Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
timvte&
- eu unul am dvd 800 si harta pt romania este deja inclusa in pachet,nu am cunostinte de cd 500, dar am incercat in romania harta si am vazut ca merge, are orasele detaliate si drumurile nationale
- cat de faptul ca vrei sa vezi filme, desene animate si asa mai departe se poate face(trebuie schimbata interfata compatibila cu cd 500) dar trebuie sa scoti de la buzunar de la 350 de euro in sus, se poate pune si telecamera marsarier, dar...toate au un cost... salutare
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
incepand cu productia MJ2012 adica toate masinile produse dupa aceasta vacanta de vara
modelele CD500 si DVD 800 vor fi scoase din productie si vor fi inlocuite cu alte unitati
Neu Sonderausstattung:
*Navi 600 Deutschland, (SD-Card)
*Navi 900 Europa, (SD-Card)
cu aceaasta mutare sigur am ramas fara harti pentru totdeauna Crying or Very sad Crying or Very sad
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit informatia despre MJ 2012?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Serban B a scris:Unde ai gasit informatia despre MJ 2012?

pe un site german mai multe informatii cu modificarile gasesti in topicul de astra j
Skip ads

  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Gasesc pe la careva harta Turciei pt cd 500(masina e din 2011)?
  • insignia blue

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,am vazut harta turciei pe site-ul de la opel la vanzare daca nu ma insel era 99 de euro,drum bun
  • dancreta

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Are cineva CD-ul cu Grecia/Italia pentru CD500? Vreau sa profit de faptul ca se pot incarca harti in memoria interna a aparatului si vara asta probabil fac concediul il Grecia. Nu prea imi vine sa cumpar CD-ul respectiv pentru o ulilizare.

Pentru cei interesati eu am harta EastEurope 2009/2010 si Alps (2009/2010). Alps contine Austria, Elevetia si zona alpilor din Germania, Franta si Italia.


Banuiesc ca nu ai harta East Europe ci Central Europe ca majoritatea. M-ar interesa insa si pe mine harta Alps. Esti cumva din Bucuresti?
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
azi am primit un rasp oficial de la OPEL in legatura cu harta pt RO.Pana la sfarsitul lunii august,probabil onceputul lunii septembrie o sa apara harta RO.dar nu o sa fie foarte detaliata...cel putin asa mi s-a spus:( astept sa traiesc si sa vad si pe-asta:D
Skip ads

  • dancreta

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
riky a scris:azi am primit un rasp oficial de la OPEL in legatura cu harta pt RO.Pana la sfarsitul lunii august,probabil onceputul lunii septembrie o sa apara harta RO.dar nu o sa fie foarte detaliata...cel putin asa mi s-a spus:( astept sa traiesc si sa vad si pe-asta:D


Daca se poate as vrea sa vad si eu raspunsul oficial, sau cel putin sunt curios cum e formulat. Ca sa vad daca chiar va exista harta RO pt CD500 ! Mersi.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
confirm si eu cele spuse de @riky, in urma unei discutii telefonice cu un consultant GM, am primit promisiuni ca cel mai tarziu in toamna vom primi si un upgrate la unitatile CD500 produse inainte de 2011,pentru a fi compatibile cu hartile Wink
dar vb lui abia astept sa o vad si pe asta Cool
  • draqmare

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2010 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am primit raspuns si de la opel si de la navteq, pentru DVD 800 NAVI. Exista probabilitate sa apara harta romaniei pentru modelele 2010, dar daca totusi apare va fi acoperit decat bucurestiul si cateva autostrazi, zic cei de la navteq (ei nu probabil nu stiu ca noi nu avem decat 2 autostrazi neterminate Smile)

Buna ziua,

Va contactez cu privire la intrebarea pe care ati inaintat-o in decursul zilei de ieri 10.08.2011 cu privire la hartile disponibile pentru sistemul de navigatie pe care il aveti montat.
In urma verificarilor pe care le-am efectuat, versiunea de harta care contine si Romania este momentan disponibila doar pentru sisteme montate pe vehiculele achizitionate in anul 2011 urmand ca in perioada urmatoare a acestui an sa devina disponibila si pentru cele vandute in anii 2009/2010. Am verificat si gradul de acoperire al hartii, iar in momentul de fata, harta NAVTEQ acopera doar intr-un procent mic teritoriul Romaniei.
Pentru informatii cu privire la posibilitatea de actualizare a hartii sfatul nostru este sa luati legatura cu NAVTEQ pentru a vedea cum exact veti putea beneficia de DVD-ul/CD-ul cu harta Romaniei.


Cu stima,
Dumitrescu Razvan
Centrul Telemarketing Opel Romania


Thank you for contacting NAVTEQ.

NAVTEQ is expecting to release a new version of map update for your system in September or October 2011. At this moment we cannot confirm if coverage of Romania will be included or not, however "if" Romania is included on this map update then it will only include Bucharest and a few major highways throughout the country. Therefore you will not have full and detailed coverage of Romania.

For more information regarding the release of this product we advise you to keep in touch with our webstore from time to time.


Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email including your reference number.


With kind regards,

NAVTEQ Customer Service Centre
PO Box 501
7300 AM APELDOORN
THE NETHERLANDS
www.navteq.com/contactus


probabil ca si pe CD 500 va fi cel mult la fel
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ce se mai aude de cd500 si de harti? a primit careva un raspuns oficial?
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Raspuns primit azi de la Navteq:


Navteq a scris:

Dear Mr. Popa,

Thank you for contacting NAVTEQ.

Currently the latest version for your navigation system is the 2009-2010 release. However NAVTEQ is planning to release a 2012 version at the end of November 2011. We advise you to keep in touch with www.navteq.com for the latest information available.


Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email including your reference number.


With kind regards,

NAVTEQ Customer Service Centre
PO Box 501
7300 AM APELDOORN
THE NETHERLANDS
www.navteq.com/contactus

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
se mai aude ceva de hartie astea pentru cd500? a mai primit careva vre-un e-mail de la opel?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
IN SFARSIT! Nu mai sunt OFF MAP!

A sosit discul nou de CD500 de la navteq.

Pros:
1. Exista Romania
2. Orasele mari sunt detaliate cu toate stradutele, dar nu stie numar de casa/bloc. Am verificat Bucuresti, Brasov, Timisoara, Cluj, Sfantu Gheorghe, etc. Cred ca are detaliat tot ce inseamna oras resedinta de judet.
3. Stie toate drumurile judetele, comunale.
4. Are MRE (Major Routes of Europe) care include si Rusia si Turcia.

Cons:
1. Harta este surprinzator de veche, nu stie de A3 in jurul Clujului, nu stie de sensuri giratorii prin Bv facute cu mai bine de 1 an in urma.
2. Orasele mai mici, gen Fagaras au doar soselele principale de tranzit prin Oras.

Tari trecute pe CD:
1. BG si RO in pachet Eastern Europe
2. H, CZ, SK SLO - pachet
3. EST, LV, LT - pachet
4. HR, SK, SLO - pachet Balkans
5. PL

Le-am trecut ca pachete deaorece doar asa pot fi incarcate in memoria interna a CD500. Nu poti incarca RO fara BG, etc.
Apropo de asta: la mine dupa ce dau erase la toate hartiele din memorie, CD500 raporteaza 524 Mb liberi. Pot incarca aproape tot discul (fata PL - care are 180Mb). La voi cat arata free dupa erase la harti?

In concluzie: Nu se compara cu hartile de la iGO dar este utilizabil. Si oricum este incomparabil mai bine decat inainte, cand RO lipsea cu desavarsire . Am sperat sa fie la nivel cu harta RO de pe site de la naveq.com, dar nu este.

PS. Reiterez oferta valabila de cand am masina: Daca cineva trece prin BV si vrea sa-si faca load la harti am asa:
EasternEurope: 2012/2013
Central Europe: 2008/2009 si 2009/2010
Alps: 2009/2010
  • dancreta

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Wow! Eu sunt in Bucuresti, dar cand ajung in Brasov as incarca harta pe al meu cd500. Va trebui sa ma taxezi cu ceva banuiesc. Ai cumparat-o de la Navteq cu 129 euro? Ma intreb insa daca merge pe modelul meu fiindca masina mea e din noiembrie 2010 dar dupa seria de identificare ar fi din 2011 fiindca are literele acelea BG in serie (ceea ce nu coincide cu specificatiile de pe site-ul navteq "This map update is only compatible with CD500 navigation systems of model year 09 or 10 cars. Please check your vehicle identification number (VIN) – model years 09 and 10 are characterized by 9 or A on the 10th digit. Example: W0Lxxxxxx9xxxxxxx" - ei bine eu am ceva de genul W0LxxxxxxBGxxxxxxx care am inteles ca e pt 2011). As incerca totusi, poate merge. Daca nu, voi astepta pana apare si pentru versiunea mea de soft.

Pe de alta parte, dupa cum am vazut pe site-ul Navteq, harta despre care vorbesti Eastern Europe 2012/2013 nu acopera si Romania. Esti sigur ca ai harti detaliate ale oraselor din Romania? Uite imaginea cu acoperirea precizata de Navteq:
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1. Nu se pune problema de plata pentru ati incarca harta pe masina. Oferta nu am facut-o in ideea vreunui castig financiar, este o oferta colegiala pentru cei de pe forum
2. Din cate spui tu despre masina ta cel mai probabil discul nu va functiona la tine. Dar evident ca putem incerca. Eu sunt la Bucuresti saptamana viitoare de marti pana miercuri dimineata (miercuri plec cu avionul si ma intorc joi la pranz - dupa care ma intorc la Brasov). Daca-mi lasi niste date de contact pe PM incercam sa ne intalnim saptamana viitoare. Daca nu, cand mai ajungi in Bv.

3. Evindent ca sunt sigur ca discul are harta Romaniei, doar o folosesc de mai bine de o luna. Vezi ca in topicul "Harta Romaniei" din forumul de Insignia am dat detalii despre acoperirea Romaniei pe harta. Stiu ca pe site nu e trecuta Romania. In cadrul discutiei telefonice cu un reprezentant Navteq am intrebat de ce. Mi-a spus ca au preferat asa deoarece acoperirea nu este completa iar pentru "house number" este doar 10%. Mai concret doar in Bucuresti gaseste numarul de casa pe strada, in Brasov stie doar sa ma duca pe o strada specificata dar fara numarul de casa/bloc.

Astept pe PM un numar de telefon de la tine daca vrei sa te sun saptamana viitoare cand sunt in Bucuresti.
  • dancreta

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:1. Nu se pune problema de plata pentru ati incarca harta pe masina. Oferta nu am facut-o in ideea vreunui castig financiar, este o oferta colegiala pentru cei de pe forum
2. Din cate spui tu despre masina ta cel mai probabil discul nu va functiona la tine. Dar evident ca putem incerca. Eu sunt la Bucuresti saptamana viitoare de marti pana miercuri dimineata (miercuri plec cu avionul si ma intorc joi la pranz - dupa care ma intorc la Brasov). Daca-mi lasi niste date de contact pe PM incercam sa ne intalnim saptamana viitoare. Daca nu, cand mai ajungi in Bv.

3. Evindent ca sunt sigur ca discul are harta Romaniei, doar o folosesc de mai bine de o luna. Vezi ca in topicul "Harta Romaniei" din forumul de Insignia am dat detalii despre acoperirea Romaniei pe harta. Stiu ca pe site nu e trecuta Romania. In cadrul discutiei telefonice cu un reprezentant Navteq am intrebat de ce. Mi-a spus ca au preferat asa deoarece acoperirea nu este completa iar pentru "house number" este doar 10%. Mai concret doar in Bucuresti gaseste numarul de casa pe strada, in Brasov stie doar sa ma duca pe o strada specificata dar fara numarul de casa/bloc.

Astept pe PM un numar de telefon de la tine daca vrei sa te sun saptamana viitoare cand sunt in Bucuresti.



Ai primit PM cu nr de telefon?
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De la tine nu am primit PM.

Am primit de la alichi_c PM si mail de la Adrian State. Am sa nu încerc disearã sã mã întâlnesc cu amândoi. Dã-mi și tu niște date de contact dacã vrei sã ne vedem disearã.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
M-am intalnit in seara asta in Bucuresti cu doi colegi de pe forum: alichi_c si stateadrian.

Unul dintre ei are DVD800 si celalalt are CD500 dar masina este model 2011. Din pacate putem sa va confirmam ca discul pentru CD500 (cel care contine si harta RO rutabila) pentru CD500 an de faricatie 2009/2010 nu funtioneaza pe nici una din masini.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR