Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • elgom

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dupa o vizita la service Opel, mi-au spus ca Antara are sist turbo defect ( adica s-a ars ventilatorul/motorasul), desi masina cand a intrat in service era in perfecta stare.
Dupa ce am ridicat-o din service, nu mai merge sistemul turbo si se mai aude si un vajait f tare sub ea iar consumul sare de 14 %. Mi-au spus ca era sistemul blocat, ca eu nu am simtit la mers ( in mod sigur as fi vazut ca nu merg de ieri cu ea) si ca atunci cand l-au deblocat au vazut ca era ars...tare ma indoiesc de asta insa nu am avut cu cine sa ma cert si ....s-a stricat pur si simplu pt ca am folosit masina doar in mediul urban si nu a fost turata f tare ( explicatie !)
Afacerea m-ar costa 11.500 ron dupa oferta lor, pentru ca nu se poate aduce acest ventilator/motoras fara tot sistemul turbo si ca nu se poate repara.
Mi se pare aberant sa dau atatia bani pe reparatia unei masini si nu stiu unde sa merg cu ea.
Daca se poate sa ma sfatuiasca cineva sau sa-mi recomande un mecanic care se ocupa si cu sisteme turbo in Brasov sau altundeva.


Multumesc anticipat,
oana
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna!
Acel "ventilator/motoras" la care te referi este turbina...din ce imi dau eu seama, si in niciun caz nu costa 11.500ron. Din pacate e posibil sa aiba dreptate mecanicii din service si sa se fi stricat, mai ales ca si tu spui ca se aude un fluierat puternic de sub capota, iar daca simti ca masina numai trage e foarte posibil sa fie turbina.
Cauzele defectarii turbinei sunt multe, printre care si mersul in ture joase cum au zis mecanicii, dar in cazul motorului tau defectarea turbinei mai poate fi datorata si electrovalvei (problema frecventa la Z19DTH).
In fine..ca sa n-o mai lungesc mult cu vorbaria...daca e turbina defecta se poate face sub un cost de 115mil Smile) sunt 2 variante ori inlocuirea turbinei (~1000E piesa), ori reconditionarea ei (~300E) daca palele turbinei/compresorului nu au frecat prea mult in carcase.
Ca service daca nu e o problema deplasarea pana la bucuresti, poti lua legatura cu @maiandrei. Il gasesti la sectiunea publicitate.

Succes!
Adi G.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ventilator-turbo-ars.....n-are nicio logica.

Sigur asa au descris problema?
  • elgom

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Contatare defectiune- la sistemul turbo este defect motorasul electric...acest motoras ridica clapeta de la turbo.
Cand am dus masina la ei, nu avea nici o problema de vajait sau de mers ( acum nu mai pot merge cu a 3-4, pt ca e infundata).
Ei au "reparat" pistonul de la turbo ( partea mecanica) si au constatat ca motorasul care deschide si inchide clapeta e defect.
Acest motoras nu stiu daca e acelasi cu turbina
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Oameni buni, sa nu facem confuzie, la Antara nu s-au folosit motoarele de origine Fiat (clasa Z19xxx), aici e vorba de Z20DMH, o alta "realizare" a industriei italiene de profil, mai exact a firmei "VM Motori S.p.a.". Trebuie studiat ce fel de turbina are si ce inteleg "expertii" aia din service prin ventilator si motoras la o turbina.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu face nimeni nicio confuzie.

Gtb1549Vk asta e modelul turbinei si are actuator electric, nu vacuumatic. O prostie .....
Probabil e mort motorasul si nu stiu daca se schimba separat sau complet.

Asa arata turbo reconditionat. Destul de mare diferenta fata de ce oferta lor. - poze si pret
  • elgom

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tony, e corect ce spui tu ! Prostia este, ca nu se poate cumpara motorasul separat ci tot sistemul...si asta costa cat 30 % dintr-o masina...
Unde as putea sa reconditionez un sistem turbo sau daca pot cumpara unul second hand..

Merci,

oana
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
E in link-ul ce l-am pus mai sus un Turbo reconditionat, ~ 770 dolari. Te mai costa transportul vreo 100.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
elgom a scris:Contatare defectiune- la sistemul turbo este defect motorasul electric...acest motoras ridica clapeta de la turbo.
Cand am dus masina la ei, nu avea nici o problema de vajait sau de mers ( acum nu mai pot merge cu a 3-4, pt ca e infundata).
Ei au "reparat" pistonul de la turbo ( partea mecanica) si au constatat ca motorasul care deschide si inchide clapeta e defect. Acest motoras nu stiu daca e acelasi cu turbina

E posibil sa fi schimbat mecanicii acel motoras ?
La cat costa reparatia nu m-ar mira.
Incearca si aici poate rezolvi mai ieftin:
http://www.reconditionari-t...nare-turbina.html
http://www.honeywell.com/sites/romania/
sau
http://www.turbomecanica.ro/contact-us/
Bafta.
  • elgom

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dupa zeci de telefoane la diferite firme...trebuie sa cumpar un sistem nou turbo care costa 1100 euro la "reconditionari turbine", pentru ca partea electrica/motorasul nu se reconditioneza niciodata...se schimba cu totul.
Sau mai am varinanta sa cumpar un sistem second hand...daca gasesc un Antara lovit...

Multumesc de ajutor celor care mi-au scris


Oana
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu numai Antara, poate sa fie si Chevrolet Captiva. Iar turbina-aici sa se pronunte si altii-probabil este un Garett folosit pe mai multe tipuri de motoare, trebuie sapat si vazut de unde s-ar mai potrivi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR