Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Anul trecut cu ocazia schimbului de ulei, mecanicul m-a atentionat cu privire la faptul ca am burduful de la planetara crapat (partea stinga, spre cutie).Nu stiu cit am mers inainte de asta cu el asa, cert este ca acum(dupa 1 an) am fost sa schimb burduful insa problema a devenit bineinteles mult mai grava: din cauza mizeriei depuse jocul planetarei a devenit foarte mare...Am renuntat si la schimbul burdufului preferind sa-l schimb odata cu planetara ( sau capul acesteia).
Intrebarea mea este daca este nevoie sa schimb toata planetara sau merge schimbat doar capul planetarei?
Uzura aceasta am inteles ca se face mai ales in capul de planetara si ca planetara nu ar avea probleme ...Eventual un pret si o sursa buna va rog. Citisem printr-un post de un coleg din zona Arad - Timis care ar avea ceva piese mai ieftine dar nu mai gasesc acum sursa informatiei.
Multumesc.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Rezolvat azi-pret:378 lei cap planetara (pachet care cuprinde capul propriu-zis, burduf , colier mare, colier mic , siguranta zeger de rezerva si vaselina) + 80 lei manopera.Timp de lucru :2 ore la atelier. Nu a mai fost nimic altceva uzat iar mecanicul m-a lasat sa ma uit la toata lucrarea .Piesa a fost comandata dupa seria sasiului din talon ( asa mi-a zis vinzatorul) si mi-au adus-o de pe o zi pe alta (24 ore).
Oricum o inspectie periodica a dedesubtului masinii m-ar fi scutit de o caruta de bani avind in vedere ca un burduf de planetara a costat 30 lei...
Multa bafta tuturor.
  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR