Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vroiam de mult sa am lumini pe Astra G ca cele de Astra H.Am vazut ca este ceva de munca acolo, asa ca am inceput sa studez semnalizarile si am constatat ca sitemul de prindere la semnalizarea de Vectra C este identic cu cel de pe Astra G, inclusiv soclul de bec.



Pentru a scoate semnalizarea veche puteti folosi un card,de orice fel exact ca in imaginea de jos.Se impinge dinspre partea groasa a semnalului ,unde este clema.Semnalul va iesi usor.



Scoateti mufa din semnal prin rasucire.Se introduce in lampa noua.
Din cauza ca lampa are un burete pe ea se va introduce in locas mai intai cu partea care se misca(dispre capat spre varf).Dupa aceea se apasa si se trage in lateral de lampa pana cand intra in locas.



Parerea mea e ca noua lampa lumineaza mai bine decat cea originala.Posibil in viitor as vrea sa o fac putin fumurie.



Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cat au costat?
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,Am dat 30 lei pe doua bucati.Producator Tyc-cele originale erau scumpe.
Skip ads

  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pune o poza mai de la distanta sa vedem cum arata cu semnalul de vectra c
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pozele sunt facute cu telefonul...dar se intelege ceva.

  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tiby, tot respectul pentru pasiunea ta, pentru dorinta de a-ti face masina sa arate mai aparte, de a o individualiza.
Mie, personal nu imi place cum arata lampa aia de semnalizare pe Astra G.
Astra G are o forma fluida, fara muchii ascutite. Nu gasesti colturi si muchii ascutite pe Astra G.
Lampa pe care ai montat-o tu, cu patru colturi foarte clar definite, este diametral opusa ca stil.
Asta este parerea mea. Nu mi-o lua in nume de rau.
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ libra Sunt de acord cu tine.Sincer nici mie nu prea mai imi plac.
Motivul pentru care le-am montat este ca lumineaza mult mai bine...
Chir ma uitam acum cateva zile ca parca nu se asorteaza cu masina.
Daca gasesc o solutie sa le fac pe cele originale sa lumineze mai bine..
  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai de asta voiam sa vad si eu o poza cum da pe masina...la vectra C se integreaza in bandoul lateral, e continuarea lui, e de acolo si da bine, e ascutit in fata dupa forma pasajului rotii fata, dar aci in mijlocul aripii parca nu prea vine bine forma aia. daca vrei sa lumineze mai bine incearca cu o lampa de la astra h, ala e "clar" si ca forma e simetric, mere pus in mijlocul aripii, sau un semnalizator de golf4, si ala e clar si cu o oglinda pe interior din cate imi amintesc, ar trebui sa lumineze k lumea... numai bine.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Iertati-ma ca ma bag din nou.
Poate sunt eu gica contra, dar tot nu inteleg ideea ca lucasul sa "lumineze mai bine".
O lumina mult mai puternica acolo nu va deranja vizibilitatea celorlalti participanti la trafic?
Pentru comparatie, ganditi-va la ideea de a merge cativa km in spatele unui berbec care tine aprins becul de ceata pe spate, desi se circula in coloana.
Eu cred ca in atatia ani de construit autoturisme, s-a ajuns la o solutie cat de cat optima privind nivelul de iluminare.
Daca vreti sa schimbati ceva la acel lucas, eu va recomand sa schimbati lampa cu una stilizata (dar pentru acelasi model de autoturism), de la companiile de tunning.
Sunt destule firme pe net care ar fi fericite sa va vanda un set de lucas-uri.
Partea mai putin buna ar fi ca s-ar recomanda ca intregul pachet(faruri, stopuri, lucasuri, proiectoare, etc...) sa fie in acelasi ton, schimbarea intregului pachet presupunand costuri mult mai mari.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
lumina facuta de lucasuri nu este asa de puternica si nu deranjeaza ca aia de ceata. partea legata de aspect nu vreau s-o comentez, fiecare cu pasareii lui.

eu o sa-mi pun pe kadett semnale fumurii de astra g pentru ca imi plac, desi nu prea sunt vizibile ca alea albe. ba chiar mai mult, kadettu nu are lucasuri stoc.

apropo, cand mai treci prin jegul nostru bucurestean? sunt inca dator cu niste bere..? Razz
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg partea "O lumina mult mai puternica acolo nu va deranja vizibilitatea celorlalti participanti la trafic? "

Cu ce ar deranja o lumina intermitenta galbena?Eu unul vreau sa ma vada bine cel de langa mine..
Apropo de de semnalul de astra H -pentru a monta este nevoie de putin decupaj la aripa. pentru prindere.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR