Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

In primul rand sper ca am postat unde trebuie Embarassed . Odata cu aproprierea sezonului rece a venit timpul sa cumpar si eu anvelope de iarna. Si am decis sa caut si sa cumpar ce gasesc mai ieftin(ca doar acuma ii promotie).

Am gasit gume de iarna la un pret de 380 lei(nu dau nume de marca sau de unde le cumpar sa nu se intaleaga ca fac publicitate) . Problema ii urmatoare difera latimea.
In sensul ca pe jantele actuale am anvelope cu urmatoarea dimensiune: 215/55R16 93H
Si ce cumpar eu au urmatoarea dimensiune: 205/55R16 91T
Jantele sunt de aliaj originale(vectra c pre-face 2004).

Din cate am intales eu:
215/205 ii latimea (posibil problema)
55 ii inaltimea (nu vad problema)
R16 ii dimensiunea jantei. (nu vad problema)
91/93 ii sarcina de greutate suportata de anvelopa (masina are 1460 kg deci nici aici nu vad problema)
H/T ii viteza maxima suportata de anvelope (nu cred ca ii cineva care merge iarna cu viteza gen 150 km/h ,asa ca nu vad sa aiba probleme)

Oare merg? In sensul ca fac o economie de 70 lei/anvelopa daca cumpar de 205 si nu 215.

Numai bine,
Cornel
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Iarna e recomandat sa pui anvelope mai inguste si cu balon mai mare. 205/55/16 stiu ca merge fara probleme pe vectra b2 si vectra c.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Iarna e recomandat sa pui anvelope mai inguste si cu balon mai mare. 205/55/16 stiu ca merge fara probleme pe vectra b2 si vectra c.


Eu le pun doar ca cere legea(insa legea asta imi face o paguba sanatoasa. Initial mergeam iarna doar cu roti de iarna pe fata). Iarna nu cred ca o sa merg mai mult de 1500 de km si vreau sa nu am surprize neplacute.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai de standard de vara 215/55/16, cele se iarna ar trebui sa fie 205/60(65)/16.
De potrivit se potrivesc sigur si 205/55/16 dar vezi ce ai trecut si in talon/carte, sa nu te prinda politia/RAR cu alte dimensiune decat cele legale.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Probleme cu politia nu o sa ai. Dimensiunile se trec in CIV mai nou si nu in talon. Daca nu faci ITP-ul cu ele nu ai probleme.
Acel 55, e inaltimea dar nu in mm ci procent din latimea anvelopei.
Celebrul tire size calculator aici .
Daca pui 205/55 fata de 215/55 in loc de 100 km/h aratati de vitezometru o sa ai 98.3 cu noile anvelope.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Cum au spus si colegii mai sus, recomandat iarna e sa ai anvelopa mai ingusta. Daca vrei sa treci de la 215/55 la ceva ma ingust, teoretic ar trbuii sa treci la 205/60 pentru a pastra diametrul total neschimbat.
Practic poti puie si 205/55 daca ai gasit la un pret ok.
DAR sunt 2 aspecte:
1 garda. n-o sa mai ai ce scrie in talon si o sa fie o problema, asta doar in teorie, ca practic n-am vazut niciun politist sa se uite special la roti daca sunt OEM.
2 avand diametrul total mai mic, o sa ai un demaraj mai puternic, un top speed mai mic, iar in bord o sa-ti afiseze o viteza mai mare. nu te panica, nu sunt diferente f mari, oricum exista pe net calculatoare de viteza pentru situatii ca a ta.
Deci, in concluzie, parerea mea e ca poti merge si cu 205/55 chiar daca or sa se vada un pic urat, mai ales daca le-ai gasit la un pret pe care il consideri bun.
Succes!

Adi G.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@Slash : In talon am 215/55R16 93H. Acum daca ma prinde politia vad eu ce zic pe moment.
Eu unu zic sa fie fericiti ca am anvelope de iarna.
@blue_maniak: Mersi mult de tot pentru link-ul de calculare diferenta anvelope. Cu o eroare de 1.7 km/h la o viteza de 100 km/h ii ceva ce pot trece cu vederea. Oricum iarna nu sunt vitezoman. Am patit eu o experienta neplacuta pe gheata si noroc ca am avut ABS.De atunci m-am potolit.
@cyberbob: Ce intalegi prin faptul ca se vad un pic urat?

Va multumesc la toti pentru raspunsuri. Se pare ca raman pe cele de 205/55/R16 insa ma joc un pic cu acel calculator pentru anvelope si in functie de ce gasesc luni si la ce pret fac alegerea finala.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cornel18 a scris:@Slash :
@cyberbob: Ce intalegi prin faptul ca se vad un pic urat?


Salutare!
Adica, se vad urat la modul ca o sa ramana un pic mai mult spatiu intre anvelopa si aripa, si da aspectul de tractoras. Oricum, asta e o parere subiectiva. Smile


Adi G.
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Masina mea ii pe motor diesel asa ca am si distributia pe lant(deci sunetul de tractoras il am deja Laughing )

Cine stie odata cu venirea sezonului rece se transforma in tractoras Laughing
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Stimati colegi,
Scriu aici pentru ca nu vreau sa deschid un topic nou. Sper ca initiatorul discutiei, cornel 18, sa nu fie deranjat de interventia mea. Nu am citit textul actului normativ cu impunerea anvelopelor de iarna de la 01 noiembrie (parca), insa vreau sa stiu daca in locul anvelopelor de iarna pot circula LEGAL cu anvelope all season. Multumesc anticipat pentru raspunsurile avizate!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@lupul1969: http://www.avocatnet.ro/con...ctia-Rutiera.html
  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat

Foarte util anuntul Very Happy
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@lupul1969 da,este legal.
@cornel18 se potrivesc fara probleme.Eu am 195/65/R15 de iarna,de fapt asta este dimensiunea din certificat.A mai spus cineva mai sus ca anvelopele de iarna este indicat sa fie mai inguste.
Legat de problema cu politia,de vara am 215/55/R16(cu rotile astea a iesit masina din fabrica) insa nu le am trecute in acte asa ca am scos de pe pagina producatorului hartiile de omologare.La un control in Voiteg anul trecut nu am avut probleme cu foile alea.
Sa ne spui ce alegere ai facut.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am ramas pana la urma la 205/55/R16 . Intradevar arata ceva mai mic in latime(poate pentru ca inca nu au fost montate pe jante) insa eu sper sa nu am surprize cu ele.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:Deci, in concluzie, parerea mea e ca poti merge si cu 205/55 chiar daca or sa se vada un pic urat, mai ales daca le-ai gasit la un pret pe care il consideri bun.
eu iti garantez ca daca iti dau 2 anvelope cu acelasi profil, una 205/55 si una 215/55 nu vei observa care e mai mare de la o distanta mai mare de 5 metri...

CapellaCt a scris:Eu am 195/65/R15 de iarna,de fapt asta este dimensiunea din certificat.A mai spus cineva mai sus ca anvelopele de iarna este indicat sa fie mai inguste.
Legat de problema cu politia,de vara am 215/55/R16(cu rotile astea a iesit masina din fabrica)


eu am pe masina si de vara si de iarna 205/55/16
in CI am:
195/65/15
205/55/16 , 215/55/16
235/45/17
245/35/18
la ultimele 2 nu sunt sigur insa stiu ca am si dimensiune pe 17 si pe 18

CapellaCt a scris:insa nu le am trecute in acte asa ca am scos de pe pagina producatorului hartiile de omologare.La un control in Voiteg anul trecut nu am avut probleme cu foile alea.

ai avut noroc...
mie in iarna asta nu mi-a dat ITP-ul si singurul defect gasit a fost ca nu aveam anvelopele 205/55/16 in CI
mi le-am trecut in CI (la RAR) si am trecut si ITP-ul...


in alta ordine de idei
diferenta de dinamica intre anvelopele 205/55/16 si 215/55/16...
nu cred ca se poate pune aceasta problema
poate intre 195/65/15 si 245/35/18 o punem insa intre cele 2 pe 16 diferenta zic eu ca nu e prea mare...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR