Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vaallyy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
stiuca a scris:
vaallyy a scris:cine a schimbat acel cadru de la motor a primit cumva si un scut de metal in locul la cel de plastic?


NU, cum sa primesti si scut?ptr. ce sa primesti scut?Dupa ce ca iti schimba o piesa care costa peste 600 e+montaj tu mai vrei si scut dar nu orice scut,tu vrei metalic sa intri cu masina prin bolovani Smile) ce oameni domle.


Idea daca dai 100 de ron sa stii ca poti primii si scutul metalic Smile
asa ca de aceia am intrebat
`succesuri`
Skip ads

  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Adica tu ai dat spaga si acum ai si scut metalic?Care este treaba cu "succesuri"?Vroiai sa vezi daca ceilalti sunt tot asa de destepti ca tine in a obtine un scut metalic?Eu cred ca tu ai insistat pe langa baieti de la servis sa iti puna un scut,atunci baieti au zis hai sa il facem pe asta de lovele si au taiat o tabla pe care au fixato in prinderile existente in acel cadru,ideea nu este rea,dar un scut inseamna mai mult decat o tabla pe dedesubt.
Bafta si felicitari ptr. noul scut Smile(l-ai vopsit frumos,nu?)sper din tot sufletul sa nu cada pe la o anumita viteza Sad
  • billyd

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am revenit....hmmmm nici nu stiu cum sa incep.m-am prezentat la receptie service cu actele si m-au invitat sa astept intr-un hol , deoarece nu ai voie in service.poti sa te uiti doar pe geam.au adus masina, au urcat-o pe elevator si au inceput sa se cheme unii pe altii.m-am strecurat si eu in service si i-am spus mecanicului ca este opelul meu atat i-a trevbuit . a inceput sa imi insire o gramada de defectiuni de la radiatoare ,saxofon ,toba ,calculator ,injectoare ,bujii ,turbina, intercoolerul, amortizoare,bucse,bara, ma facuse varza.l-am lasat ,i-am explicat ca masina nu consuma ulei,nu pierde antigel,nu am consum marit in oras doar miros de motorina nearsa la esapament . cand am intrebat de cadru mi-a spus e perfect . m-am uitat si eu la el si arata cam ca cele de mai sus din foto. i-am aratat rugina si mi-a spus superficiala ,e doar vopseaua luata. am ramas masca. il intreb unde vede vopsea, ca eu vad doar un cadru ruginit.nu era rugina sa bagi degetul dar nici vopsea.imi spune sec .este din cauza ca, nu aveti scut. apoi m-a poftit afara ca, nu are voie sa vorbeasca cu clientii....m-am dus si am asteptat la receptie. am fost chemat si mi-a spus ca s-a facut verificarea si sa semnez cele 3 exemplare.le-am semnat si am vazut ca nu aveam trecuta pe foaia mea constatarea . doar fisa de intrare... am luat foc . l-am rugat sa imi dea o copie si mi-a spus ca, nu are decat un exemplar care trebuie sa ramana la service. le-am spus ca nici macar nu au curatat cadrul, ce sa mai zic de solutii antirugina,grunduri,vopsea...cand sa ies pe usa ma striga tipul de la receptie si imi spune de un program pt service reparatii si constatari care este ieftin.oferta speciala. i-am raspuns ca, nu ma mai intereseaza . daca asa fac si in service ,cum au facut si constatarea, mai bine lipsa. poate suntem noi mofturosi si ne simtim bine daca ne schimba ceva gratis ,poate cadrul o fi bun.oricum sunt dezamagit. macar daca mi-ar fi dat raspunsul mecanicului in scris ma simteam mai bine ,asa lasa loc numai de suspiciuni. ma gandesc sa apelez la alt service.oricum programul este numai pana in noiembrie.l-am auzit pe seful lor spunandu-le ca mai au un pic si se termina cu programul. scuze pentru exprimare dar sunt prea nervos.
  • vaallyy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
stiuca a scris:Adica tu ai dat spaga si acum ai si scut metalic?Care este treaba cu "succesuri"?Vroiai sa vezi daca ceilalti sunt tot asa de destepti ca tine in a obtine un scut metalic?Eu cred ca tu ai insistat pe langa baieti de la servis sa iti puna un scut,atunci baieti au zis hai sa il facem pe asta de lovele si au taiat o tabla pe care au fixato in prinderile existente in acel cadru,ideea nu este rea,dar un scut inseamna mai mult decat o tabla pe dedesubt.
Bafta si felicitari ptr. noul scut Smile(l-ai vopsit frumos,nu?)sper din tot sufletul sa nu cada pe la o anumita viteza Sad



eu nu am dat nici o spaga
un mecanic a zis ca daca dau suma respectiva imi pune scutul metalic,dar eu aveam compresorul de A.C. stricat si imi trebuiau bani pentru reparatie
am ales sa deslipesc aceea pasla de pe scutul de plastic si l-am pus la loc,asa ca nu mai purta de grija altuia iar cel metalic costa 400 ron
apropo acel cadru nu costa 600 de euro,la magazin costa1600 ron si il aduce direct din germania Razz
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cadrul costa 560 RON, original. 1600 RON o fi la reprezentantele Opel, cu adaos de 300%.
  • vaallyy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2011

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Cadrul costa 560 RON, original. 1600 RON o fi la reprezentantele Opel, cu adaos de 300%.


tot ce e posibil
eu unde am intrebat la piese auto mi-au spus 1600 ron
fiecare cu adausul lor
  • ady762

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eee, eu m-am programat la baietii de la di bas la sfatul unui amic, fost coleg de facultate, ceva mahar pe la g.m. care mi-a zis sa zic ca vin din partea lui... acu, se apica legea lui ohm: ohm trai si ohm vedea Smile
  • susanu25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 hjhjvgjhvgh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
la Craiova a fost cineva? Cum sunt cei de acolo? Rolling Eyes
Skip ads

  • susanu25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 hjhjvgjhvgh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
susanu25 a scris:la Craiova a fost cineva? Cum sunt cei de acolo? Rolling Eyes



Am facut rost de numarul de la Craiova de la reprezentanta si am sunat si mi-ai zis cand ma hotarasc sa ma duc sa ii sun cu o zi inainte. ramane sa ii sun si sa ma duc pe miercuri sau joi. o sa va spun ce am facut Smile Very Happy
  • denis2009

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu m-am programat luni la Opel Pitesti vazand anuntul de pe forum. Am trimis mail si imediat au raspuns(destul de prompt fata de ce vad prin tara). Mi-au cerut seria caroserie care s-a regasit in masinile rechemate. Au zis ca il schimba daca e ruginit(pe banii lor bineinteles). Acu sa vedem ce constata. Eu stiu ca e ruginit sub scut. O sa va spun ce am rezolvat. Adresa de e-mail pe Arges este: receptie. service@awp-cars.ro. Incercati nu costa nimic.
  • denis2009

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara. Azi am fost la Opel Pitesti pt rechemare cadru motor si am promis ca va tin la curent cu ce am rezolvat. Au ridicat masina pe elevator si au constatat ca avea rugina la urechile de la brate(cadrul nu era patruns de rugina). Au frecat cu peria de sarma, s-a dat cu un spray antirugina dupa care cu un spray cu vopsea. Scutul are o pasla pt izolatie fonica, cred, din cauza ei formandu-se rugina, ea fiind indepartata( pasla tine umezeala). Operatia a durat 40 min si nu a costat nimic. Incercati cat mai tine rechemarea asta. Bafta!
  • susanu25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 hjhjvgjhvgh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am fost si eu in sfarsit la verificare la Craiova. mi-ai ridicat-o au desfacut scutul au vrecat cadrul cu o perie de sarma si mi-au dat cu 2 spreiuri, sa va spun cu ce anume nu's. era unul ca bronzul cu care a dat prima data si dupa cu unul negru. mi-au verificat uleiul, antigelul, lichidul de frana, pe la roti daca sunt probleme si scurgeri de ulei daca are masina.... M-au tinut c-am mult ca ereau foarte ocupati si bine nici nu se grabeau bineinteles daca este moca nimeni nu se grabeste.....
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salutare stimati colegi.dupa 2 mailu-ri date la cei de la opel am tot asteptat un raspuns de la ei insa fara succes asa ca acum ca am revenit acasa pentru o scurta perioada m-am decis sa merg direct la ei.am fost saptamana trecuta la reprezentanta opel din brasov,mai exact radacini motors de pe calea bucuresti cu talonul ca sa ma verifice in baza de date.imediat am aflat ca sunt si eu pe lista neagra sa zic asa si tipul de la service amabil m-a si urcat pe elevator sa vada despre ce e vorba si in ce stare se afla acel jug motor.tot in aceeasi zi am si aflat oarecum raspunsul,initial zicandu-mi ca au facut poze si au trimis datele si pozele la cei de la gm pentru verificari mai amanuntite.jugul meu se prezenta oricum intr-o stare avansata de rugina mai ales ca masina a si stat o vreme pe dreapta.la cateva zile am si primit telefonul cu confirmarea finala:se schimba!binenteles si tipic romanesc si eu am fost putin atent mai ales ca nu se schimba periodic acel jug si azi in final il am pe masina.mi-au schimbat jugul cu tot ce tine de suruburi si altele si am si directia refacuta,oricum nici inainte nu aveam probleme deosebite cu ea.multumesc initiatorului acestui topic.
succes si celor ce mai au de rezolvat aceasta problema.
ps: pentru cei din brasov interesati de mai multe detalii imi puteti lasa un pm.
  • marcelbundea

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
salut, am fost si eu la constatare si mi s-a spus ca trebuie schimbat,
acum astept sa vina piesa
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut! am citit si eucateva postari...mar interesa daca este cineva din tulcea care a beneficiat de programul acesta si daca se poate rezolva in tulcea!mss
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Citind cele patite de colegul nostru xcuseme cu minunata cooperativa mestesugareasca Gold&Platin SRL din Iasi, am hotarat sa ma apuc singurel de treaba. Astazi am curatat cu peria de sarma si cu spaclul rugina de pe cadrul motor in zonele aratate deja, si in momentul in care va scriu astept ca Feruginol (acid fosforic) sa actioneze, dupa care urmeaza grund si vopsea. Am indepartat bucati mari de rugina, parca era varul de pe perete pe care-l indepartezi cu spaclul. Masina mea este in circulatie din noiembrie 2003, deci aproape 8 ani, asa ca aviz celor cu masini mai vechi: nu pierdeti timpul si remediati problema.
Intre timp m-am ocupat si de scutul motor: am indepartat cu un cutter pasla de-a lungul zonei in care aceasta atinge cadrul motor. Intradevar pasla, fiind plina de praf si nisip, actioneaza ca un abraziv asupra vopselii cadrului motor, care oricum este in strat farte subtire. De aici si pana la ce se vede in fotografiile postate mai sus de colegi, umezeala si timpul isi pun amprenta asupra otelului sensibil groaznic la rugina.
Reprezentantii Opel si-au dat seama ca s-a conceput gresit acea pasla pe scutul motor si au facut bine ca au rechemat masinile in service, insa daca cei care si-au schimbat cadrul motor nu indeparteaza partial pasla, soarta noului jug va fi aceeasi peste cativa ani.
Si ca sa inchei: totusi Gold&Platin Iasi nu a schimbat nimanui cadrul motor? Daca da, sa aflam si noi.
Va salut !
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am auzit despre o rechemare la astra H...e vorba de rugina in partea superioara a pragului, in spate, sub chederul de protectie lipit pe prag (nu cel de pe usa).
Eu am defectul dar am remediat in regie proprie cu smirghel si grund. O sa ma interesez daca se mai poate face ceva.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@livcro - Poti pune te rog o poza cu locatia unde apare rugina la Astra H.
Multumesc!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am facut ceva..dar e noapte si telefonul de conditie modesta...daca luam camera foto, trebuia sa mai stau sa redimensionez pozele, ca nu incapeau.

Am dat cu spritzchit si apoi am incercat sa retusez si vopseaua cu marker din market...am renuntat ca era diferenta mare de nuanta...

E usa din spate stanga...si la alt coleg din Sibiu cu astra H sedan a aparut in aceeasi zona.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@livcro - Multumesc pentru poze. Edificatoare!
In concluzie: Campania noua mentionata de colegul livcro nu cred ca este valabila si pentru Astra H Hatchback dat fiind ca nu are acel cheder pe prag!


Ultima modificare facuta de pocris la Mie 19 Oct, 2011 12:58 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR