Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • donpampino

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor !
Deranjez si eu cu o problema si sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.
Am un Opel Signum 2.2 direct pe benzina, an fabricatie 2004. De mai bine de o saptamina am probleme cu inchiderea si nu imi dau seama de unde ar putea fi. Ce se intimpla defat: cind inchid din telecomanda cheii, usile se inchid si apoi se si decshid automat. Deci nu mai pot inchide din telecomanda deloc pentru ca usile se deschid automat dupa ce le inchid. Pot inchide numai daca apas butoanele la fiecare usa si la portiera soferului numai cu cheia manual bagind cheia in broasca usi. Deasemenea cind plec cu masina,la bord imi indica ca usa de la sofer este decshisa deci calculatorul o vede permanent decshisa si imi da si un semnal acustic. Deasemenea calculatorul vazind usa deschisa lumina imi sta tot timpul aprinsa in timp ce merg cu masina, seara find extrem de deranjant.
Pentru a incerca sa remediez am inceput prina verifica mufa cu fire ce vine din bord in usa si acolo totul pare sa fie ok in sesnsul ca nu este nici un fir intrerupt si celelalte comenzi de pe usa functineaza. Apoi am scos afara siguranta care raspunde de inchiderea usi si aceasta este buna. Am incercat sa reprogramez cheia urmind pasii care sunt mentionati in cartea masinii.
In nici una din aceste situatii nu am reusit sa repar ceva, asa ca va rog deca imi puteti oferi vreo solutie v-as fi recunoscator, poate reusesc cumva sa repar ceva pina sa ajung la service.


Ultima modificare facuta de donpampino la Joi 30 Jun, 2011 11:52 am
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut..dak spui ca iti afiseaza martorul in bord cum ca usa soferului ar fi deschisa e foarte clar de ce se inchid usile dupa care se deschid. probleme e la senzorul de la usa soferului si nu la inchiderea centralizata...eu nu am desfacut sa iti spun exact dar ma gandesc ca undeva ori e lipsa contact sau poate vreo siguranta...toate cele bune!
  • donpampino

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sugestie ! Se pare ca intradevar ar fi ceva cu cipul sau senzorul din broasca de la usa soferului. Am verificat toate sigurantele care tineau de aceasta problema si sunt bune. Intre timp am mai avut o problema se pare ca tot din cauza usi si anume scaunul de la sofer sa blocat nu mai puteam sa fac nimic cu el. Scaunele sunt electrice si nu mai functiona nimic, nici memoriile nu mai functionau, era mort. Dar aceasta problema am rezolvat-o scotind siguranta ce corespundea scaunului si lasind-o afara mai multe ore astfel resetindu-se sistemul. Dupa aceea a mers. Ori cum se pare ca ai dreptate pentru ca am pus masina si la un tester si sistemul vedea usa decshisa si imi afisa un mesaj in care spunea ca usa nu comunica cu scaunul de la sofer. Deci...... mai mult ca sigur.... ceva cu senzorul sau cipul de pe broasca de la usa. Multumesc inca odata mult si cum rezolv am sa tin la curent.... numai bine!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Donpampino, e vorba de actuatorul usii de la sofer. Cel mai probabil e ars sau nu face contact. Desfaci usa si vezi daca contactele sunt bune.
  • donpampino

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Signum 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da multumesc sa rezolvat. Asa a si fost un contact slab la calculatorul din broasca usi. Acum functioneaza si multumesc inca odata celor ce m-au ajutat cu sugestii. Numai bine tuturor !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR