Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deleted-55668

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pot sa fac un tratament de motor pantru a reduce consumul am o vectra din 1997 cu 186000km la bord . am facut schimbul la 181000 si i-am pus castrol magnatec 10w40 si am completat pana acum aproximativ2,5 l de ulei
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Singura solutie e segmentarea in cazul tau. Vezi ca sunt o groaza de topice referitoare la consumul de ulei la 1.6
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu e segmentarea singura solutie, de si mai multe ori decat segmentii sunt de vina ghidurile supapelor. Ca sa consume atata ulei din cauza segmentilor ar trebui sa fie praf compresia.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Nu e segmentarea singura solutie, de si mai multe ori decat segmentii sunt de vina ghidurile supapelor. Ca sa consume atata ulei din cauza segmentilor ar trebui sa fie praf compresia.

salut,eu sunt in situatia in care am pus segmenti noi ,semeringuri de supape noi si tot consuma ulei nu mult ca inainte cam1l/1000km acum consuma cam 300-400gr /1000kmdar tot nu sunt multumit .cum se poate verifica aceste ghiduri dac sunt bune sau nu Shocked .multumesc!
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa te dezamagesc Ovidiu dar la motorul asta 300g/1000km este chiar foarte bine si eu zic sa-l lasi asa. Ce ulei folosesti? daca e mai subtire de 10W40, atunci si asta e o cauza a consumului.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ulei folosesc Gm 10w40 ,motorul merge binisor nu am avut probleme mari cu el nici chiar cand consuma ulei 1L/1000km tragea bine ,ce am observat dupa segmentare ca are putere mai mare in turatii mici adica la panta urca mai bine nu mai trebuie sa-l duc prea turat.multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR