Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ionutz87bc

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut am un vectra b din '98 cu inchidere centralizata de fabrica cu telecomanda pe cheie si de vreo luna si ceva nu mai functioneaza telecomanda precizez ca am schimbat bateria si am incercat sa fac sincronizarea cu contactul pus pe on si tinut apasat butonul de incuiat si nu s-a intamplat nimic, am facut si cu butonul de descuiat tot nimic , am intrat cu opcom pe central lock si am verificat telecomanda si imi vede comenzile de lock unlock cand dau comanda dar imi vede una de pe transmitter 1 (lock) si cealalta de pe transmitter 5 (unlock), am incercat sa dau erase transmitter dar nu mi-a sters-o si cand ii dau program imi spune see checking procedure, din butucul de la usa sofer imi incuie si imi descuie usile, ledul de pe telecomanda clipeste cam la un interval de o secunda la incuiere daca tin apasat iar la descuiere o singura data indiferent de cat timp tin apasat, in op com comanda de incuiere asa mi-o vede cum clipeste ledul lock/not operated la interval de aprox o secunda, ce este de facut nu mai stiu ?

p.s. de mai bine de jumatate de an portiera dreapta spate nu se mai descuie decat manual dar de incuiat functioneaza perfect, are vreo legatura?
  • ionutz87bc

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu portiera dreapta spate, nu mai avea actuatorul original functional si fostul proprietar a montat un actuator din comert are s-a desfacut din suruburi si era blocat prin portiera, dar inchiderea si dechiderea din telecomanda tot nu functioneaza, mai nou dupa ce am umblat la portierea dreapta spate nu se mai deblocheaza usita la rezervor :shock:cand mai prind niste timp ma ocup si de ea, totusi nimeni nu imi poate da un sfat la problema cu telecomanda?!
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare...
Insa eu mi-am montat sistem de inchidere prin telecomanda, centralizata era deja existenta pe masina.

A mers bine 1 an jumatate dar acuma e o chestie foarte ciudata :
De deschis se deschide din telecomanda.
De inchis insa... merge doar cand nu introduc cheia in contact , adica :

08:00 ies din masina nu se inchide din telecomanda, inchid din cheie.
08:30 vin la masina descui imi iau ceva acte ies
08:31 inchid din telecomanda : functioneaza perfect
08:40 vin la masina deschid din telecomanda
08:41 pun cheia in contact
08:42 scot cheia din contact,, ies din masina, dau sa inchid.. nu mai functioneaza...

Ideea e ca atunci cand are treaba cheia cu contactul nu mai inchide... ma dispera...
  • pispidenie

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
fratilor...urcati-va in masina, bagati cheia in contact, puneti contactul, si apasati odata pe inchis (cu contactul pus) dupa care ar trebui sa mearga!
se cheama sincronizarea cheii cu inchiderea centralizata a masinii!
anuntati-ma daca merge!la mine a mers....
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat... se pare ca dupa 1 an de zile , cei care mi-au montat inchiderea din telecomanda au incurcat niste fire... really?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR