Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Voi incerca sa fiu cat mai explicit.
Am hotarat sa fac o conversie de la 1.6 8v la 2.0 8v. Zis si facut. Luat motor...montat motor.
La motorul de 2.0 am primit ABSOLUT tot ce am nevoie, fiind un bun prieten si coleg de forum m-a si ajutat la montare.
Bun...acum ca am lamurit si aspectul acesta sa continui....dupa ce am scos motorul de 1.6 si am pus cel de 2.0 am observat ca la instalatia electrica de la 1.6 ; partea care contine firele de la bobina, electromotor, borne ...si nu mai imi aduc amine acum exact ce......; are ceva fire in plus fata de cea de 2.0. Adica: exact intre vasul de expansiune si bucsa cap amortizor am o cutie cu sigurante mari de 20A, si un fir din acea cutie este legat la instalatia de 1.6, iar la cea de 2.0 nu exista firul respectiv.

Acum....ce curiozitate am eu...la ce sunt legate sigurantele respective? Nu sunt foarte priceput(deloc) la partea electrica.
Si cateva detalii: Motorul este de pe un Astra F GSi din '93, fara airbag in rest cam de toate, inclusiv A/C, iar a mea are mai de toate...Airbag, geamuri electrice, ABS, A/C.

Am reusit sa si gasesc o poza si am facut un semn cu cutia respectiva. Sunt 8?! sigurante daca imi aduc aminte bine.








intre timp mi-am mai adus aminte de inca ceva... Embarassed
mufa de legatura de la acea instalatie nu se potriveste cu acea de 2.0....acum trebuie sa schimb cam tot ce tine de instalatie?
iata mufa cu pricina:





Daca am omis ceva aveti scuzele mele de rigoare si va multumesc anticipat.
  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut
Eu mufa am taiat -o si am pus-O cea pereche, iar firele lipite cu simt de raspundere.
Cutia cred ca e de la ventilatoarele radiatorului (ar trebui sa ai 2).
La mine asa e, dar am mai putine sigurante.
Nu dispera, cu putina. Rabdare se rezolva Smile
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt raspuns! sa stii ca ai fost de mare ajutor ...dar din pacate am hotarat sa renunt la conversie din pricina A/C-ului...nu se potriveste absolut nimic si nu vreu sa desfac si bordul acum...deci pica treaba....inca o data multumesc de raspuns radu_print!
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ovidiu, daca zici ca "ai incercat" nu inseamna ca nu se poate.
Sfatul meu e sa pastrezi NE-ul, iar restul de completare/montare sa lasi pe mana mecanicilor.
Nu esti singurul care face o conversie.

Alegerea e a ta.
Take care.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR