Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AndrewAxxxl

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Imi aduc aminte ca s-a intrebat si prin alte parti despre adaugarea iluminatului in portiere (acea lumina ambientala care este prezenta si in jurul schimbatorului de viteze din consola centrala) dar nu am vazut un raspuns clar daca si cum se face.
Am fost cu masina in service saptamana trecuta pentru schimbarea vasului de expansiune pentru lichidul de racire si i-am rugat sa verifice daca cablajul pentru iluminat este deja tras si daca ar putea sa monteze LEDuri in manerul portierelor. Mi-au raspuns ca da, cablajul este acolo dar ca ei "nu se baga" sa modifice.
Mi-au explicat ca daca punem un consumator acolo si nu-l inregistreaza in computerul de bord pot aparea probleme, in plus daca masina nu are asa ceva din fabrica sau ca modificare recunoscuta de producator, risc sa pierd garantia daca merg la alt service si ca, in final, riscul este prea mare pentru ce castig.

Acum, recunosc din start ca nu am cunostinte de electrician, dar ma gandesc ca un LED de 3mm, 20-35mcd/20mA (Uf=2,05V), 40deg, 618nm nu consuma asa mult incat sa detecteze computerul de bord si sa afiseze ca o eroare. In plus, ma gandesc la o solutie sa pot (in caz de nevoie) sa schimb cat mai usor LED-ul, daca se poate fara sa demontez portiera (fata, capitonajul, cum vreti sa-i spuneti).

A incercat cineva, are o idee clara cum se face? Cateva sfaturi ar fi mai mult decat binevenite.
Skip ads

  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca exista cablajul, atunci se pot monta fara probleme. Fiind consumatori atat de mici, este extrem de putin probabil sa afecteze reteaua electrica in vreun fel. In plus, monitorizarea se face doar pentru consumatorii care tin de iluminarea exterioara, nu si pentru cea interioara, si se realizeaza doar in sensul lipsei (arderii) unui consumator, nu si in sensul adaugarii unuia. Raspunsul pe care ti l-au dat... nu poate fi comentat. Argumentul legat de pierderea garantiei nu poate sa subziste, atat timp cat piesele sunt de origine, iar operatiunea este gen retrofit. Ideal este sa realizezi aceasta manopera la o reprezentanta, si nu aftermarket, pentru ca ai putea pierde intr-adevar garantia.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@AndrewAxxxl
din pacate pe original nu se va putea monta acea lumina ambientala , deoarece acele leduri vin impreuna cu fetele de usi, nu exista in catalog ca si piesa separat,
daca cei de la reprezentanta ti-au confirmat ca exista cablajul in usa atunci treaba e relativ simpla, ai nevoie asa cablu bifilar de 0.5mm sau 0.75 suficient cate un led pentru fiecare usa si unu pt consola centrala
leduri de 3mm sau 5mm rosii difuze ,rezistente de 680 ohm pentru 1 led, izolator termocontractibil
, conector pentru a te lega la cel din usa mai jos iti pun pozele cu conectorii din usi si consola centrala, ai codurile pe OEM si cu alea le comanzi la un magazin de piese auto
eu iti recomand ca sa scapi de problema rezistentei sa folosesti asa ceva


acum sa trecem la partea de demontat plasticele de pe usi
incepi prin a da plasticul gri sau negru cu ajutorul unui plastic mai dur dar subtire, mare grija ca e firav
se incepe din partea de jos
mai apoi urci incet in sus mare grija la cleme
a se vedea in poza de mai jos in ce zona se afla acele cleme

acum pentru a avea suficient loc de desfasurat ai nevoie de o surubelnita torx de 20,25 nu stiu sigur acum
de cat este si ai de desfacut 3 suruburi se vede in poza de mai jos dupa ce ai desfacut si acel plastic
poti avea acces la blocul de comanda al geamurilor pe care trebuie sa il scoti in sus
pentru a cauta cablul de alimentare al ledului undeva prin usa(asta ca sa nu desfaci toata fata de usa) pentru a scotea blocul de comanda se incepe din partea de fata, acesta sta in cleme
dupa ce l-ai scos in usa vei gasi conectorul

ledul se pune aici, se largeste putin gaura

montajul se face invers demontari, spor la montaj Wink
PS
consulul e foarte mic nu iti afecteaza deloc sistemul electric al masini, probleme poti avea doar cu cei de la service asta daca ei sunt prea carcotasi Cool
  • AndrewAxxxl

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc lucio pentru raspuns, este un tutorial foarte bun. O sa imi iau un prieten electrician si o sa incerc sa pun in practica. Sper cat de curand sa revin cu rezultate si poze.
Skip ads

  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:

imi poti spune si mie unde pot gasi acel montaj care se va folosi in locul rezistentei? sau cum se cheama un cod, in caz ca e facut ce piese are o schema
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@lucan
nu stiu daca gasesti la noi asa ceva
eu l-am vazut pe un site spaniol aici se poate folosi si o simpla rezistenta de o valoare cu 10% mai mare decat rezulta in urma unui calcul in functie de caracteristicile ledului folosit Wink
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@lucan
nu stiu daca gasesti la noi asa ceva
eu l-am vazut pe un site spaniol aici se poate folosi si o simpla rezistenta de o valoare cu 10% mai mare decat rezulta in urma unui calcul in functie de caracteristicile ledului folosit Wink

poti sa imi zice ce rost are rezistenta? si offtopic stii unde pot face o remapare la un astra j 1.6 aspirat
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@lucan
pentru a limita curentul de trece prin led Wink
si pr a doua intrebare incearca sa iei legatura cu maiandrei lucreaza cu EDS
https://www.clubopel.com/vie...p=1149124#1149124 parca vaqzusem ceva de 300E Embarassed
Skip ads

  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@lucan
pentru a limita curentul de trece prin led Wink
si pr a doua intrebare incearca sa iei legatura cu maiandrei lucreaza cu EDS
https://www.clubopel.com/vie...p=1149124#1149124 parca vaqzusem ceva de 300E Embarassed


daca nu pun acea rezistenta ce riscuri sunt? nu prea ma pricep la chestiile astea ms anticipat
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@lucan
se arde ledul
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@lucan
se arde ledul

ce simplu era :p ms fain. si in legatura cu remaparea la aspirate nu se face
  • AndrewAxxxl

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma am hotarat sa fac modificarea la un service specializat.
Costul final a fost 40 de euro, cu tot cu manopera.
Ca idee, am incercat sa dau singur jos fata portierei, e putin mai complicat decat pare in pozele postate de Lucio85.
Am ajuns la un punct unde dadusem toate ornamentele gri de pe maner jos, si citind pe net ca fata portierei se desprinde mai intai jos, am tras de ea cat am putut de tare si tot nu mergea. La service nu am putut sa vad ce au facut ca am lasat masina acolo si am luat-o cand au terminat.
De la cei din service am inteles ca e bine sa stii ce faci, altfel risti sa rupi niste cleme si chiar sa strici plasticul portierei.
Oricum, efectul este cel asteptat. O sa revin cu poze.
Skip ads

  • alc2

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
SA nu ne uiti cu pozele
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@AndrewAxxxl

poti sa imi dai un tutorial si pentru consola centrala. am vazut ca ai pus acolo si un conector pt consola centrala dar unde se prinde si cum se monteaza?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@lucan
conectorul, este cel extras din tis2000, tutorial nu am dar daca am timp o sa incerc sa fac unul pentru a te putea descurca cu ajutorul lui
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@lucan
conectorul, este cel extras din tis2000, tutorial nu am dar daca am timp o sa incerc sa fac unul pentru a te putea descurca cu ajutorul lui

pentru acei conectori ai cumva si codul scurt. pe codul din poza aia nu l-am gasit la nici un magazin auto.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
alte coduri nu am de unde sa iau Sad, mai jos gasesti conectori asemanatori cu aia din poza
http://www.powerwerx.com/oem-connectors/
http://www.vintageconnections.com/
http://www.simtekuk.co.uk/w...12&cat=128680
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:alte coduri nu am de unde sa iau Sad, mai jos gasesti conectori asemanatori cu aia din poza
http://www.powerwerx.com/oem-connectors/
http://www.vintageconnections.com/
http://www.simtekuk.co.uk/w...12&cat=128680

in legatura cu montajele alea ce le-ai gasit pe siteul ala spaniol care din ele trebuie comandat? in usa se pun leduri de 3 V nu? vreau sa nu mai pun rezistenta. ma poti ajuta un pic?
si inca ceva ce tensiune am in firele alea 2 la care se monteaza ledurile? 3 sau 12 v?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@lucan
ledurile rosi se alimenteaza la 3 v, tu la masina ai 12-14V pentru a nu arde ledurile e nevoie sa limitezi curentul ce trece prin led la15mA maxim 20mA astfel incat acesta sa nu se arda, deci trebuie montata rezistenta Wink,
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@lucan
ledurile rosi se alimenteaza la 3 v, tu la masina ai 12-14V pentru a nu arde ledurile e nevoie sa limitezi curentul ce trece prin led la15mA maxim 20mA astfel incat acesta sa nu se arda, deci trebuie montata rezistenta Wink,

asta stiu dar e mai bine cu limitator din cate am citit pe net. numai ca nu gasesc la noi asa ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR