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
In situatia ta am fost si eu de curand...si am schimbat doar kit ul de distributie cu toate ca am cumparat si pompa , mecanicul recomandand sa o schimb doar daca face probleme.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La ce mecanici am fost toti au recomandat ca pompa de apa sa nu fie schimbata odata cu distributia decat daca pierde sau are foarte multi kilometri. La primul schimb de distributie..spre 150 k km in cazul Z17DTL nu ii vad rostul.
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat distributia la reprezentanta Opel si nu mi-au facut nici cea mai mica sugestie cum ca ar fi recomandabil sa schimb cu un drum si pompa de apa. Tin minte ca am intrebat in mod expres daca nu trebe schimbata pompa si mi s-a spus ca nu se umbla la ea daca nu face probleme, nu picura.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pompa se schimba doar daca face probleme.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bun... am schimbat distributia... Dupa ce am desfacut capacul am vazut ca aveam niste scurgeri de ulei pe la semeringurile dela pompa de ulei asa cam le-am schimbat pe toate trei (axe came, pompa ulei si vibrochen). Am schimbat pana la urma si pompa de apa deoarece nu eram sigur daca fusese vreodata schimbat antigelul.

Concluzii: chiar daca pompa de apa nu are legatura directa cu distrbutia la z17dtl recomand schimbarea ei datorita costurilor suplmentare nu prea mari (102 poma; 66 antigel + apa )

Consider subiectul inchis.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR