Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
n-am apucat sa citesc decit prima si ultima pagina din topic, o voi face in weekend si sa-mi fie iertat daca s-a mai discutat:
o placa cu procesor ARM nu merge ? mini2440 ARM9 la 400 MHz sau mini6410 ARM11 la 533 MHz, de la friendlyarm.net
au conectori pentru lcd, vga, audio in/out, BT, SD, gps, camera, wifi, lan.
ma joc de vreo saptamina cu un 2440 cu ecran de 4,3" si pe winCE si pe linux si mi se pare super.
dimensiunile placii.... 2 pachete de tigari alaturate.
O sa va dau linkuri mai tirziu daca va intereseaza, vreau sa-mi iau si un touch de 7" si sa il fac multipurpose.
bafta si weekend placut.
Skip ads

  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit. Ideea mea este modularitatea, daca ceva se strica sa poata fi inlocuit cu altceva fara probleme de compatibilitate si fara adaugari suplimentare.
1. Afisarea
M-am gindit ca cel mai bine pentru cei carora le-a ramas un singur DIN liber ar fi inserarea unui monitor LCD cu multiple intrari:
http://www.short-circuit.co...oduct/VIR700.html


Are radio ce-i drept insa alt model nu am gasit, poate cunoasteti voi.

2. CarPC
La acest tip de monitor puteti lega orice hardware va trece prin minte, fitPC, mini2440, mini6410, orice alta marca de carPC, laptop fara ecran, miniPC, toate au iesiri VGA.

3. Accesorii. Amplasare.
Printr-un hub USB puteti adauga wifi si BT (daca nu are deja carPCul), camera web sau alte dispozitive.
Pe serial se pot adauga modulul GPS sau camera web.
Amplasarea carPCului se poate face in torpedou sau oriunde incape, cabluri VGA-VGA se gasesc si la 3 si la 5 metri. Hubul USB incape sigur in consola, mai ales daca e selfpowered.
Deocamdata e o idee (foarte) generala si destul de costisitoare (cam 600 dolari fara taxele postale sau TVA).
Repet, solutia este pentru cei care nu vor sa modifice partea frontala, nu vor sa munceasca mult si se gindesc ca, la un moment dat, vor vinde pe bucati sistemul.

Personal as merge pe un mini6410 cu lcd touch de 7", module GPS si wifi, iese mai ieftin decit un fitPC. Linux sau WinCE 6, nu conteaza, au drivere pentru toate accesoriile. Singurul dezavantaj la cele 2 SO ar fi ca nu merge OBD pe ele. Desi nu stiu la ce mi-ar servi pe masina mea, ramine sa ma interesez si de asta.
Varianta "manuala" pentru afisare: sa caut un suport obisnuit 1DIN caruia sa-i adaug un sistem de culisare pentru monitor. N-o sa fie full motorized ca la cel din poza Very Happy dar macar va servi scopului. Prima idee: mecanismul de la o unitate cd stricata.

Vreau sa am posibilitatea sa ascult muzica in masina si in acelasi timp sa-mi afiseze harta (pentru drumurile pe care nu le cunosc). La o adica pot renunta la Radio-MP3 playerul din DINul de sus si pot pune ecranul acolo iar carPCul in cel de jos. Mai studiez.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu m-am gandit la monitor flip up, insa o mare problema ar fi drumurile noastre pline de gropi care s-ar putea sa-ti strice balamaua ecranului de la shocuri. am mai auzit vreo 2 persoane care s-au plans de asta. se gasesc monitoare flip-up 1din, dar trebuie sa cauti mult. stiu ca am gasit acum vreo cateva luni cand vroiam si eu...
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat

cam asa arata grosier, spatiu e destul. trapa de la cdrom are latime 13 cm, DIN are 18 cm iar ecranul de 7" are 16,5 cm deci va sta culcat peste trapa si va fi ridicat manual, cu miscare in pozitii verticale intermediare genul celor cu bila de la masinile de spalat. Va fi ceva de munca la rotirea spre stinga, catre sofer dar important e sa mearga culisarea.
Cred ca socurile pot fi absorbite de niste benzi de bureti aplicate la margine, poate chiar 2 rinduri unul peste altul, nici foarte moi sa se taseze nici foarte tari sa nu fie de folos.
Se poate hackui un GPS cu ecran de 4,3" pentru rulat muzica si se poate adapta aici cu o masca frumoasa, sincer data si ora nu mi se par foarte importante:

-------
l.e. ms scorpio, am gasit si eu pina la urma.
cam asa ceva as vrea dar mai in fata si cu ecran wide:




Ultima modificare facuta de iliecsorin la Dum 12 Jun, 2011 2:19 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asta este TID.

se gasesc de cumparat carcasele pentru GID la reprezentante, si apoi poti pune acolo un GPS de 5'cu FM transmiter care si-ar face cam aceasi treaba pe care ar face-o capPC-ul tau (daca vrei sa-i pui winCE pe el), si ai iesi mai ieftin. sau ai putea sa cauti un monitor de 5' cu touch sa-l pui acolo pentru un carPC.
Eu pentru mine mi-am gasit carcasa de GID la vreo 100lei. si acum astept sa vad ce GPS sa-mi iau...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
unde e pus e foarte bun pentru sofer sa fie vazut. nu stiu cat de usor e de atins, dar vizual, este minuat, n-ai nevoie de el mai aproape, caci vei schimba privirea prea mult sa-l vezi. E putin mai aproape decat un gps lipit pe geam.
De winde, poti pune unu wide, la mine incapea perfect, la astra G, am inteles ca trebuie taiat din pastic ca sa largesti, caci gaura nu e de wide...

uite aici ce s-a discutat despre asta la corsa, cum arata la corsa-ul lui umblaretz si o discutie generala despre inlocuirea TID-ului GPS asta daca ti-a pierit cheful de a pune un carPC.

L.E.: pentru ce vrei tu eu zic ca ti s-ar potrivi de minune un GPS in locul TID-ului cu FM transmiter. Si gata. Ideal ar fi sa gasesti un GPS care se inchide deschide singur in functie de alimentare
Dca vrei iti pot spune 2 GPS-uri care stiu sigur ca stiu sa se inchida si deschida la contact (doar unu are FM transmiter) dar pe privat, caci nu vreau sa fac reclama (nu le vand, dar nu suport firma).
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@iliecsorin

Monitorul flip e bun daca nu vrei sa strici consola, sau sa te pui s-o modifici.
Din pacate , cate parti bune, atatea parti rele.

Oriunde ai pune ecranul flip, optureaza sau acopera ceva, ventialtia sau butoanele de AC.
Parerea mea, la Astra G nu e o idee buna ecranul flip.
In legatura cu modularitatea, un singur aspect e corect, atunci cand vrei sa vinzi masina si ti-e mila de sistemul PC din el, in acest caz, arunci inapoi CDplayerul original si serbus. Aici, ai dreptate, dar daca e cazul unei reparatii, la fel de modular este si daca ecranul este implementat asa ca la McFLy, XanderX, sau la mine Razz
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sistem CarPC de care vorbesti, am din 2008, aproape de 4 ani, pentru unii din noi este un accesoriu ordinar deja. Iar adevarata provocare a fost cand inca nu existau sistem gata facute pentru masina, gen FitPC sau Infill.

Pe pagini din Anglia sau Germania, apar carPC-uri de prin 2005 chiar si discutii despre softuri de navigare multimedia sau frontend.

La ora actuala putem discuta doar despre imbunatatirea sistemului si de a scoate maxima eficienta din el, pe langa discutia despre softuri si accesorii.

Cat despre implementarea unui sistem CarPC in zilele de azi, e floare la ureche. Toate vin gata, tu trebuie doar sa le gasesti spatiu.
La vremea noastra, spun asa de acum 3,4 ani, era o adevarata provocare. Crima, bataie de cap si nervi.

Sa ma contrazica cineva daca nu e asa.

Adevarat este ca inca e un lucru foarte nou, multi nu concep asa ceva ca poate sa fie posibil intr-o masina.
Skip ads

  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate la treaba cu obturarea, ceva clar va fi acoperit atit timp cit ecranul ala nu a fost proiectat sa fie acolo. scorpio a punctat foarte bine cu inserarea unui ecran de 4,3" sau 5" in consola, loc este si nu obtureaza nimic.
Ideea de a pune AZI un mobo normal de PC inauntru mi se pare un pic aiurea, exista atitea modele mini, ca sa nu vorbim de FitPC&Co. Acum 5-6 ani parea ceva nebunesc, intr-adevar.

Hai sa o luam altfel: ce mai inseamna CarPC in afara de muzica, filme si GPS ? Asta deja pot sa o fac, cum am mai zis, cu un GPS modificat a.i. sa am acces la desktopul de windows embedded. Frontend pot sa-mi fac si eu pina la urma, nu trebuie sa alerg dupa unul sau altul fiindca nu-mi place skinul sau asezarea iconitelor, de exemplu.
Daca ai nevoie de windows xp/vista/7 din cauza ca nu merg anumite softuri (cititor obd2 etc) decit pe windows normal si nu embedded atunci da, se justifica.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ar mai putea insemna integrare totala, aka controlul si comunicarea cu diferitele sisteme ale masinii.
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
McFly ca de obicei pune degetul pe rana !

Sorine , ne bucuram ca esti pasionat de asa ceva si ca mai e cineva destul de "nebun", in sensul bun al cuvantului. Very Happy

CarPC inseamna calculator integrat, tu ai idee buna cu acel GPS, dar tot GPS ramane, oricum vrei s-o invarti e limitat, chiar si cel mai tare GPS de pe piata. La banii aia poti cumpara un CarPC, trebuie doar sa cauti un ecran tactil la pret bun. Nu m-as complica cu un GPS mai ales daca e in consola de TID, pentru ca trebuie sa te intinzi la fiecare comanda pana acolo, ceea ce nu este deloc confortabil. Ideea este veche de vre-o 2,3 ani si am vazut-o la cineva cu Astra H care si-a modificat ecranul color de la sistemul masinii sa poata conecta un pc normal, dar acel topic e pe alt forum.
Mai era cineva cu o idee, sa integreze o rama foto sau ceva de genu care reda mp3. Confused

Noi de aici de pe acest topic, cu ingaduinta lui McFly , avem deja sistemele puse la punct, unii complet, iar altii pe cale, depinde de ingeniozitatea fiecaruia si mai ales de cerintele utilizatorului.
Fiind un PC, accesoriile si utilizarile pot fi foarte diverse, dar exista un pachet, zic eu, necesar si minimal.

Sa detaliez si eu ce inseamna complet in cazul meu, functional practic si se afla deja in dotarea masinii, nefiind necesare alte accesorii.

Sistem PC Home Made : 200x180x80mm



Frontend care le face pe toate, (similar cu Centrafuse):

In afara ca poti face orice pe acel CarPC exista strictul necesar :

1. Player audio mp3 cu efecte vis (sa afiseze ceva acolo interesant pentru cei care se uita)
2. Radio FM
3. Player Video (pentru videoclipuri, filme), formate divx, mpg, mkv, mov, mp4, toate formatele.
4. GPS - navigatie Igo 8
5. Telefon Bluetooth Handsfree prin PC
6. Navigare Internet (in timpul liber, poate in parcari, etc)
7. Jocuri (in timpul liber, poate in parcari, etc)
8. Starea vremii (necesita conexiune internet)

Acestea toate controlate din comenzile de pe volan.

Iata si cateva poze, cu un frontend, pe care il utilizez si e in stadiul final, originalul era skinul E36 de BMW care nu arata bine de aceea am modificat-o. Este o copie de pe Laptop, deci nu e 100% functionala cu cea din masina.


  • Grasu1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
McFly si eu am incept timd cu un proect ca al tau...am un mini laptop, am facut eu intalare, sunetul se aude bine, am pun un web pe spate si as mai vrea sa ii pun unul pe fata, dar acuma am o plroblema la partea de soft

Din cate am citit voi aveti tot felul de soft`uri pentru web pentru navi pentru winamp si tot asa...vati mila si de mine si da-mi si mie softurile necesare, te rog frumos

Sistemul de operare e xp sp 2
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu inca n-am reusit sa pun 2 camere.
Softuri ar fi: Minicam, Capture!....
Pt navigatie folosesc igo 8.3, daca-l vrei ti-l dau pe PM.
Pt frontend (muzica, integrare navigatie, webcam etc): Riderunner sau Centrafuse.
Toate programele necesare le gasesti pe mp3car, mai putin Centrafuse care nu-i free, te descurci altfel.
  • Grasu1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ai un id de mes? ca atuncea cand ajung acasa sa iti dau ceva poze si sa imi zici parerea ta....sau da add la bomba_xp_04@yahoo.com ms frumos

In legatura cu softurile...da as vrea ce imi poti da...eu am inceput proiectul avand ca model proiectul tau.
  • Grasu1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
McFly imi poti trimite si mie igo 8.3 ? ms frumos
  • Grasu1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
McFly ms pt PM, da imi da erorare la dechidere...te rog frumos da mi si mie un mail cu softu sau ulrcal pe un site de download cum ar fii fisierulmeu.ro sau ceva asemanator si dupa sa imi dai si mie linkul respectiv...ms frumos
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai incearca, linkul e perfect functional, acum n-am timp sa-l mut altundeva. Pe mijlocul paginii este un buton: "Apasati aici pt a downloada fisierul"
Daca nu reusesti rezolvam alfel in cateva zile.
  • tevelino

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu o intrebare Frontend e ok e mai bun ca si centrafuse? ma enerveaza ca pe centrafuse nu pot folosi telefonu nu stiu dece stie careva ma poate ajuta si pe mine ? multumesc
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Doresc si eu un link pt (descarcare) igo 8.3
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@tevelino va trebui sa mai insisti, mie-mi mergea. Frontend ce frontend e?

@pascaru_val ai PM!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR