Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Plimbandu-ma prin tara am intrat intr-un parc de dezmembrari si am gasit o turbina de Isuzu 1.7TD la un pret foarte bun, asa ca dupa ce am verificat daca are joc axul turbinei si daca merge usor m-am decis si am cumparat-o. Am ajuns acasa, am facut ceva poze si se pare ca nu e turbina de pe Vectra B ci una model Astra F 1994. Turbina e in stare buna, ma gandesc deocamdata sa o tin de rezerva deoarece o sa fac un tuning motor si stiu ca dupa astfel de operatii de marire a puterii cel mai mult are de suferit turbina in timp. Daca nu se potriveste va trebui sa o vand, evident.
Intrebarea mea ar fi daca sunt colegi care au montat turbo de TC4EE1 pe X17DT sau daca stie cineva daca se poate face aceasta schimbare. Ma ingrijoreaza doar daca fiecare conducta metalica vine perfect la orificiile de montaj (ulei 2x, apa 2x), pe exterior nu ma intereseaza daca capsula vacuumatica este mai sus sau mai jos montata pe turbina. Cred ca turbinele (ele fiind amandoua IHI RHB4) au aceiasi parametrii functionali si anume 0.72bar la 4.400rpm.

Pe turbina care am cumparat-o se pot citi urmatoarele :
IHI Turbo
Spec VI72 9411
RHB4 18 264D
Parts 8970372300

Mai jos, cateva poze :

  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Deci asta e turbina de care vorbeai
Incearca si vezi daca se potriveste, cu ocazia asta poti sa iti verifici starea la actuala turbina si partea buna; aflam si noi daca se potriveste bafta!
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Acum dupa ce mi-am demontat turbina si am vazut cum arata de aproape e exact la fel cu cea care ai cumparato tu
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, asa mi s-a parut si mie ca ar fi aproape identica cu cea din poze.

Uita-te mai atent la poza a doua unde se vede si galeria, vezi ce depuneri apar pe galerie in timp ? Despre slefuirea galeriei vorbeam cand ti-am spus ca puteai sa o slefuiesti daca tot ai demontat-o pe a ta. Aveai ocazia sa o slefuiesti bine pe fiecare iesire in parte si apoi turbina primea direct tot volumul de gaze de evacuare fara oprelisti astfel ca se comporta ulterior ca o turbina noua.
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu aveam cum sa ii fac pentru ca eram pe un camp si se facea intuneric cand am demontato si nu puteam sa i-mi las masina acolo, mergea si fara galeria de evacuare da nu vreau sa stiu cum urla
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR