Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe ce sa merg...un opel omega cu cutie automata sau un opel vectra cu cutie automata? Ma refer la modelele de 4-5 ani.Care sunt "varfurile" din cele doua game de la vremea respectiva? Mentionez ca obligatoriu vreau sa fie cu cutie automata. Trec peste partea de consum si ma opresc doar la intretinere si tractiunea spate.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu as zice Vectra, pe feeling. modelul e mai des intalnit pe la noi, in consecinta vei gasi piese mai usor (si, poate, si la preturi nitel mai mici)
La cat e de mare o Vectra B, de exemplu, nu cred ca Omega iti poate oferi cu mult mai mult confort
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cum adica pe feeling...sunt novice
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pe feeling, adica nu am condus nici Vectra si nici Omega, ca sa am argumente mai clare, ma bizui doar pe faptul ca le-am vazut, si cam ce parere mi-am format. Plus aspectul cu cat de multe sunt (Vectra), de obicei o astfel de kestie scade costurile de intretinere (sanse mai mari sa gasesti anumite piese in dezmembrari, mecanicii le cunosc mai bine, ca au sansa sa lucreze mai mult cu ele, etc etc etc)
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca cele doua modele sunt comparabile , difera prea mult pentru asta . Omega era cel mai sus pozitionat in paleta de produse Opel si e indiscutabil ca din punct de vedere tehnic este in fata.Am condus ambele modele si pot sa confirm asta , Omega e chiar o masina placuta cu o tinuta de drum excelenta.

Modelele de varf daca te referi la motorizare erau 2.6 V6 pentru Vectra B si 3.2 V6 pentru Omega B , e vorba aici de modelele facelift de dupa 2000.
Daca doresti o masina cu cutie automata trebuie avut in vedere ca transmisiile automate AR-35 folosite pe Omega B sunt net superioare celor de pe Vectra B.La partea de intretinere nu stiu cum stau lucrurile la pretul pieselor , e posibil ca unele sa fie mai ieftine pentru Vectra insa din cate stiu intervalul de service la Omega e mai mare.Ceea ce spune Je e adevarat , mecanicii care cunosc bine Omega sunt mai putini.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cum verific daca cutia automata este AR-35?
apare in cartea tehnica?daca nu are carte tehnica
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Toate Omega B cu transmisie automata au AR-35 , mai putin 2.5DTI_24V care are un alt tip de cutie automata si e in 5 trepte.
Nu stiu nimic despre cutia automata de pe 2.2 DTI , ar putea fi insa vorba tot de AR-35 intrucat e tot in 4 trepte.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, pe 2.2 DTI de pe Vectra B nu s-a pus transmisie automata. Pe 2.2 DTI de pe Vectra C este AF33 (5 trepte).
2.0 DTI de pe Zafira A are AF22 (4 trepte)
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da , ai dreptate , eu ma refeream insa strict la Omega.

Nici nu stiu daca exista transmisie automata pe Omega cu Y22DTR , eu unul nu am vazut...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Citez pe senator "Nu cred ca cele doua modele sunt comparabile , difera prea mult pentru asta . Omega era cel mai sus pozitionat in paleta de produse Opel si e indiscutabil ca din punct de vedere tehnic este in fata.Am condus ambele modele si pot sa confirm asta , Omega e chiar o masina placuta cu o tinuta de drum excelenta. "
Are perfecta dreptate eu am avut 2 ani Omega A 2,3 diesel si stiu si ce inseamna si Vectra. Dar cred ca fiecare-si alege si dupa cum vrea sa-i fie masina si sa tina cont si de costurile de intretinere si exploatare.
Ca de ex pe ambele modele merg anvelope 205, dar parca la Vectra sunt prea mult, iar la Omega sunt firesti, totusi pretul anvelopelor e acelasi..
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Spuneai de Omega B. Din ce an incoace a aparut ? Daca iau una de 5 ani vechime, poate sa nu fie Omega B?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact cand a aparut B dar eu am avurt Omega A din 92 pe care era motor de 2,3 turbo diesel. Insist sa te gandesti la costurile de intretinere si exploatare pentru ca Omega deja e la clasa lux. Cred ca o Zafira e mult mai satisfacatoare prin compatibilitatea cu Astra.
Alegerea e a ta si sti bine cam ce-ti doresti si permiti!
Ar mai fi un considerent prin a face comparatie la pretul de nou intre modele si sa te gandesti ca daca ai nevoie de o piesa, o cumperi raportata la pretul de nou. In genere la masinile de lux le scade enorm pretul in foarte putini ani de vechime, comparativ cu cele din gama economica.
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
in cazul in care dau 4.500 eur pe una din 2002-2003 care arata cam asa...e bine?Asta e Omega B ?





daca nu ar trebui sa platiti taxa de inmatriculare...ce masina v-ati lua? Ma refer la cele cu transmisie automata
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si inca ceva...Eu nu as avea voie sa vand masina cel putin 5 ani...as p[lati taxa de inmatriculare in acest caz, asa ca orice masina as lua pretul ar scadea considerabil.Nu?
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ccostras:
Nu te orienta doar la o masina si asta doar pe considerente teoretice.
Eu unul iti recomand sa mergi cu fiecare in parte.
Testeaza un omega, un vectra , o zafira samd.
Care-ti cade cu tronc pe aia o iei.
Conteaza foarte mult cum te simti tu in masina aia, mai ales ca vrei sa o pastrezi pentru mult timp.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred sa gasesti la pretul asta ce ai aratat in poza fara ceva probleme ascunse. Mai foloseste ca sursa de inspiratie si www.mobile.de sau www.autoscout.de unde preturile si modul de cautare pot sa-ti faca o idee si mai buna fata de ce-ti doresti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR