Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Troncanitul se aude din dreapta fata cand trec peste gropi mici sau denivelari. Acum, de cateva zile, se aude tot mai accentuat, asa ca ma voi baga sub ea sa vad daca e ceva suspect. Banuiesc bieletele antiruliu sau pivotul. Voi ce pareri aveti? A, si inca o intrebare, mai ales pt clujeni : de unde va luati piesele? Care stiti voi ca sunt mai bune? Nu vreau sa le schimb acum si anul urmator sa ma bag iar sub ea si sa schimb acelasi lucru.
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu banuiesc ca sunt flansele sau bieletele antiruliu daca nu cumva amandoua
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Exact, flansele sau/si bieletele antiruliu. Pretul este de la 35 lei bucata. Daca iei mai multe cauta pe net la magazinele online, desi la voi la Cluj are sediu Unix Trade, deci probabil iesi mai ieftin.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru confirmari. Se doreste un tutorial cu inlocuirea lor? Asa va fi un pic mai complet topicul.. Smile
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cu flansele aveam eu un mic tutorial.

LE> l-am gasit https://www.clubopel.com/vie...=flanse+amortizor
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme asemanatoare si am rezolvat schimband biletele antiruliu. Recomand Lemforder sau TRW, eu am pus TRW, au costat 110 lei setul. Poti verifica daca au joc doar daca le demontezi de pe masina.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se poate si daca nu le demontezi . Trebuie sa nu aiba joc inauntru/afara acea rotula. E nevoie de putin simt in mana, dar nu e deloc greu.
Mie mi-a zis cineva de bielete la 25 ron/buc, dar nu mi-a zis si ce firma. Oricum, la pret de producator imi aduce orice. De ce recomanzi TRW? Cu astea vin echipate din fabrica?
L.E. Ridici masina pe ambele parti si dai rotile jos, si asa nu strange bara tare pe ele. Daca au joc cat de mic inauntru/afara, sunt terminate. De asemenea ele trebuie sa se miste foarte greu stanga dreapta, mai ales montate pe bara. Despre troncanit, il simteai putin si in volan?


Ultima modificare facuta de florinianc la Lun 13 Dec, 2010 12:15 am, modificat de 3 ori in total
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am vazut multe piese la mai multe marci de masini fabricate de trw ce erau montate de fabrica. Daca ajungi sa simti jocul la bieleta cu mana cand aceasta este montata inseamna ca deja este uzata foarte tare. un joc mai mic dar care se aude in masina nu cred ca il simti la mana din cauza fortei cu care apasa bara stabilizatoare pe bieleta mai ales atunci cand ai o roata suspendata.

pe vectra am pus bielete antiruliu TRW iar pe fabie am pus Lemforder (cica e liderul) in aceiasi perioada. La vectra parca am din nou un mic zgomot dar nu pot spune ca ar fi de la bielete. Au fost schimbate in primavara 2010.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum am pus cred toate marcile. Singura marca de care am ramas placut impresionat este Delphi.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La compartimentul motor am observat ca am multe subansamble Delphi. Probabil ei echipeaza masina in fabrica. Multam colegii pentru amabilitatea de a posta cunostintele pe care le aveti pe aici.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mic refresh : problemele troncanitului pot proveni de la : flanse amortizor care se comprima, bielete directie care capata joc, bielete antiruliu. De remarcat e faptul ca la flanse si bielete de directie se poate simti bataia in volan la treceri peste denivelari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR