Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • secele

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL,59KW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La un magazin m-au indrumat spre amotizoare Kayaba(pe fata) spunandu-mi ca echipeaza masini din fabrica(pe vechile golfuri)si sunt comparabile cu Sachs.Sincer eu am auzit de ele doar de cateva zile!Stie cineva mai multe?Va rog ajutati-ma cu sfaturi!
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
as vrea sa te ajut..dar ce sa mint..nici eu nu am auzit de ele pana acum..din cate vad din prezentarile pe net par 1st class...cica le gasesti sub denumirea/abrevierea KYB.
http://www.kayaba.co.uk/

s-ar putea sa fie foarte bune, ba poate mai bune si decat sachs...dar apropo...unde le-ai gasit? ca nu prea am vazut pe la magazinele de piese??
  • secele

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL,59KW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu trebuie sa-mi cumpar 2 amort.pe fata pt. o vectra a,1.7TD si vreau sa ma tina,sa fie de calitate si sa aiba un pret bun..Kayaba sunt japoneze cica!Am intrat pe site-ul lor,dar...Sunt din Brasov si le-am gasit la un magazin,UNIX(deschis mai nou,in jur de 150Ron)Boge sunt bune?
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
teoretic cam orice marca de prestigiu international are si un grad inalt de fiabilitate al produselor, ca sa ma exprim in stilul marilor corporatii Smile

boge,sachs, monroe,bilstein, macpherson, gabriel etc ar trebui sa fie aproape la fel de bune. diferenta e semnificativa cand compari diverse clase de amortizoare (una e sa compari un model low cost al lui monroe cu unul de top etc).

mai important e cat de originale sunt amortizoarele alea ca asa gasisem si eu la un magazinas de cartier de nici 10mp, niste bujii pseudo-NGK, pe care nu scria ngk nici macar pe bujie, ci doar pe cutie, facuta dintr-un carton infect, fara nici o informatie in plus legata de tara de provenienta (scria NGK si modelul si atat.)

UNIX , din cate stiu (pe langa sistemul de operare Wink ) e o firma destul de mare, daca or fi cei pe care ii stiu eu.

ia-ti si tu cel mai bun model pe care ti-l permite buzunarul (si pe care il merita masina Wink ) - afla ce modele au, si ca sa afli mai multe info, intra dupa aia pe net si vezi care sunt caracteristiciel fiecaruia.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Ce parere aveti de amortizoarele Kayaba ?
Am inteles ca sunt chinezesti si sunt pe gaz.
Vreau sa pun pe fata la Vectra B.
Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
KYB(tot aia) echipeaza masini precum STI si EVO. Sunt amortizoare destul de fiabile pe drumurile patriei.
Nu sunt chinezesti, sau cel putin compania, ar trebui sa fie japoneze. Productia parca Malaesia.
Sunt si pe gaz, si pe ulei.

Eu am pe masina asa ceva, pe ulei parca, am sarit de 50,000 km de cand le am. Se comporta exemplar, nu sunt curse, inca au duritate. Eu am luat pt masina cu specificatie sport, si parca sunt cam dure, dar se pare ca toate sunt asa.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu din cate stiu sunt foarte bune. Acum vreo 4 ani nici nu auzisem de Kayaba si am facut ochii mari cand mi-a spus un om de la tejghea de ele. Dupa aceea m-am mai informat si se pare ca sunt foarte bune.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu am pe masina.de 2 ani.pe ulei.au rezistat pana acum.
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sunt made in japan
da sunt ok
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am gasit in Iasi ptr corsa mea pe fata 150 ron Kayaba (kyb). Mi se par cam ieftine avand in vedere ca Sachs is in jur de 230 ptr masina mea...
Cineva care stie? o parere ...
  • mzahan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si eu vreau sa schimb amortizoarele pe spate.
Am primit oferta pe mail de la promotortm, pt. un Opel Astra G Y17DT, KYB 180 lei si sachs 168 lei. Si cica daca vreau imi dau si discount 10%.
Nu cred ca e important care e mai ieftinin stabilirea calitatii...doar preturile variaza de la un furnizor la altul.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mzahan a scris:si eu vreau sa schimb amortizoarele pe spate.
Am primit oferta pe mail de la promotortm, pt. un Opel Astra G Y17DT, KYB 180 lei si sachs 168 lei. Si cica daca vreau imi dau si discount 10%.
Nu cred ca e important care e mai ieftinin stabilirea calitatii...doar preturile variaza de la un furnizor la altul.


ciudata la tine KYB-urile is mai scumpe ca Sachs...ideea e acuma care-s intr-adevar originale, ca si aici pirateria e in floare...
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am pe fata la zafira aceasta marca de care sunt mai mult decat multumit [ au peste 80k]
doresc sa pun si pe spate .
a mai pus vreun coleg zafirist? de unde le-a luat? pret informativ ?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
145 lei x 2 =290 lei set
maine se monteaza .
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ce amortizoare sa cumpar si eu pentru vectra mea?
care este diferenta intre cele pe ulei si cele pe gaz?
Va multumesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cumpara si tu KYB ca eu nu mai recomand la nimeni SACHS ca sunt foarte slabe cel putin eu am un gust amar si 2 le-am trimis in garantie inapoi si erau cu holograma si toate cele...
cat despre diferenta intre gaz si ulei este gazul Smile adica si ca sa ma explic:
- amortizoarele pe ulei au in interior doar ulei si aer sub presiune si sunt ceva mai moi iar odata cu incalzirea lor (orice amortizor cand lucreaza se incalzeste uleiul in ele si ajunge si pana la 80°) isi pierd capacitatea de amortizarea datorita efectului de "spumare" rezultat in urma trecerii prin pachetul de saibe ce formeaza supapa cilindrului amortizorului.
-amortizoarele pe gaz sunt de fapt gaz si ulei (nu exista doar pe gaz decat cele de la portbagaj sau haion) si aerul din cele explicate mai sus este inlocuit cu un gaz care are rolul de a prevenii si inlatura efectul de spumare de care vorbeam mai sus. Astfel aceste amortizoare sunt ceva mai dure putin si isi pastreaza mai bine capacitatile de amortizare in timp la solicitari intense. Eu astea le si recomand la toata lumea care ma intreaba. Ce nu recomand este Bilstein pe puntea spate la Astra F la restul nu stiu. Sunt foarte proaste...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat si eu pt astra g cu sasiu sport de fabrica amortizoare KYB ! Acum sunt tare curios cat or sa mearga , cat or sa reziste pe masina! Amortiozarele sunt speciale pt sasiu sport de fabrica !Pretul 315 lei/buc.Pe spate am tot la fel KYB montate de 5000 km , deci nu pot spune o parere despre ele!

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sunt Made in Japan toate?
Au coduri diferite pentru astra g/ classic 2?
Gabi poti scrie codu de pe amortizorul tau?
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe Astra g break "Kayaba Excel G". Sunt fabricate in Spania. Sunt pe gaz si sunt un pic cam tari pentru gustul meu mai ales ca e o masina de familie, dar tin bine masina pe sosea. Le-am pus de vreo 3000 km, deci nu pot spune inca nimic despre rezistenta lor in timp. Sper oricum sa tina mai mult decat anterioarele Sachs care m-au tinut mai putin de 10 000 km!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca mai ajung vreodata sa schimb amortizoarele la masina mea nu mai pun nici eu SACHS si pun KYB
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR