Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • jane

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu daca exista o ordine (numerotare) a injectoarelor Oare?
Pentru a fi mai explicit dupa ce am demontat cele 3 injectoare le-am numerotat cu surubelnita si le-am dus la curatat cu ultrasunete. Pe motor cand le-am montat nu am tinut cont de acea numerotare si am inversat 2 cu 3 astfel am avut numai neplaceri (nu se accelera, bujia de la pistonul 3 nu lucra, etc). A facut testul pseudo-agrafa si aveam urmatoarele coduri de eroare 0300, 0303 si un vesnic 0141. Am inversat cele 2 injectoare conform numerotarii initiale si motorul si-a revenit insa codurile au ramas chiar daca am decuplat bateria si am lasat-o 15 min sa functioneze la relantiu.

Insa ma chinuie in continuare acceleratia care atunci cand este apasata brusc are o intarziere si un tremur.
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai curatat egr? sau clapeta de acceleratie ? sau sa nu fi pus ceva rau pe acolo sau egr sa nu functioneze deloc..incearcale pe toate pe rand sper sa o rezolvi salut.
  • jane

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, am curatat EGR (era curat si functiona), am fost azi la cineva cu un tester si aveam stocat codurile 0300 si 0303. Injectoarele sunt curatate, bujiile le-am inlocuit, am pus o alta bobina de inductie si nimic, fenomenul este acelasi.
Recomandati-mi un meserias (service) ca deja am 2 saptamani de cand ma chinui si in zadar.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR