Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, de curand a inceput sa mi se auda un tacanit (de rulment cred) la distributie. Distributia am schimbat-o acum 2 luni si am mers aproximativ 1500KM, am schimbat tot kitul in afara de pompa de apa. Acum 2 zile am dat cureaua de accesorii jos, capacul de la distributie sa ma conving ca de acolo vine acel tacanit si exact de acolo era. Tacanitul se aude doar la decelerare si mai mult cand e motorul rece( de exemplu o turez pana in 3000RPM ii dau drumul la pedala si atunci intervine acel tacanit). Am fost la 2 mecanici , fiecare cu parerea lui, unul mi-a zis ca ar fi rola intinzatoare( ma mira faptul, ca doar ce am schimbat-o acum 2 luni), altul ca ar fi rulmentul de la pompa de apa ( insa nu imi pierde apa). Am mai observat, tot cu capacul dat jos de la distributie si fara cureaua de accesorii, ca la oprirea motorului se aude un suierat profund (doar la oprire) tot la distributie.

Astept pareri, deoarece nu stiu ce sa mai cred.. si nu as vrea sa schimb iar distributia toata, acum si cu pompa de apa... Multumesc.
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nici o parere nimic?
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
poate nu e montata bine ori e stransa prea tare ori e prea larga.. de obicei la motoarele cu 16V distributia e mai greu de pus la punct..verifica lucru' asta
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daca ai duso la vreun mecanic prima oara verifica daca chiar a schimbat distributia Smile poti sa dai cureaua de alternator jos si vezi daca se mai aude suieratu daca tot se aude atunci e din distributie. si nu mai schimba distr fara pompa de apa
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cimpianadryan a scris:daca ai duso la vreun mecanic prima oara verifica daca chiar a schimbat distributia Smile poti sa dai cureaua de alternator jos si vezi daca se mai aude suieratu daca tot se aude atunci e din distributie. si nu mai schimba distr fara pompa de apa


Distributia este noua, deoarece am asistat la schimbarea ei. Cureaua de accesorii am dat-o jos si de la distributie se aude acel tacanic.. Alte pareri? Sau un mecanic bun de opeluri in Craiova?
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
mai astept si alte pareri
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ascutla mai cu atentie sa nu se auda in zona alternatorului
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca tu crezi ca nu se aude de la pompa de apa sau rola intinzatoare atunci nu poate fi altceva.Dute la mecanicu care a inlocuit distributia si da cureaua jos si invarte cu mana de fiecare rola inclusiv de pompa de apa.Rolele se scutura si daca se aud bilele atunci sunt gata.Pompa nu trebuie sa aiba scurgei pe la orificiul ala mic din partea inferioara iar la rotirea ei cu mana nu trebuie sa se auda nimic.Ai grija deoarece cureau cedeaza in 80% din cauza din cauza blocari rolelor sau a pompei de apa
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
andrei_alik a scris:daca tu crezi ca nu se aude de la pompa de apa sau rola intinzatoare atunci nu poate fi altceva.Dute la mecanicu care a inlocuit distributia si da cureaua jos si invarte cu mana de fiecare rola inclusiv de pompa de apa.Rolele se scutura si daca se aud bilele atunci sunt gata.Pompa nu trebuie sa aiba scurgei pe la orificiul ala mic din partea inferioara iar la rotirea ei cu mana nu trebuie sa se auda nimic.Ai grija deoarece cureau cedeaza in 80% din cauza din cauza blocari rolelor sau a pompei de apa

Am fost acum 2 3 zile la el, si a ascultat-o si mi-a zis ca n`are nimic, sa merg asa cu ea. Ma gandesc ca daca era pompa de apa imi zicea ca aia face, dar eu cred ca intinzatorul care mi l-a schimbat nu a fost bun, ca nu a vrut sa imi zica ce are concret si a zis ca sa merg si asa cu ea...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Esti inca unul care merge cu masina la tamplari deci... Pai eu am probleme la urechi si tot imi dau seama daca un motor merge ok sau nu. Mecanicu' tau e surd complet? Confused
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Esti inca unul care merge cu masina la tamplari deci... Pai eu am probleme la urechi si tot imi dau seama daca un motor merge ok sau nu. Mecanicu' tau e surd complet? Confused


Nu e surd, cred ca a facut pe surdul, deoarece el mi-a schimbat cureaua si rolele la distributie. Mi-a zis ca de la distributie se aude, insa nu a vrut sa imi zica ce anume rolele sau pompa de apa, insa cred ca intinzatorul care mi l-a montat el produce acel carait (tacanit) , de aceea cand l-am intrebat ce anume e defect ,intinzatorul sau pompa , nu a vrut sa imi raspunda, doar "mergi cu ea asa ca nu are nimic".
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
intinzatorul nu are cum sa produca zgomotu ala Smile, e doar o rola care intinde curea, posibil de la pompa de apa , eu am z16xep si merg de 2 ani cu sunet diesel, am inceput sa confund raspunsul la intrebarea este dieseL?:
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu suspectez ca nu a facut intinderea curelei cum trebuie si intinzatorul e detensionat. Intinzatorul are 2 crestaturi ce ii corespund 2 zone de intindere : una pentru curea folosita si una pentru curea noua. Dupa ce a pus cureaua trebuia sa invarta motorul de 2-3 ori ca sa se aseze cureaua bine si apoi intinsa pana la indicatia NEW(19 din fig) - e foarte important si in ce sens intinde ca el intinde in amandoua , deaia trebuie sa fie mecanic nu carpaci. La tine mai mult ca sigur limba ce indica nivelul de intindere se loveste de corpul intinzatorului si face acel zgomot metalic. Un coleg de pe forum a patit si el la fel cu zgomotul metalic numai ca a avut ghinionul sa i se rupa surubul ce strange intinzatorul din cauza loviturilor ce se produc acolo si supapele s-au facut praf. Eu nu as mai merge asa ..........mergi la cineva care stie ca sa-ti intinda corect cureaua.bafta
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceasi problema la schimbarea distributiei la Z18XE. La fel se auzea un tacanit la rece care a inceput exact dupa operatia de schimbare a distributiei, facuta ca la carte (schimbat tot). Problema s-a rezolvat cu inca un drum la service unde s-a reglat din nou intinderea curelei. De atunci am parcurs 25000 km fara nici o problema!
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nitrouxm a scris:eu suspectez ca nu a facut intinderea curelei cum trebuie si intinzatorul e detensionat. Intinzatorul are 2 crestaturi ce ii corespund 2 zone de intindere : una pentru curea folosita si una pentru curea noua. Dupa ce a pus cureaua trebuia sa invarta motorul de 2-3 ori ca sa se aseze cureaua bine si apoi intinsa pana la indicatia NEW(19 din fig) - e foarte important si in ce sens intinde ca el intinde in amandoua , deaia trebuie sa fie mecanic nu carpaci. La tine mai mult ca sigur limba ce indica nivelul de intindere se loveste de corpul intinzatorului si face acel zgomot metalic. Un coleg de pe forum a patit si el la fel cu zgomotul metalic numai ca a avut ghinionul sa i se rupa surubul ce strange intinzatorul din cauza loviturilor ce se produc acolo si supapele s-au facut praf. Eu nu as mai merge asa ..........mergi la cineva care stie ca sa-ti intinda corect cureaua.bafta


Am fost astazi la alt mecanic, dar pana sa ajung la service acolo, s-a intrerupt acel tacanit, din cauza incalzirii motorului.
  • gvdinu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Am ajuns la un service pentru a schimba kitul de distributie pentru vectra b 1.6 benzina 16v 170000km iar la demontare s-a vazut cum cureaua sta putin in exterior avand marginea zgariata si alocuri bucati mici rupte. Mecanicul mi-a spus ca nu a mai intalnit asa ceva si ca probabil s-a umblat acolo neautorizat..
A fost schimbat kitul de distributie inclusiv pompa de apa, totul efectuandu-se in prezenta mea.
Dupa ceva vreme am desfacut capacul de protectie de destributie pentru a vedea daca totul este in regula ,cureaua noua arata la fel de jalnic precum cea veche. Este numai o problema de timp pana va ajunge sa se rupa.
Am fost din nou la acelasi mecanic, a verificat si nu mi-a dat un raspuns ferm ci doar... arata la fel ca si kitul vechi, inseamna ca alta este cauza pentru care se distruge cureaua aici s-au schimbat toate componentele kitului..
Nu am idee ce se intampla si cer parerile voastre, ce am observat la service este ca pompa de apa tine cureaua chiar in marginea ghidajului exterior al rolei. Oare de acolo sa se ciupeasca? Am vazut suficient span lasat de curea in interior.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca ai schimbat tot chitul ( pompa, rola intinzatoare, 2 role de ghidaj) mai ramane pinionul de la arbore .Daca chitul este nou si ai schimbat tot atunci mecanicul e de vina
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR