Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • copoiu007

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
stie careva de unde pot achizitiona ulei Luqui Moly in Cluj Napoca?
ceva magazine sau distribuitori autorizati?
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Azi am facut schimbul de ulei si am bagat 'mult laudatul' WOLF 0w40, 'eftin si bun.
O sa revin cu amanunte cand va fi cazul, deocamdata la prima impresie sunt destul de rezervat.

In ceea ce priveste uleiul de motor pe care tocmai l-am schimbat, Motorex Select SP-X SAE 5w40 C3 full synthetic este un ulei bun, dar face motorul ceva mai zgomotos la turatii peste 2.500rpm. Din pacate, cei de la Motorex au sacrificat aditivii de reducere ai zgomotului motor in favoarea celor de ungere pentru acest ulei in particular. Excelent pentru cei ce vor o ungere buna si nu sunt deranjati sa auda permanent zgomot de motor in habitaclu.
In cazul uleiului Motorex Select SP-X SAE 10w40 full synthetic folosit anterior : este un ulei foarte bun, ungere buna si motorul nu este deloc zgomotos, recomand calduros acest sortiment de ulei de motor pentru cei ce vor un ulei 10w40 sintetic foarte bun. Pretul este de aproximativ 168 lei pentru 5l pentru cei ce-si permit sa-l cumpere. L-am folosit pe perioada de iarna si chiar nu am nimic de reprosat pentru acest ulei in particular, folositi-l cu incredere.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astept cu nerabdare primele impresii si de la tine.
Bluetux il lauda Smile
Eu ma apropii de un nou schimb si sunt intre wolf 0w40, valvoline 5w40 formula 2010 si poate Ravenol 5w40 VSI.

Spor !
  • copoiu007

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am intrebat si iata ce am primit


Stimate domnule ......

Prin prezentul va informam ca firma LIMOROM este partenerul unic in Romania al firmei LIQUI MOLY Germania de 20 de ani.
Produsele LIQUI MOLY pe care le gasiti pe piata din Romania si din alte 90 de tari au o singura origine: Germania.
Firma LIQUI MOLY nu produce in alte tari si toti partenerii sai din cele peste 90 de tari distribuie produsele sigilate, in ambalaje originale, fara sa intervina asupra lor.
In consecinta, va garantam ca produsele LIQUI MOLY pe care le achizitionati de la noi sunt produse originale, fabricate in Germania si vi se vor livra in ambalaje sigilate.

Va multumim pentru interesul acordat produselor noastre si va stam in continuare la dispozitie.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu contest ca produsele Liqui Molly sunt de calitate.

Problema e cat de bine se impaca uleiul pe care vrei sa-l bagi tu in motor cu motorizarea existenta pe masina ta.
Ar fi bine daca ar raspunde aici cei ce merg exclusiv cu aceste uleiuri si au aceiasi motorizare ca tine.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mie nu mi-a placut Liqui Molly... am avut ala cu MOS2 si nu am fost foarte incantat pe langa ca il consuma destul de mult (aprox 2l/10000km fata de 1l/10000km cu GM Dexos 2)
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu primele impresii dupa ce m-am dat azi toata ziua cu masina prin oras, pot sa spun ca motorul e mai silentios cu WOLF 0w40 fata de uleiul pe care l-am folosit inainte de ultimul schimb de ulei. Un vot pozitiv in favoarea WOLF 0w40 de la mine, strict din acest punct de vedere al zgomotului motor care este in general redus.

Acum in loc de zgomot motor in habitaclu aud chiar bine cum imi cloncane bucsile din partea din spate a masinii Rolling Eyes .
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
JAC2.00tdi a scris:@ ahappyuser .... tu ai opel nu trabant ca sa poti amesteca uleiul si carburantul! Mai mult de atat ai motor in 2 timpi?... asta cred ca se preteaza la masina de tuns iarba .... Dupa parerea mea ai facut o mare greseala.... Sad

Dragos sa stii ca la masinile diesel non euro , euro 1, chiar si la euro 2 se practica aceasta metoda pt ca motorina sa fie mai uleioasa .Nu pot spune de euro 3 pt ca am vazut pe nimeni sa faca acest lucru la turisme Si unii tiristi mai practica acest lucru chiar la motoare euro 3 tot din acelasi motiv.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@gabiopel

Am deschis un topic separat pe tema asta : https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 , esti binevenit sa postezi daca cunosti sau folosesti ulei 2T in amestec cu motorina sau benzina.
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am tot cautat uleiuri pe net dupa tipul de autovehicul.toate rezultatele gasite pt astra h 1.6 este 5w30 recomandat.eu m am decis si mi l am si cumparat 0w40 de la mobil.oare este bun acest ulei pt masina mea?va rog datimi niste raspunsuri sau pareri.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
0w40 e cel mai bun;

de fapt uleiurile recomandate pt masina ta sunt (ACEA A3):
- de la -30 la 40 grade - 0w30, 0w40
- de la -25 la 40 grade 5w30, 5w40
- de la -20 la 40 grade 10w30, 10w40
(uleiurile cu terminatia w30 sunt indicate cand temperatura de afara nu depaseste 30 grade)

norma GM-LL- A025 e indicata pt interval extins intre schimburi - (care nu e recomandat intr-o tara ca a noastra cu parodii de autostrazi si trafic enervant).

@ahappyuser
e normal un zgomot mai redus al motorului cand schimbi un ulei uzat (care mai e si C3) cu unul nou, de calitate.
dar nici un ulei nu are rolul de "amortizor" pt un motor zgomotos - doar daca uleiurile anterioare nu erau prea proaste, dar ma indoiesc.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Decebalus a scris:Cati km are masina ?
Ai incercat si 5w40 ? sau de ce nu un 5w50 vara Smile


nu as pune w50 sub nicio forma pe un opel... doar nu e masina de curse sa stea numai in 6000 de ture
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pt z19dt ce recomandati? in special de la castrol dar nu exclud si alte firme
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
exact ca mai sus dar cu API/ACEA CF/B3, eventual GM-LL-B025;
tot 0W40 e primul pe lista, dar daca tot dai un ban in plus, mai bine mobil 1 decat castrol.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu a spus daca are DPF sau nu.
0W40 de la Castrol poate fi folosit pe masinile cu DPF, Mobil 0W40, nu.
Singurul Castrol cu aprobare GM ar fi Edge 0W30, dar nici asta nu poate fi folosit pe masinile cu DPF, nu are norma C3. La acelasi tip motor eu am mers cu Castrol Edge 5W30 si a fost ok, nu am nimic de reprosat.
  • bangy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
o intrebare urgenta am si eu. sunt posesorul unui opel astra calssic II cumparata de noua in 2007 motor 1,4 16 v twinport.
schimbarea uleiului am facut-o de doua ori la revizii, odata in 2008 si odata in 2009.
urmatorul schimb trebuia facut la 24.000 km. in prezent am 22.000 km.
avand in vedere ca au trecut doi ani de la ultimul schimb de ulei, fara a depasi numarul de km trebuie facut schimbul de ulei sau sa astept pana la 24.000 km? ce tip de ulei sa folosesc? pana acum am avut GM 5W30 si nu mi-a consumat deloc, nivelul pe joja este acelasi. As vrea sa schimb cu castrol 5w30.[/b]
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSURI.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Uleiul trebuie schimbat la 1 an chiar daca nu ai ajuns la intervalul de km pentru schimb.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Uleiul trebuie sa l schimbi la 1 an sau la numarul e km (dar sa nu se depaseasca anul-asta in cazul masina a stat si nu sa mers mai deloc).Sfatul meu este sa l schimbi , totusi 2 ani este prea mult mai ales ca ai folosit acel GM (care dupa parerea mea este slab calitativ)
Daca vrei sa folosesti castrol recomand sa cumperi de aici
http://www.ulei-sua.com/
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Nu a spus daca are DPF sau nu.
0W40 de la Castrol poate fi folosit pe masinile cu DPF, Mobil 0W40, nu.
Singurul Castrol cu aprobare GM ar fi Edge 0W30, dar nici asta nu poate fi folosit pe masinile cu DPF, nu are norma C3. La acelasi tip motor eu am mers cu Castrol Edge 5W30 si a fost ok, nu am nimic de reprosat.


la motorul asta nu se recomanda C3, asa ca nu are DPF, iar Catastrolul de la noi e de evitat; si oricand e mai bun un sintetic in locul unui hidrocracat 5w30, macar pt. ca se pastreaza motorul mai curat...
  • kirarua

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare , a cam venit timpul sa schimb uleiul si sunt foarte indecis , in ciuda tuturor reprezentantilor de firme care vor sa ma "ajute" cu sfaturi care de care mai scumpe.

Am un Opel astra H Z16XER din 2008 cu 35000 km in bord , uleiul care il am momentan e bineinteles cel care mi l-au dat la revizie, anul trecut, GM 5W30.

Intre 5W40 si 0W40 care ar fi mai bun pentru masina mea?

Multumesc antcipat pentru sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR