Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • maryus_mav

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare la toata lumea sunt nou pe aici de curand mi.am achizitionat un vectra b 98 foarte multumit de masina
-vreau niste pareri sfaturi etc etc
-cand plec cu demaraj in fortza roata dreapta fatza se aude un trancanit si in acelasi timp isi schimba si sunetu motorului
-am fost la mecanic sau uitat nu era nimik rupt totu e ok mia zis ca am un tampon rupt is acele tampoane de pe jug a zis ca ala e rupt si de asta face asa
-vreau si o parere de la voi
va multumesc
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca acel tampon este rupt , sigur de acolo e problema aceiasi problema am avuto si eu ia schimbal si ai sa vezi ca nu se mai aude nimik,astept respunsul tau si bafta.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cand pleci in maaare demaraj , roata dreapta tzopaie pe asfalt pana prinde aderenta , incearca sa pui in dreapta ta un prieten mai dolofan si nu o sa mai topaie roata , pe partea dreapta e mai usoara masina cand esti doar tu fara pasager si de aici troncaneala aia si modificarile de turatie . Si eu patesc exact asa . Cu respect !
  • maryus_mav

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sandu_race am mers si cu masina plina chiar cu cineva greu tare in fata:D si tot asa face deci acel tampon de pe jug e problema cred
Skip ads

  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
xenon88, cat te-a costat pe tine acel tampon pe care lai schimbat?
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ma costat in jur de 70 lei, si manopera 15 lei.
  • catzalin13

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu si nu stiu de unde este!plus ca mi se misca fata spate schimbatorul de viteze cand accelarez si cand dau drumul accelaratiei!
mentionez ca am o vectra b din '97 motor x20dtl si am schimbat suportul de langa filtru de aer si suportul de langa roata din stanga!
mecanicii tot asa imi zic!adica masina nu are nimic!
daca stie cineva care este problema va rugam ajutati-ne!
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o serie de zgomote care m-am gandit k e b sa le postez aici, poate aflu cauzele.
Cand trag frana de mana in mers se aude un pocnet mare la aman2 rotile.Cand franez normal cu frana de picior nu se aude acel pocnit.
Alt zgomot ciudat, cand trec peste denivelarile pentru reducerea vitezei in fata stanga se aude un fel de frecat, parca se freacaroata de aripa.In alte circumstante nu se aude, nici cand apas eu pe ea, nici cand intru in gropi.
Un alt sunet ciudat il am tot in fata cand franez brusc se aude ceva parca paraie ceva, mi-e si frica sa pun frana brusca , ca poate i-mi cad rotile.

Tin sa precizez ca partea din fata am verificato, bucse bune pivoti la fel, nare joc nimic.In spate am problema cu bucsele care trebuiesc schimbate ,i-mi troncane(nu din cauza asta i-mi pocneste la frana de mana)
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris: Si eu patesc exact asa .

la tine s-ar parea sa fie amortizorul sau amortizoarele de pe fata cam pe duca daca-ti sare roata de pe asfalt.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai schimbat planetara?E posibil sa fie uzata planetara si de-aia sa ai probleme.Eu am una sh luata de la dezmembrari si are uzura si tot asa imi troncane cand plec de pe loc...bft!
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
andrei_sebi18 a scris:Am si eu o serie de zgomote care m-am gandit k e b sa le postez aici, poate aflu cauzele.
Cand trag frana de mana in mers se aude un pocnet mare la aman2 rotile.Cand franez normal cu frana de picior nu se aude acel pocnit.
Alt zgomot ciudat, cand trec peste denivelarile pentru reducerea vitezei in fata stanga se aude un fel de frecat, parca se freacaroata de aripa.In alte circumstante nu se aude, nici cand apas eu pe ea, nici cand intru in gropi.
Un alt sunet ciudat il am tot in fata cand franez brusc se aude ceva parca paraie ceva, mi-e si frica sa pun frana brusca , ca poate i-mi cad rotile.

Tin sa precizez ca partea din fata am verificato, bucse bune pivoti la fel, nare joc nimic.In spate am problema cu bucsele care trebuiesc schimbate ,i-mi troncane(nu din cauza asta i-mi pocneste la frana de mana)


aceliasi sintome are si vectra measi anume
1 cand trag frana de mana se aude o pocnitura....e acea pocnitura se aude atunci cand sabotii franeaza brusc....deci nui nici un defect e ceva normal.
2 cand treci peste denivelari se aute acele bucse de guma de la bara stabilizatoare, cand e ger tare afara ele scartie , o sa vezi cand da caldura nu se mai aude.
3 si cand franezi brusc se aude ABS-ul asa ca nu ati fa nici un fel de griji masina tie in regula.
  • speedy'91

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in prima faza schimba acel tampon,daca tot face zgomot verifica planetara!
Skip ads

  • leulucian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Si mie imi trosneste ceva la roata din dreapta la demaraj. Tampoanele la motor le-am schimbat acum 1 an pt ca erau uzate si in trepida toata masina pana se incalzea masina cat de cat. Asta am rezolvat. Dar trosnitul nu, la tine e din planetara sau din volanta.
  • catzalin13

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am rupt surubul de la suportul de motor de pe dreapta!nu mai trosneste deloc!
am o alta problema:imi sta cecul aprins in bord iar cand calc frana se stinge!
daca stau pe loc si este aprins calc frana si se stinge pt o perioada scurta de timp!
  • leulucian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bine ca ai rezolvat cu trosnitul. Check-ul aprins...nu-mi dau seama
  • maryus_mav

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema in sfarsit am schimbat acel tampon si totu e ok acu nu se mai aude nimik multumesc pt raspunsuri si pareri
  • WeGa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema la opel vectra b din 98. Cand pun frana de picior se aude un pocnit la rotile din spate si cand trag frana de mana in mers se aude iar pocnitura mai mare. Stie cineva care e problema?
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
WeGa a scris:Salut. Am si eu o problema la opel vectra b din 98. Cand pun frana de picior se aude un pocnit la rotile din spate si cand trag frana de mana in mers se aude iar pocnitura mai mare. Stie cineva care e problema?


Bucsi, telescoape(toata articulatia spate) ai verificat-o? De acolo e sigur problema.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
catzalin13 a scris:am rupt surubul de la suportul de motor de pe dreapta!nu mai trosneste deloc!
am o alta problema:imi sta cecul aprins in bord iar cand calc frana se stinge!
daca stau pe loc si este aprins calc frana si se stinge pt o perioada scurta de timp!


Jos, sub pedala de frana, este un SWITCH, care comuta atunci cand apesi frana sa se aprinda stopurile, la acel comutator trebuie umblat(curatat sau schimbat) apoi sa stergi eroarea cu opcom. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR