Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Toate informatiile necesare le gasiti aici:
http://members.home.nl/opel...d%20reparatie.htm

este vorba despre curatarea acelei panglici.

PS: Rog un moderator sa mute la sectiunea potrivita. Posibil la tutoriale.

edit by StefanTolos Wink
06.03.2011 22:16:19
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
=)) frate felicitari.
i-ai dat cu firma in cap colegului nostru care tocmai incerca sa faca si el un ban cinstit.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un mid de la un prieten in care "voi intra" saptamana asta. Sper, si eu zic ca voi reusi sa-l repar, tinand cont ca la acest MID panglica e dezlipita total de pe cablajul imprimat.
Iar tie, M1sh, felicitari pentru acest link.
I-ai taiat elanul colegului... Very Happy

L.E. Ca sa nu mai zic ca mai exista un tutorial la "Cum sa ..." depre reparare TID, MID : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3283
Poate un moderator uneste acesta discutie cu cea de la tutoriale.


Ultima modificare facuta de mariusgmg la Dum 06 Mar, 2011 6:19 pm, modificat de 3 ori in total
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
asa este cand apare concurenta
Skip ads

  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
astept si eu o poza cu el sa vad ce ai reusit sau macar sa recunosti daca te-a depasit migala
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
maryus_407 a scris:asa este cand apare concurenta


Smile Smile Smile

e cautatori multi pe aicea,nimic nu le scapa.


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Dum 06 Mar, 2011 6:23 pm
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@maryus_407 - m-am ocupat si cu reparare ceasuri de mana, asadar migala e un hobby de-al meu. Nu m-am mai ocupat de mult pentru ca m-a cam lasat vederea de aproape si inca nu ma impac bine cu ochelarii.
Pentru acest MID am o idee pe care n-am mai vazut-o nicaieri si sunt curios daca merge (logic ar trebui sa mearga si sa am materialele necesare repararii saptamana asta).


Ultima modificare facuta de mariusgmg la Dum 06 Mar, 2011 6:25 pm, modificat de 2 ori in total
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e mare smecherie cu panglica, deoarece acea '' panglica'' este la fel ca cea de la display-ul de la telefon, sau de la Radioul cu ceas, sau de ca laserul unui CD-Player, ceea ce eu desfac aproape zilnic una din cele enumerate mai sus(doar pentru apropiati si cunostinte, a nu se considera reclama) Very Happy, recunosc ca am mai si stricat,la inceput , dar multe le-am reparat. La TID daca e sa am probleme chiar nu vreau sa ma bag, si asta nu datorita faptului ca nu stiu, ci faptului ca nu vreau.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@maryus_407 - tu ai reparat MID-ul ala pe care-l vinzi si la care trebuie apasata panglica ca sa se vada toti pixelii?
Vad ca ti-a disparut topicul...
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da pe ala l-am reparat am spus in topic ca trebuie apasat sa se vada toti pixelii nu-l mai dau, il tin pt mine ca am si maneta
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
maryus_407 a scris:da pe ala l-am reparat am spus in topic ca trebuie apasat sa se vada toti pixelii nu-l mai dau, il tin pt mine ca am si maneta


eu iti admir pasiunea si implicit munca ta si cred ca ai avea mult succes la ,publicitate,
pacat ca nu esti mai aproape de mine,am doua zafira cu tid-urile varza.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@maryus_407 nu am absolut nimic cu tine, si nici nu vreau sa-ti stric "firma" cum zic colegii.

Dar m-am aprins de la cum ai pus problema.
"Nu spun cum am facut pentru ca nu vreau sa se stie. Sa apeleze lumea la mine ca sa-i taxez"

Nu ma apuca strechea daca te ofereai sa repari mid-uri contra sumei de x lei, la sectiunea publicitate. Cum ai spus si tu, este vorba de migala, pentru asta unii care nu au chef/timp/mana trebuie sa plateasca. Insa problema a fost pusa gresit de tine.

Uleiul si filtrele mi le schimb singur, becurile la fel, curat clapete de admisie si egr-uri, schimb placute (cand nu e vorba de "melc") si discuri, trag fire la ecu pentru tempomat etc
Dar cand trebuie sa-mi schimb o fuzeta, ma duc in service si platesc cat cere meseriasul, chiar daca stiu cum se face.

Repet, nu am nimic cu tine, m-a aprins modul in care s-a pus problema.


@victor soare .. eu si mariusgmg (cred) ne bagam Razz
PS: am lucrat 5 ore la masina unui coleg de forum (tempomat) si n-am luat decat banii pe pin-i, ca nu avea si am sacrificat un bracket usb (10 lei.. eu am dat 11 pe el) :p
Skip ads

  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ok imi cer scuze ca l-am postat unde nu trebuia; cand o sa fac la cineva o sa platesc la sectiunea publicitate poate imi spui si mie care e pinul pt consum la x20xev
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asa cum ne-ai ajutat si tu pe noi? :p

stii celelalte fire la ce pin-i vin? te rog sa continuam asta pe pm sau ym .. si facem apoi tutorial pentru mid la x20xev Wink
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am jumatate de panglica dezlipita de pe placuta. Am inteles ca circuitele sunt din grafit. in zona dezlipita, "grafitul" s-a cam luat. Cum as putea repara TID-ul?pot taia cu foarfeca din panglica si apoi sa o relipesc?cu ce?
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da se poate face se lipeste panglica cu o soutie si se refac circuitele din grafit
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
costisitor?se merita sau mai bine iau altul?
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in cazul tid iti potilua altul daca il gasesti pana intrun mil si sa fie bun la mid e altfel treba ostisitor ?! 55 lei
  • maguest

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:=)) frate felicitari.
i-ai dat cu firma in cap colegului nostru care tocmai incerca sa faca si el un ban cinstit.


E loc si pentru el. Unii poate nu vor sa se chinuie cu dezlipitul panglicii si sa riste sa-l strice mai tare. Sau poate n-au timp de asta chiar daca pot. Si atunci apeleaza la coleg. Eu m-as bucura daca ar exista o sectiune cu "oferta de servicii" in care omul sa spuna: eu pot sa fac asta, eventual uite cum se face; daca vrei pot sa fac si pentru tine contra cost (ca doar acum am experienta si ai siguranta lucrului bine facut si a pieselor nestricate).
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
apropo ce tutoriale s-au postat sus sunt improvizatii poti sa cureti panglica o zi intreaga si tot nu o sa mearga pt ca sunt deteriorate contactele pt cel cu colierul snur sau sa il presezi cu un lemn in spate risti sa spargi displayul cum a mai facut cineva la un mid de bertone pacat dupaia vruia sa il mai repar Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR