Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
intrebarea e simpla: Cum se poate face trecerea de la 4x100 la 5x110? Am pus ochii pe niste jante de OPC si intai as vrea sa ma asigur ca se poate face cumva o adaptare. Aveti idee daca se gasesc flanse adaptoare si cam cat ar costa? Singura chestie am gasit-o pe ebay si era in jur de 500 ron. De asemenea ce piese ar trebui schimbate in afara de fuzete pentru a trece la 5 prezoane (planetare, discuri, etc). e vb de o astra g z17dtl.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca pui doar flanse atunci nu mai trebuie schimbat nimic.Doar ca nu ai siguranta.
Daca vrei altfel atunci nu se merita deranjul+costul.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si unde naiba gasesc flanse de la 4x100 la 5x110 ca am cautat pana si pe ebay si nu am gasit decat la 5x130...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Flansele se pot manufactura (un strungar bun), problemele sunt:
1. O sa iti arunce rotile mult in afara (trebuie sa aiba o grosime apreciabila, cat sa intre surubul rotii pana la capat) iar la asta se adauga ET-ul jentilor de OPC care probabil e mai mic decat la cele normale.
2. Apare o greutate suplimentara roti mai mari+flanse=planetare puse pe butuci rapid, articulatii, posibil caseta de directie.
In concluzie, mai bine nu.
Skip ads

  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sau alta varianta ar fi sa schimbi rulmentii fata si spate de la 4x100 la 5x110....cred ca nu-i diferenta la prindere. Repet....cred...
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Uite poti gasi jante opc si in 4 prezoane la un pret f bun zic eu.

http://www.piesegm.ro/cumpa...-prezoane-1263071

P.S. Nu am nicio treaba cu situl respectiv, daca se considera reclama se poate sterge
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Jaantele de opc au et 47 sau 49 am vazut pus si et 25 fara prob pe g deci nu cred ca ar aparea problene chiar si cu distanta uplimentara. Cat despre linkul tau uskt ... Sunt dragute, dar tot cele originale de g imi plac. Banuiesc ca si tu esti direct intreresat de subiect, hai sa gasim o solutie.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere flanse nu mi-as pune nici mort, poate daca as merge numai cu 80km/h, dar la 200 k/h Doamne feresete sa se intample ceva cu ele....
Singura varianta ar ramane de schimbat butucii din 4 in 5 prezoane siasta implica cu siguranta si alte modificari destul de costisitoare si din punctul meu de vedere care nu merita, mie momentan imi plac jantele ce le am, cand voi vrea neaparat jante de opc sa fii sigur ca voi face tot posibilul sa imi pun.

Asadar...iti urez Succes ca vad ca esti tare chitit pe aceasta schimbare.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca schimbi rulmentii tre sa schimbi si discurile! Ceea ce te duce la o suma destul de maricica! Iar cu flanse, la drumurile noastre, nu stiu cat is de sigure, nu sacrifia siguranta in detrimentul aspectului! Mai cauta, sunt si pe 4x100 destul de multe modele! Bafta!
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca vrei sa treci de la 4 la 5 prezoane sfatul meu e sa cumperi de la un coleg care dezmembreaza un astra in 5 prezoane ansamblele complete si pe fata si pe spate. mai nou o sati trebuiasca si cablu nou la frana de mana ca ala vechi nu se potriveste. partea buna la aceasta modificare e ca ai frana pe disc si pe fata si pe spate, franarea este mai buna, control mai bun asupra uzurii placutelor, jantele care iti plac. partea rea e ca trebuie sa cumperi fuzetele<daca nu gresesc numele> complete si cablul de frana de mana si nu stiu la ce suma te duce. de schimbat dupa aia nu e greu. eu am facut aceasta modificare la a mea. daca vrei sa vezi cum iese uitate in garajul meu
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am deja discuri fata, spate, cat despre jante.. am renuntat la idee. deci din punctul meu de vedere subiectul poate fi inchis. oricum multumesc pentru intentie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR