Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Bogdan CFB

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Va intreb daca ma puteti si pe mine cu o informatie, am nevoie urgenta de stergatoare! Poate o sa vi se para un pic deplasata rugamintea mea, dar dupa cum stiti acest model are un sistem diferit de prindere al stergatoarelor si din aceasta cauza se gasesc mai greu si sut foarte scumpe. Am gasit VALEO la 150lei si mi se par foarte scumpe. Poate stiti pe undeva pe cineva, unde pot sa gasesc mai ieftine.

In speranta ca nu v-am plictisti, astept un raspuns de la voi.

Bafta si conduceti cu grija Smile
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bogdan ! dupa lungi discutii si teste, crede-ma ca cele 150 ron merita fie care banut !
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Suna la un dealer WV, cum ar fi Midocar Vitan. Roaga-i sa iti spuna daca au kitt-ul de refill pt sergatoare, adica lamele de cauciuc, de la stergatoare. Daca le au, ele ar costa 50-70 ron(eu am dat pe ale mele anul trecut vreo 55ron). Odata cu lamelele, vin si doua seturi de capace, care se pun in capatul stergatorului, capace care se pot rupe la scoatere,dar pot fi inlocuite usor, cu cele din kitt.
Treaba asta necesita un pic de indemnare, dar te scapa de dureri de cap cu alte stergatoare si dupa inlocuire sunt ca noi. Practic lamelele de refill sunt identice cu cele originale de pe masina. Altfel spus, nu iti mai doresti nimic, decat refill-urile astea. Smile
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu mi-am cumparat doar lamelele grafitate din Carrefour parca si mi le-am schimbat singur acasa. Capetele stergatoarelor au niste sigurante mici de plastic, impingi in lateral cu o surubelinita si ies, apoi e o siguranta metalica doar la unul din capete care tine lamela prinsa strans intre 2 fasiute de otel fine. Lamela veche iese foarte usor apoi prin tragere din orice capat. Este ceva mai greu sa pui lamela noua de stergator, deoarece fiind cauciucul nou, aluneca foarte greu pe respectivele fasii de otel. Eu am uns cu un pic de apa cu sapun inainte si tot am mai avut nevoie de ajutorul unei persoane ca sa pot trage lamela cea noua pana in capatul stergatorului. Cost total 32 ron parca Smile. Sterg demential acum, a meritat efortul si timpul pierdut.
Ai grija sa cumperi lamela suficient de lunga si eventual mai tai tu din ea cu un cater, insa daca e scurta nu mai ai ce fac cu ea.
Succes!
P.S. Am Astra H 1.7 CDTI.
Skip ads

  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am luat de la dealer din iasi originale gm
erau la promotie
am dat 100 ron pe sei
foarte multumit de ele
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@bogdan sincer sa fiu eu mi-am luat numai stergatorul de pe partea stanga si sunt f mutumit de el.......am dat numai 30 lei(e universal si are sistem de prindere ptr toate tipurile de masina) Very Happy
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
e bine daca ai gasit la 30 ron cu sistem universal de prindere
eu am cautat si nu am gasit
de unde anume l-ai luat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR