Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu cand am avut la vechiul ope care era un kadett i-am pus silicon rosu pe unde aveam scapari si a fost ok ....doar trebuie curatat locul ...bafta
Skip ads

  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
exista pe la magazinele de specialitate un fel de plasa cu care se inveleste toba sau teava daca are pori.
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
toba powerfull ,montaj cu tot cu decupaj din spoiler spate 1050000 in pantelimon
  • vladgrz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu la Tigru chiar am o problema la toba intermediara. E facuta ferfenitza. Ca toba finala am Ragazzon si e mai grea decat cea intermediara. Acum cea intermediara se balangane si imi bate in punte cand iau gropi! Am gandit o rezolvare...sa nu mai iau gropi Smile ....e cea mai ieftina solutie! Dar m-am tot chinuit si nu am reusit. Drept urmare am cumparat o intermediara de 180 lei si am o spaima incredibila in ceea ce priveste pretul pe montaj! Asta e! Maine ma duc cu ea la montat! Solutii alternative chiar nu mai erau! Va salut!
Skip ads

  • asot

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut...am un opel vectra a si trebuie sa-i schimb toba intermediara...intrebarea este daca la montaj o sudeaza de cea finala sau intra una in alta?
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Scuze ca reinviu subiectul, dar nu am gasit niciunde o lamurire.
Care dintre tobe are efect mai puternic de atenuare a sunetului in special a frecventelor medii? Intermediara sau finala?
Am un vectra din 92 c16nz care suna prea tare. Tobele nu sunt gaurite, nu scapa gaz, dar mai mult ca sigur sunt mancate pe dinauntru.
Cu ce ar fi indicat sa incep?
As dori sa schimb toba care are are un efect mai puternic asupra frecventelor medii. Joasele nu ma deranjaza asa de mult.
La momentul actual ca sa nu scoata sunet in exces trebuie sa o tin sub 2000 ture si in sarcina usoara. Daca e sa trec peste si sa ii dau sa traga ma omoara de-a dreptul. Suna de spui ca e o dacie veche.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e vorba de inalte medii sau joase, fiecare atenueaza zgomotul undeva pe la 50%. mergi la sturimex si pune-ti finala.
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Fost, rezolvat, si...linisteeeeeeeeee Very Happy
Doar sunetul acela de frecventa joase se aude, fara urletul de pe medii.
  • Badcar

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1993 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
[quote="CatalinE"]Pentru cei care si-au schimbat toba de esapamanet(cea finala- mare): cam cat v-a costat si ce producator ati ales? Intreb pentru un astra din 94...[/quote


salut la toata lumea:
si eu am tot un astra f cc din 93 am schimbat atat toba finala cat si intermediara deci inox cap coada +final sport ma ajuns pe undeva pe la 7 milioane saptamana ce vine urmeaza si filtru de particule schimbat cu unul sport... dar va spun k merita se observa si la drum parca trage mai bine deci care vreti sa schimbati toba schimbati si intermediara este alt sunet.. mai placut bafta la toata lumea o sa fac un filmulet sa vedeti cum se aude
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris:Destul de ieftin, dar toba era romaneasca? ca am auzit ca s-ar produce si pe la noi... Sad


exista o fabrica in judetul Brasov care face tobe, vand foarte mult la extern. am prieteni care au montat la ei tobele si sunt super multumiti. pretul este ok, am verificat personal la cativa importatori din Bv. credeti in mod sincer ca tobele facute cine stie pe unde sunt mai bune decat cele romanesti ?
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
absolut deloc, mi-am luat finala Bosal si avea niste suduri de te durea capul. poate si eu sudam mai bine, dar tinand cont de pret (130 ) si faptul ca era cea mai ieftina a trebuit sa-mi iau.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR