Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vallys2010

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
As dori sa aflu daca se poate schimba motorul pe un astra h de 1.3 cu unul de 1.9 Confused:Ce implica operatiunea si daca se merita.Orice parere e binevenita.


Ultima modificare facuta de vallys2010 la Sam 23 Jul, 2011 10:13 am
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca se merita... Iti trebuie motor si cutie noua.. si cam tot ce implica motorul... eu zic ca nu se merita. acum depinde si ce motor ai tu, si cat de vechi e.. cea mai ieftina solutie ar fi sa iei din anglia un astra H cu volan pe partea gresita, si sa-i faci apoi transplantul pe a ta... Si iti mai scoti banii inapoi dezmembrand masina din anglia si vanzand restul componentelor ce ti-au ramas...
vezi ca e un motor de vanzare la vreo 2000euro... de pe o astra H.
  • vallys2010

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandeam la un motor sh cutie planetare la fel sh.Motorul e 1.3 90 cp 2006 sunt multumit de el nu am ce sa zic dar totusi vreau un cuplu mai mare si implicit putere.Stima.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
remap ai incercat? oricum, ti-am zis cele 2 solutii, un motor vazusem la 2000euro pe aici pe forum, iar alta solutie ar fi cu masina din anglia, scos ce vrei si restu vandut.
vezi ca toata operatia trebuie facuta intr-un service autorizat RAR pentru recarosare (asa mi-a zis un prieten mecanic)... sau macar un service care sa zica asta... caci vei schimba seria motorului
Skip ads

  • vallys2010

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@scorpio18 Multumesc de idee da stiu si de rar.La remap m-am mai gandit dar nu stiu cat de mult m-ar avantaja si o sa caut pe forum un topic despre remap 1.3.Stima!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vorbeste cu maiandrei de un remap EDS, poate iti poate face unu. mie parca nu-mi poate face (nici nu vreau) insa e diferit motorul.
Vezi ca e reclama cu EDS tuning pe forum, exact deasupra butonui raspunde Smile
  • vallys2010

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am studiat in trecut ideea remapari la eds dar m-am gandit ca motorul avand o cilindree mica nu se merita sa-l fortez.Dar se scoate dupa remap 125 CP / 230 Nm ceea ce e de apreciat.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai bine o vinzi si iei una de 1.9. Nu de alta, dar trebuie sa schimbi cam tot ce e in compartimenul motor (motor, cutie de viteze, arcuri, compresor clima, alternator, instalatie de AC, cablaj, calculatoare, panou sigurante), chiar nu merita, te costa piesele de vorbesti singur, apoi manopera, RAR-ul....
  • vallys2010

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@jE masina o am pusa la vanzare dar multi interesati putin hotarati iar dupa ce mi-ai spus tot ce trebuie schimbat costa cam cat toata masina mai bine un remap si rezolv toata treaba asta in cazul in care nu se vinde sau ideea lui @scorpio18 o masina din anglia dar nici pe aia nu cred ca e mai jos de 3000 de euro ca pret numai sa nu fie lovita sau alte defecte.Numai bine.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
idee cu masina de anglia e cea mai ieftina, caci mai vinzi pe bucati: un geam, un airbag, etc.
insa Je are foarte mare dreptate, trebuie schimbat totul in fata... ma gandeam ca macar climatizarea nu trebuie schimbata, dar si aia trebuie (caci nu cred ca folosesc acelasi compresor) si ca si idee, la un astra G doar tevaraia de AC costa peste 500euro si nu prea o gasesti la dezmembrari...
ori remap, ori vinde-o...
  • vallys2010

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Deci clar ideea schimbari motorului cade ramane remap sau vanzarea si cumpararea unui 1.9 110 kw Wink.Multumesc pentru promptitudine in raspunsuri.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai adauga la toate astea faptul ca dupa transplant o sa trebuiasca sa treci cu masina prin RAR. Conditiile:
http://www.rarom.ro/RO/arti...ulului_--195.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR