Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu o problema cu un Opel Vectra A, motor X16SZ, injectie monopunct (Multec). Dupa ce am spalat motorul mi-a aparut in bord cod eroare 19 (dupa metoda agrafa), ceea ce inseamna Crank Angle Sensor (CAS) - Incorrect RPM signal sau mai bine zis in romana: Traductorul de turatie - semnal slab. Am vazut pe forum ca se mai numeste si "crankshaft". Simtomele sunt in felul urmator, masina urca relativ normal in tura pana pe la vreo 3-4000 insa atunci cand ajunge la acest prag ramane turatia blocata (nu mai urca) si scoate un fum negru.

Mai mult ca sigur problema mea e de la vreun contact imperfect sau vreo mufa plina cu apa...cine stie. Vroiam sa ma ajutati sa-mi spuneti unde este situat acest senzor, daca aveti o poza ar fi si mai bine, pe google am aflat ca ar fi situat pe arborele cotit, in cartea masinii cica ar fi in carcasa ambreiajului. Eventual pe unde trec firele care ajung la el ca sa le pot verifica....
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit cateva poze, poate ma puteti ajuta sa il identific pe motorul meu.

Aici e o poza din EPC cu senzorul in sine



Aici o poza cu motor ca al meu ( X16SZ ) din fata



si din spate



Poate imi puteti arata cu o sageata unde este situat senzorul de turatii al arborelui cotit (vibrochen)...
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Senzorul este situat in partea din spate a motorului, jos sub distributie , citeste de pe fulia vibrochenului. Arunca un ochi acolo.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
trebuie dat jos capacul distributiei ca sa ajung la el? cum ajung la el?
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit si o poza mai din lateral, poate imi arata si mie cineva cu o sageata unde e...


  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
valyd11 a scris:Am gasit si o poza mai din lateral, poate imi arata si mie cineva cu o sageata unde e...



In dreapta jos , se vede clar in aceasta poza ,citeste de pe fulia mare de la vibrochen aia dintata.
Nu trebuie dat capacul la distributie jos .
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ms mult de tot, am inteles acum care e. Il curat maine sa vad daca se rezolva problema...
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am desfacut roata, am observat unde e situat senzorul. Ma uitam spre fir si am vazut ca se duce in spatele alternatorului. Ma gandeam ca pe acolo e mufa si n-am sanse decat la service....... Misc un pic de fir si am vazut ca mufa ajunge exact langa capacul de la tacheti, prinsa cu un soricel. Exact cum ma asteptam era plina de apa si detergent... Curatat cu WD 40 si merge brici acuma...



Multumesc @florin baltatescu si ClubOpel
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bine ca ai rezolvat problema. Mi-a trecut si mie prin cap sa spal motorul, m-am potolit dupa ce am vazut ce ai patit tu.
  • mamakosa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 100 X 20 XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare. mar interesa si pe mine senzoru de la ax cu came seria 5wk90552 daca are cineva va multumesc
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Bine ca ai rezolvat problema. Mi-a trecut si mie prin cap sa spal motorul, m-am potolit dupa ce am vazut ce ai patit tu.


L-am mai spalat pana acum dar la spalatorie si nu a avut nimic. Acum l-am spalat eu singur cu jetu si am facut-o mai minutios, am dat si farurile jos, solutie din abundenta....

O data pe an il spal imediat cum da caldura ca sa scot sarea depusa in timpul iernii, plus ca nu-mi place sa-l vad asa murdar. Motorul se murdareste si repede eu neavand scut....

Ca o concluzie ma bucur ca nu a fost nevoie de cheltuieli in plus si am scapat ieftin...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR